04 lipca 2015

Życie jest Piosenką, czyli muzyczne wspomnienia Jacka Cygana.

Kochani Czytelnicy mojego bloga, dziś chciałabym polecić Wam wspaniałą książkę, która z pewnością zachwyci każdego z Was. Jestem właśnie świeżo po lekturze i chciałabym zachęcić wszystkich do jej przeczytania. W tym poście udostępniłam wybrane przeze mnie piosenki Jacka Cygana, które cenię najbardziej w Jego twórczości :) 
Czym byłaby polska muzyka bez Jacka Cygana? "Gdyby nie Jacek Cygan, polska muzyka nie byłaby taka sama". Oj nie byłaby taka sama...no bo, czy potraficie sobie wyobrazić, że gdyby nie On, nie powstałoby tyle wspaniałych tekstów, tylu wzruszeń w naszych sercach podczas słuchania artystów.
 Każda piosenka Jacka Cygana jest pewnego rodzaju podróżą, podróżą w głąb naszych serc właśnie! Każdy Jego tekst jest napisany w prosty sposób, tak, aby rozumiał je nie tylko śpiewający go artysta, ale też publiczność, a może publiczność przede wszystkim.


Co czujecie w sercach, słuchając takich słów, jak "A my tak łatwopalni, tak śmiesznie marni...", albo "Czego może chcieć od życia, taki gość jak ja...". Jacek Cygan zawsze pisze nie tyle o miłości, ile o życiu. Takim naszym zwykłym życiu. Często w Jego tekstach słuchamy słów, będących wspomnieniami dawnych czasów, dawnego ustroju, życia w tamtych, niełatwych dla ludzi czasach.


Jacek Cygan uczy nas w swoich piosenkach wielu ważnych wartości, pokazuje, że "Czas nas uczy pogody" i że "Wszystkie dzieci nasze są". Dla niego "każde pokolenie ma własny czas", a ludzie spotykani na swojej drodze, artyści, są "Darami losu". Bez tych artystów te piękne teksty nie zaistniałyby w sercach ludzi w tak piękny sposób.
Warto zatem przeczytać książkę napisaną przez Jacka Cygana, w której autor wspomina, w 40 swoich piosenkowych wspomnieniach, jak one powstawały, co zainspirowało go do napisania ich. Jak narodziły się wspaniałe przyjaźnie między Nim a danym artystą, szczególnie z Ryszardem Rynkowskim, z którym czują się niemal jak bracia.
Zachęcam Was do przeczytania tych wszystkich 40 opowieści, napisanych wspaniałym, żartobliwym językiem, dzięki czemu czytanie jest tak przyjemną czynnością, niemal tak samo jak słuchanie tych cudownych tekstów. W końcu to ten sam autor.
Bez Jacka Cygana Edyta Górniak nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na Konkursie Piosenki Eurowizji (a mało brakowało, a Polska mogłaby być wyeliminowana z tego konkursu).
Bez Jacka Cygana Ryszard Rynkowski nie zadebiutowałby jako solowy wokalista (po odejściu z VOXu).
Bez Jacka Cygana nie wzruszalibyśmy się przy utworze "Dumka na dwa serca".
Bez Jacka Cygana nie istniałaby polska muzyka. Wspaniała polska muzyka.1 komentarz:

  1. Starsze teksty J. Cygana bardziej do mnie przemawiają. Nie wiem, może to wina współczesnych, młodych wykonawców, którzy nie za bardzo mi odpowiadają, bądź ich interpretacja. Szkoda, że teraz nie ma już takich "tekściarzy" jakimi była Agnieszka Osiecka, czy jest Jacek Cygan.
    A po książkę pewnie sięgnę, jak tylko znajdę ją w swojej bibliotece :)

    OdpowiedzUsuń

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...