16 maja 2016

Opole - Stolica Polskiej Piosenki

Kochani!
 
Dzisiaj ponownie napiszę o Opolu. Nie będzie to jednak typowo przewodnikowy post typu "co zwiedzać w Opolu", czy "spacerem po Opolu", chociaż niewątpliwie miejsca, o których napiszę są największą atrakcją Opola. Przynajmniej dla wszystkich fanów polskiej muzyki. Bo przecież Opole jest od lat nazywane Stolicą Polskiej Piosenki :) Więc jeśli ktoś ma chęć to zapraszam do poczytania i wysłuchania tego bardzo muzycznego postu :)


OPOLE - MUZYCZNA STOLICA POLSKI

Opole jest bez wątpienia muzyczną stolicą Polski. Jedynym miastem, które może konkurować z Opolem o ten tytuł jest chyba tylko Sopot, ale i tak Opole jest w sercach wszystkich polskich artystów i ich fanów, w tym też w moim sercu oczywiście :)
 
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki zaczęłam oglądać od 2000 roku, choć jeszcze wtedy mało uważnie, ale już rok 2001 na zawsze zapadł mi w pamięć ze względu na wygraną Ich Troje z piosenką "Powiedz", która królowała na listach przebojów jeszcze przez wiele tygodni i miesięcy.Od tamtej pory zakochałam się w tej piosence, tym festiwalu i w ogóle polskiej muzyce. Zaczęłam zgłębiać wiedzę na temat polskich artystów, słuchałam piosenek artystów takich jak Bajm, Natalia Kukulska, Edyta Górniak, Majka Jeżowska i wielu innych. Z roku na rok, oglądając Opole poznawałam kolejnych wspaniałych artystów i zespoły, np. Wilki, kiedy ich piosenka "Baśka" zajęła 2002 roku pierwsze miejsce w konkursie Premier.
 
Jednak swój początek opolski festiwal miał jeszcze w latach 60. a dokładniej  w czerwcu 1963 roku w Amfiteatrze Tysiąclecia. Pierwszy krajowy festiwal otworzył Karol Musioł, który był też inicjatorem amfiteatru opolskiego. Warto wiedzieć, że na pamiątkę założyciela tego legendarnego festiwalu, przyznawana jest nagroda im. Karola Musioła w konkursie Premier.

AMFITEATR OPOLSKI

Amfiteatr Opolski, zwany też Amfiteatrem Tysiąclecia, mieści się na opolskim Ostrówku, na ul. Piastowskiej 14a. Pomysł utworzenia tego amfiteatru, tak jak wspominałam, przypisuje się właśnie Karolowi Musiołowi, zaś zaprojektowany został przez Floriana Jesionowskiego. Interesujące jest samo miejsce usytuowania amfiteatru. Jeszcze w latach 30. XX wieku Niemcy natrafili tu na pierwsze obiekty archeologiczne - odnaleziono tam dobrze zachowane drewniane konstrukcje budynków. Prowadzone badania dowiodły, że jest to najstarsze znane miejsce w Opolu związane ze słowiańskim osadnictwem w tym mieście. Liczy ono blisko 1000 lat, stąd więc pomysł na nazwę amfiteatru - Amfiteatr Tysiąclecia. Ciekawostką może być fakt, że podczas prowadzonych badań odnaleziono tam fragment dawnego instrumentu muzycznego. To symboliczne odkrycie pokazuje, że Opole było, jest i zawsze będzie miastem ściśle związanym z muzyką polską.


KILKA SŁÓW O FESTIWALU

Niewątpliwie Opole i festiwal to najważniejsze muzyczne wydarzenie w Polsce, dla polskich artystów. Już od początku swojego istnienia łączy pokolenia - artystów i ich fanów. Artystów - ponieważ na jednej scenie mogą spotkać się ze sobą i śpiewać zarówno wielcy, znani i wieloletni piosenkarze, tacy jak Irena Santor, Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, z artystami lat 80. i 90. np. Perfect, Lady Pank, Wilki oraz młodzi i debiutanci. Ale i ci "najstarsi" artyści kiedyś debiutowali na tych samych deskach tego amfiteatru. To właśnie tutaj swoje początki miał także mój ukochany zespół Bajm, (w 1978 roku) - dlatego tak bardzo chciałam zawsze być na ich koncercie właśnie w Opolu.


Laureaci konkursu debiutów otrzymują nagrodę im. Anny Jantar.Oprócz artystów, Opole jest też ważnym miejscem łączącym ich fanów. Nie bez przyczyny to właśnie opolska publiczność potrafi bawić się najlepiej, czego i ja miałam zaszczyt niedawno doświadczyć :)


Oprócz wspomnianych przeze mnie koncertów Premier i Debiutów, festiwal opolski składa się też z takich koncertów jak Superjedynki - czyli plebiscyt na najlepszych artystów i ich piosenki minionego roku. Superjedynki są przyznawane od 2000 roku.Od kilku lat festiwal trwa przez 3 dni (wcześniej tylko 2 dni). I o ile w pierwszy dzień opolskiego festiwalu podziwamy to, co nowe "Debiuty" i "Premiery", to w niedzielnym koncercie dominują wspomnienia. Zazwyczaj też to właśnie niedzielne koncerty cieszą się największą popularnością i oglądalnością.

Jednym z takich pięknych koncertów niedzielnych był koncert Superduety w 2009 roku, w którym artyści starszego i młodszego pokolenia śpiewali razem piękne piosenki. A oto dwie piosenki z tego koncertu, które bardzo kocham 
Jednym z prowadzących ten koncert był też mój ulubiony Robert Janowski ;)) Ten koncert wspominam podwójnie miło, bo właśnie wtedy poznałam Roberta (ale nie na festiwalu) i pamiętam jak rozmawialiśmy właśnie o tym koncercie Superduetów.Innym pięknym koncertem opolskim był niewątpliwie koncert zatytułowany "Życia Mała Garść" poświęcona pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego.


GWIAZDY POLSKIEJ PIOSENKI W OPOLU

Mogłabym tak jeszcze długo wymieniać i wrzucać Wam piosenki i fragmenty koncertów i występów z Opola. Niewątpliwie Opole w czerwcu jest najbardziej rozgwieżdżonym miastem w Polsce. Wtedy to największe i najjaśniejsze gwiazdy możemy zobaczyć w trzech miejscach - w opolskim amfiteatrze, w Alei Gwiazd na Rynku oraz...na niebie oczywiście ;)

Podczas ostatniej wycieczki do Opola miałam przyjemność przespacerować się słynną Aleją Gwiazd w Opolu.


Aleja Gwiazd w Opolu cieszy się ogromną popularnością wśród ludzi odwiedzających Opole. Aleja Gwiazd znajduje się na opolskim Rynku między ratuszem a kamieniczkami po wschodniej stronie Rynku.
 
Pierwszą odlaną w brązie gwiazdę odsłonięto 28 maja 2004 roku. Była ona poświęcona Czesławowi Niemenowi. Kolejną gwiazdę odsłonięto na pamiątkę znakomitej piosenkarki Ewy Demarczyk.
 
Z roku na rok przybywa gwiazd w tej alei. Obecnie (do czerwca 2015 roku) uwieczniono tu 44 gwiazdy najważniejszych polskich GWIAZD POLSKIEJ MUZYKI.
 
Ja oczywiście musiałam zrobić sobie zdjęcie przy gwieździe Beaty ;)MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI
 
Jest jeszcze jedno miejsce, które właściwie jest w trakcie powstawania i jak tylko powstanie to zamierzam odwiedzić. Mam na myśli Muzeum Polskiej Piosenki. Muzeum to będzie się mieściło przy ul. Piastowskiej 14a przy Amfiteatrze Tysiąclecia. Planowane otwarcie - jesień 2016).
 
Celem tego muzeum jest funkcjonowanie centrum informacji o polskiej piosence, ochrona jej dorobku i popularyzacja. Zamierzeniem jest też stworzenie miejsca edukacji o polskiej muzyce. W związku z tym placówka prowadzi działalność archiwalno-dokumentacyjną, wystawienniczą edukacyjną i kulturalno-oświatową. W tym muzeum zostanie przedstawiona historia polskiej muzyki od początku lat XX do współczesnej. Dlatego od lat jest prowadzona ogólnopolska akcja zbierania pamiątek związanych z polskimi artystami, piosenkami i polską estradą. Zgromadzono już wiele pamiątek, tj. płyty analogowe, rękopisy, zdjęcia, partytury, plakaty, instrumenty muzyczne, stroje sceniczne artystów a nawet pamiątkowe bilety.
 
 
Jeśli chcecie więcej poczytać o Opolu to zachęcam Was do zajrzenia na oficjalną stronę festiwalu. Najbliższy Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu już niedługo,  3-5 czerwca 2016 roku.

1 komentarz:

  1. a ja nigdy nie byłam w Opolu. :( ale mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni. bardzo chciałabym zobaczyć tę słynną Aleję Gwiazd.
    podlinkowałaś cudowne piosenki, uwielbiam "Piechotą do lata".
    co do tego powstającego muzeum to może być świetne miejsce! jestem ciekawa, jak będzie wyglądać, czy będzie to interaktywne muzeum. akurat o muzyce chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej, bo oprócz tego, że muzyki słucham, często oglądam różne muzyczne programy, teleturnieje, festiwale itp. chociaż Ty chyba i tak jesteś większą muzyczną fanką niż ja, Aniu!

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...