15 lipca 2015

Co warto zobaczyć w Gdańsku (część 1)

Witajcie, dzisiaj chciałabym Wam polecić (zaproponować) kilka miejsc - zabytków i innych ważnych i ciekawych obiektów w Gdańsku zobaczyć. Byłam w Trójmieście w minionym tygodniu i chcę się z Wami podzielić na blogu moimi zdjęciami i poopowiadać trochę o tym pięknym miejscu w Polsce.


Na początek krótka notka na temat miasta Gdańska....Gdańsk jest miastem wchodzącym w skład Trójmiasta (obok Gdyni i Sopotu). Jest przy tym najstarszą częścią Trójmiasta. Jego początek datuje się na rok 997, kiedy do miasto odwiedził św. Wojciech. Nazwa "Gdańsk" mówi o miejscu znajdującym się w pobliżu wody.


Więcej o pochodzeniu nazwy miasta oraz pochodzeniu nazw dzielnic Gdańska możecie poczytać tutaj pod linkiem http://mlyniec.gda.pl/~emsu/gdansk/index.php?go=historia


Prawie od początku istnienia Gdańsk był ważnym portem morskim w tej części Morza Bałtyckiego.
Gdańsk od zawsze był atrakcyjnym miastem dla ludzi z Europy. Widać w nim wpływy wielu europejskich kultur - polskiej, niemieckiej, niderlandzkiej, a także włoskiej.


Gdańsk jest też ważnym miastem pod względem historycznym. Z dwóch powodów. To tutaj, na Westerplatte, miał miejsce początek II wojny światowej.


Z Westerplatte kojarzy mi się zawsze wiersz mojego ulubionego poety - Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego pt. :"Pieśń o żołnierzach z Westerplatte" - oto jego treść


Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westarplatte.

(A lato było piękne tego roku.)

I tak śpiewali: Ach, to nic,
że tak bolały rany,
bo jakże słodko teraz iść
na te niebiańskie polany.

(A na ziemi tego roku było tyle wrzosu na bukiety.)

W Gdańsku staliśmy tak jak mur,
gwiżdżąc na szwabską armatę,
teraz wznosimy się wśród chmur,
żołnierze z Westerplatte.

I śpiew słyszano taki: -- By
słoneczny czas wyzyskać,
będziemy grzać się w ciepłe dni
na rajskich wrzosowiskach.

Lecz gdy wiatr zimny będzie dął
i smutek krążył światem,
w środek Warszawy spłyniemy w dół,
żołnierze z Westerplatte.
Oprócz tego, ważnym miejscem historycznym w Gdańsku jest Stocznia Gdańska - miejsce, w którym w roku 1980 miały miejsce liczne strajki, a to doprowadziło do NSZZ "Solidarność" i zapoczątkowały proces upadku komunizmu w Polsce.
Co warto zobaczyć w Gdańsku?


  • STARÓWKĘ:
Starówka Gdańska składa się z dwóch części - Głównego Miasta (południowa część) i Starego Miasta (północna część). Odbudowana po wojnie gdańska starówka odzwierciedla wygląd miasta sprzed wojny. Wszystkie budowle starówki pozwalają nam na chwilę zatrzymać się w czasie, nie ma tam nowoczesnych, przeszklonych wieżowców, jak w centrum Warszawy i dobrze :)
Starówka gdańska jest położona nad rzeką Motławą, nad którą spaceruje tysiące turystów i mieszkańców Gdańska. Jest to tzw. Długie Pobrzeże, z licznymi kamieniczkami, bramami ( w tym ze słynnym żurawiem). Po drugiej stronie znajdują się dwie wyspy - Ołowianka i Wyspa Spichrzów. Na tej drugiej umiejscowiona jest najnowsza atrakcja Gdańska - Gdańsk Eye, czyli diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę miasta. Ja się nie skusiłam :)


  • ULICA DŁUGA/DŁUGI TARG
Następnie warto udać się na ulicę Długą i poprzedzającą ją plac zwany Długim Targiem. Tutaj możemy zobaczyć kolejny symbol Gdańska, czyli Fontannę Neptuna.
Inne ważne miejsca na ulicy Długiej to:


Dwór ArtusaRatusz Staromiejski


Dom Uphagena
Ulicę Długą wzbogacają także liczne sklepy, restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami oraz z biżuterią z bursztynu, z którego to Gdańsk słynie od lat.


  • KOŚCIÓŁ MARIACKI
Kościół ten znajduje się na ul. Podkramarskiej 5 i jest najważniejszym kościołem w Gdańsku. Budowano go przez ponad półtora stulecia. W 1466 roku ukończono wieżę, na którą można wejść za niewielką opłatą (bilet normalny 4 zł) i podziwiać panoramę Gdańska. Wieża ta ma 80 metrów wysokości. Sam kościół w środku można zwiedzać też za opłatą. Znajdują się w nim m.in. Tablica Dziesięciorga Przykazań, Sakramentarium ( w kształcie wysokiej wieży), Ołtarz św. Barbary i Zegar Astronomiczny.
Obok kościoła znajduje się Kaplica Królewska.
Inne ważne kościoły w Gdańsku to:


Kościół św. Jana
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Katarzyny
  • BASZTY I BRAMY
Baszty oraz bramy są pozostałościami po murach obronnych, chociaż fragment murów też się zachował na gdańskiej starówce. Te baszty i bramy nadają miastu niezwykły klimat pod względem architektonicznym.


BASZTA ŁABĘDŹ BASZTA JACEK


Jej budowę rozpoczęto w XIV wieku. swoją nazwę zawdzięcza polskiemu dominikaninowi Jackowi. Dawna nazwa tej baszty brzmi " Kiek in de Koek"(czyli "patrz do kuchni"). Baszta ta stała w pobliżu kuchni klasztoru dominikanów.BASZTA SŁOMIANA


Jest to potężna, 8-boczna baszta.


BRAMA ŻURAW


Żuraw jest bramą, która pełni dwojaką rolę - bramy strzegącej wejścia do miasta od strony Motławy oraz portowego dźwigu. Pomiędzy masywnymi wieżami wznosi się wysoka część drewniana mieszcząca urządzenia dźwigowe - dwa sześciometrowe bębny napędzane siłą ludzkich mięśni, które umożliwiały podnoszenie kilkumetrowych ciężarów. Widoczne obecne drewniane części są powojenną rekonstrukcją.


BRAMA WYŻYNNA


Nazwa bramy wywodzi się od jej umiejscowienia - od strony krawędzi Wysoczyzny Kaszubskiej, czyli Wyżyn. W bramie wyżynnej mieści się obecnie Punkt Informacji Turystycznej.


BRAMA ZŁOTA


Jest bramą "otwierającą" ulicę Długą. Bramę tą zdobią 4 rzeźby - symbolizujące Pokój, Wolność, Bogactwo i Sławę.


BRAMA ZIELONA


Jest bramą "zamykającą" ulicę Długą i jej przedłużenie, czyli Długi Targ. Zaraz za nią znajduje się Motława i Długie Pobrzeże.


W bramach licznie koncertują uliczni grajkowie, którzy swoją muzyką umilają czas spacerowiczom w Gdańsku.  • MUZEUM BURSZTYNUMieści się w Zespole Przedbramia ulicy Długiej ( pomiędzy Bramą Wyżynną a Bramą Złotą). W tym budynku przez wiele lat funkcjonowało więzienie. Do dziś zachowały się pomieszczenia stanowiące wówczas izbę tortur (tzw. Katownia). Więzienie to funkcjonowało do roku 1858. Zwiedzanie katowni jest wliczone w cenę biletu do Muzeum Bursztynu, także można zwiedzić przy okazji, jeśli ktoś jest odważny.


Jeśli chodzi o samo Muzeum Bursztynu to polecam go odwiedzić. Warto choć na chwilę zobaczyć wyjątkową kolekcję tych "złotych kamieni". Bursztyny są takim polskim złotem, wielu ludzi przybywało, z Europy, szczególnie ze Starożytnego Rzymu, słynnym bursztynowym szlakiem, do Gdańska po bursztyny. W tym muzeum możemy podziwiać niezwykłe okazy bursztynów, w tym także inkluzje - zwierzęce oraz roślinne. Najcenniejszym okazem w tym muzeum jest jaszczurka (niewielka) zatopiona w bursztynie. Znalazła ją Gabriela Gierłowska. Jest to pierwsza w Polsce i druga na świecie znaleziona inkluzja jaszczurki w bursztynie.


Moje zdjęcia zrobione w Muzeum Bursztynu.
Na dalszą część opowieści o gdańskich zabytkach i innych ciekawych miejscach, zapraszam w kolejnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...