21 lipca 2015

Co warto zobaczyć w Gdańsku (część 2)

Kochani, na dziś przygotowałam dalszą część postu na temat ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, będąc w stolicy Pomorza - Gdańsku. Zachęcam do poczytania i obejrzenia zdjęć.


 • HEWENALIUM - Będąc w Gdańsku warto zwiedzić Centrum Hewenalium. Zlokalizowane jest na Górze Gradowej, w pobliżu dworca kolejowego Gdańsk Główny. Hewenalium jest to nowoczesne centrum edukacji, w którym znajdują się bardzo ciekawe ekspozycje, dzięki którym zwiedzający mogą poznać wiele ważnych informacji z dziedziny fizyki, astronomii i innych nauk. 
          Więcej informacji na temat zwiedzania Hewenalium dostępne jest na tej stronie        internetowej
          http://www.hewelianum.pl/

Tuż przed budynkiem Hewenalium znajduje się plac, na którym stoi pomnik Heweliusza. Można w nim chwilę odpocząć w tym uroczym zakątku Gdańska :) Bardzo polecam to miejsce.
 • WIELKI MŁYN - znajduje się w pobliżu Hewenalium. Jest to największy młyn w średniowiecznej Europie. Na początku posiadał 12 kół, a potem aż 18. W 1410 roku król Władysław Jagiełło podarował młyn miastu ale Krzyżacy nie dopuścili do tego. Dopiero potem za panowania Kazimierza Jagiellończyka udało się. Od tej pory Wielki Młyn pracował dla Gdańska. Od połowy XVI wieku młyn pracował całą dobę mieląc około 60 ton zboża dziennie. Obecnie w tym budynku mieści się Centum Handlowe W pobliżu jest też nowoczesna galeria Madison, w której warto zatrzymać się na pyszne lody lub kawę :) 
Jeśli już odpoczniemy, warto poświęcić trochę czasu na poznawanie historii Gdańska, a raczej ważnych miejsc związanych z historią Polski, które miały swój początek właśnie w Polsce - początek drugiej wojny światowej oraz upadek komunizmu w Polsce. Tymi miejscami są: 

 • STOCZNIA GDAŃSKA zapisała się w historii Polski jako miejsce, w którym w 1970 roku miały miejsce liczne strajki stoczniowców. Przemysł stoczniowy był bardzo ważnym przemysłem w Gdańsku i na całym Pomorzu. W roku 1980 powstała tam "Solidarność" z Lechem Wałęsą na czele. Dziś o tamtych wydarzeniach przypomina (oficjalnie uznana za zabytek) słynna sala BHP, w której podpisano porozumienia gdańskie. 

Na placu przed stocznią znajduje się monumentalny pomnik Poległych Stoczniowców, który upamiętnia ofiary strajków z 1970 roku. Pomnik ten został zaprojektowany przez stoczniowców przy współpracy z rzeźbiarzami i został odsłonięty w 10 lat po tamtych tragicznych wydarzeniach. 

 • MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ 
Gdańsk był również miastem, w którym rozpoczęła się w Polsce II wojna światowa. Miało to miejsce na Westerplatte. Warto się udać tam - ja nie byłam jeszcze, ale następnym razem odwiedzę. Natomiast warto zwiedzić także Muzeum II Wojny Światowej. Znajduje się ono przy ulicy Długiej 81-83. 

Pomysł utworzenia placówki tej zaprezentował w 2007 roku Donald Tusk. Na siedzibę Muzeum II Wojny Światowej wybrano Gdańsk, ponieważ właśnie w tym mieście rozpoczęła się ta najstraszniejsza i najokrutniejsza wojna w całej historii naszego Polski, Europy i Świata. 

Przyszła siedziba muzeum będzie się znajdowała w innym, nowoczesnym budynku, który właśnie powstaje na ulicy Wałowej nad Motławą - blisko historycznego centrum miasta. 

więcej informacji na tej stronie


 • PGE ARENA 
Jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Polsce, wybudowany specjalnie na Euro 2012. Oprócz imprez sportowych, mają tam miejsce także inne wydarzenia - muzyczne i kulturalne. więcej informacji na tej stronie znajdziecie - http://pgearena.gdansk.pl/


 • PARK JELITKOWO/ PLAŻA JELITKOWO - Jelitkowo jest to dzielnica Gdańska położona na północnym wschodzie miasta. Nazwa dzielnicy pochodzi od jej założyciela o nazwie Jelitko. Więcej o pochodzeniu nazw dzielnic Gdańska możecie poczytać na tej stronie http://www.mlyniec.gda.pl/~emsu/gdansk/index.php?go=historia
Jelitkowo jest wspaniałym miejscem, które udało mi sie poznać. Jest tam przepiękny park, w którym można uprawiać jogging albo nordic walking, albo po prostu odpocząć wśród zieleni. Jelitkowo to oczywiście nie tylko piękny park, ale przede wszystkim PLAŻA I MORZE BAŁTYCKIE. Będąc tam, grzechem jest nie pójść na plaże. Warto wybrać się tam z rana albo wieczorem, kiedy nie ma ludzi i można się zrelaksować w najlepszym tego słowa znaczeniu. 
WARTO WYBRAĆ SIĘ NA WAKACJE DO GDAŃSKA/TRÓJMIASTA. 

Tym, którzy się wybierają, życzę udanego pobytu. 

W następnych postach opowiem trochę o Sopocie i Gdyni, a w dalszych planach mam też napisanie kilku słów o Kaszubach. 

2 komentarze:

 1. Gdynia, to zdecydowania moja bardziej ulubiona strona Trójmiasta, więc czekam z niecierpliwością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już napisałam post o Gdyni, ale jeszcze nie opublikowany bo nie miałam czasu go dokończyć czyli wstawić zdjęć, postaram się dziś wieczorem lub jutro rano, żeby był dostępny dla wszystkich :) Fajnie wiedzieć, że ktoś, czyli Ty, czekasz na moje kolejne posty na blogu. To bardzo miłe :)

   Usuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...