23 lipca 2015

GDYNIA

Witajcie, w dzisiejszym poście chciałabym opowiedzieć krótko o Gdyni - jednej z trzech części Trójmiasta. W Gdyni byłam krótko, tylko pół dnia poświęciłam na jej zwiedzanie (tak wyszło), ale i tak bardzo się cieszę z tej wyprawy i chcę zachęcić Was nawet do najkrótszego spaceru po Gdyni.Na początek trochę historii....


 • Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, choć jako osada rybacka była znana już w XIII wieku. Pierwsza wzmianka o Gdyni znajduje się w dokumencie napisanym przez biskupa Wolimira w 1253 roku. 
 • Prawa miejskie Gdynia otrzymała w okresie międzywojennym dnia 10 lutego 1926 roku. 
 • Bezpośrednio przed wybuchem II wojny światowej port w Gdyni należał już do największych w Europie. Jednak wojna przyniosła miastu poważne zniszczenia.
 • Po wojnie Gdynia stała się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej gospodarki morskiej. 

Spacer po GdyniWszystkim, którzy wybierają się do Gdyni po raz pierwszy proponuję udać się na spacer po śródmiejskiej (głównej) części miasta. Do Gdyni najlepiej dojechać kolejką SKM (jeśli ktoś jedzie z Gdańska lub Sopotu) tak jak ja to robiłam i zatrzymać się na stacji Gdynia Główna. Następnie po wyjściu z dworca warto udać się na spacer po 3 najważniejszych ulicach miasta - Starowiejskiej, Świętojańskiej i 10 lutego (której przedłużeniem jest Skwer Kościuszki a potem Molo Południowe prowadzące do Morza Bałtyckiego). 

Te trzy wymienione przeze mnie ulice stanowią handlowo-usługowe centrum miasta. Najdłuższą ulicą jest Świętojańska, która ma swój początek na wzgórzu Św. Maksymiliana. Ulica ta biegnie równolegle do torów kolejowych a prostopadle przecina 10 lutego i Starowiejską. Ulica Starowiejska jest z kolei najstarszą ulicą w Gdyni. To tutaj znajdowała się większość domostw gdyńskich gospodarzy. Dopiero w połowie lat 20. ulica Starowiejska przyjęła obecny kształt. Wtedy wybudowano wiele ważnych na tej ulicy kamienic. 
Trzecia ważna ulica to 10 lutego. Dawniej nazywano ją Kuracyjną. Została wybudowana na początku XX wieku. Ta ulica łączy stację kolejową ze Skwerem Kościuszki i Molo Południowym. Spacerując po Gdyni warto udać się na Skwer Kościuszki. Jest to najbardziej znany skwer/plac Gdyni. Można tutaj odpocząć, najlepiej z aparatem w ręku, a jest co fotografować....
Skwer Kościuszki to jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów - mieszkańców Gdyni i Trójmiasta oraz turystów. Tutaj często odbywają się koncerty i inne imprezy plenerowe. Warto udać się dalej, w kierunku Molo Południowego, gdzie najpierw czekają na nas 2 wielkie pływające atrakcje - Okręt ORP "Błyskawica" i statek "Dar Pomorza". Opowiem krótko o każdym z nich. 

 • ORP "BŁYSKAWICA" 
Jest to jeden z czterech polskich niszczycieli w czasie II wojny światowej. Pozostałe z nich to: "Burza", "Grom" i "Wicher". "Błyskawica" została wybudowana w brytyjskiej stoczni Cowes w 1936 roku. ORP "Błyskawica": 
 • Przebył na wojennej służbie 138 356 mil morskich
 • Eskortował 85 konwojów
 • Odbył 108 patroli bojowych
 • Artyleria okrętu zastrzeliła 4 samoloty
 • Wraz z innymi okrętami zatopiła 2 niszczyciele, 2 statki i inne jednostki pływające
 • Z sukcesami walczyła z okrętami podwodnymi
Więcej informacji o "Błyskawicy" można dowiedzieć się....będąc w środku okrętu, bowiem od 1976 roku pełni funkcję muzeum. 
ORP "Błyskawica" jest niezwykle cennym i atrakcyjnym obiektem muzealnym. Jest wizytówką Gdyni oraz polskiej Marynarki Wojennej. Dokumentuje tradycje walk polskich marynarzy i jest miejscem spotkań reprezentacyjnych (m.in. uroczystych promocji oficerów Marynarki Wojennej). Okręt jest także doskonale utrzymanym zabytkiem morskiej techniki wojennej o światowej randze. 

"DAR POMORZA": 

Jest to trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 roku w stoczni w Hamburgu. W 1929 roku został zakupiony ze składek społecznych dla Szkoły Morskiej jako statek szkolny. Wtedy nadano mu nazwę "Dar Pomorza". Ważne daty dla "Daru Pomorza": 
 • Między 16 września 1934 roku a 3 września 1935 roku "Dar Pomorza" opłynął cały świat
 • W roku 1936 wyruszył z Gdyni w kierunku Przylądka Horn (najniebezpieczniejsze miejsce dla wszystkich żeglarzy/marynarzy). 
 • 15 września 1981 roku żaglowiec wypłynął z Gdyni do fińskiego postu Kotka - była to ostatnia podróż tego wspaniałego statku. Jednocześnie kończyła ona jego aktywną służbę morską, przygotowując się do roli statku-muzeum, które również można zwiedzać. 


Oprócz tych dwóch statków/okrętów udało mi się zobaczyć także inny słynny  żaglowiec - "Dar Młodzieży", który właśnie powrócił do Gdyni z dalekich wojaży ;). Dzięki temu mogłam przyjrzeć się z bliska załodze statku i porobić piękne zdjęcia. "Dar Młodzieży" jest to również trójmasztowy żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. Kontynuuje tradycje swoich poprzedników - "Daru Pomorza" i "Lwowa". 
"Dar Młodzieży" jest pierwszym żaglowcem zbudowanym w polskiej stoczni, o którym więcej możecie poczytać na http://www.am.gdynia.pl/armator/dar-mlodziezy

Będąc w Gdyni warto udać się też do Akwarium Gdyńskiego. Akwarium znajduje się w gmachu Stacji Morskiej, który został zbudowany w latach 1937-1939 wg projektu Leonarda Tomaszewskiego i Juliana Żakowskiego. W akwarium oprócz ekspozycji związanych z organizmami morskimi (roślinami i zwierzętami) możemy się także zapoznać, jak wygląda dno Bałtyku oraz przeczytać cenne informacje dotyczące badań oceanograficznych. 
Strona Internetowa Akwarium Gdyńskiego

Następnie warto udać się na spacer do Parku Rady Europy. Tam znajduje się Pomnik Twórców Polskiego Kina.
 Obok znajduje się Teatr Muzyczny, który jest jedną z najbardziej interesujących budowli powojennej Gdyni. Został on zaprojektowany przez Daniela Olędzkiego i Józefa Chmiela, a ukończono go w 1979 roku. Teatr Muzyczny w Gdyni stanowi siedzibę jednego z najlepszych w Polsce zespołów specjalizujących się w inscenizacji musicali. Gmach ten gości co roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. 

Niedaleko Teatru Muzycznego znajduje się Kamienna Góra. Jest to słynna willowa część Gdyni. Niegdyś nazywano ją Gdyńską Górą lub Kamieńcem Pomorskim. 

Ten malowniczy układ urbanistyczny Kamiennej Góry został zaprojektowany przez warszawskich twórców - Tadeusza Zielińskiego i Tadeusza Tołwiańskiego. 


Ja jednak na Kamienną Górę nie wchodziłam, za to udałam się ponownie na ulicę Świętojańską, by dotrzeć potem do niewielkiej galerii handlowej Batory, gdzie posiliłam się pyszną sałatką i energetyzującym koktajlem z pomarańczy. 
Następnie udałam się na dworzec Gdynia Główna, skąd przetransportowałam się do innej przecudownej miejscowości - Wejherowa, o czym także napiszę na moim blogu. 


A oto pozostałe zdjęcia z Gdyni
3 komentarze:

 1. Fajnie, że trafiłaś na moment, w którym Dar Młodzieży wpływał do portu. Miałaś naprawdę szczęście :)
  Mam słabość i to ogromną, do wielkich żaglowców. Wygląda przepięknie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama byłam tym zaskoczona...podchodze do końca molo i widze...płynie jakiś statek...wyjmuje aparat...statek przybliża sie do brzegu...patrze na napis...DAR MŁODZIEŻY...w pierwszej chwili nie mogłam uwierzyć. jest jeszcze piękniejszy niż Dar Pomorza. Też kocham żaglowce i wszystkie inne "pojazdy" pływające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę super! :-) "o przechyły, przechyły, za falą fala mknie :-)"

  OdpowiedzUsuń

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...