18 maja 2015

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Witajcie, dzisiaj chciałabym pozostać jeszcze na chwilę (na moim blogu) w Toruniu, ponieważ chciałabym Wam opowiedzieć krótko o najsłynniejszym mieszkańcu Torunia - Mikołaju Koperniku, a właściwie jego domu. Niewątpliwie Toruń od setek lat słynie z dwóch rzeczy - Piernika i Kopernika. :)
"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - polskie wydało go plemię" - to słynne powiedzenie przypomina nam o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, o tym, że Mikołaj Kopernik był bardzo ważnym człowiekiem dla świata nauki (szczególnie astronomii). To on odkrył, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi (jak się pozornie wydaje), lecz Ziemia krąży wokół Słońca. A drugie, to, że tym wybitnym uczonym jest właśnie nasz rodak - Polak. Mamy być z kogo dumni.
Dlatego więc, będąc w Toruniu, nie wypada nie wstąpić do Domu Mikołaja Kopernika.


Dom Mikołaja Kopernika znajduje się w zespole kamienic na Starym Mieście, przy ulicy Kopernika 15/17. To prawdopodobnie w tym miejscu dnia 19 lutego 1473 roku przyszedł na świat Mikołaj Kopernik.
Historia tej kamienicy sięga czasów średniowiecza, która w XV wieku należała do rodziny Koperników. Dom ten w czasach średniowiecza pełnił dwie funkcje - mieszkalną oraz pełnił rolę magazynu.


Oglądając z zewnątrz kamienice, na pierwszy rzut oka ukazuje nam się wspaniały, ostrołukowy, gotycki portal, przez który możemy wejść do środka.


Do dzisiaj w tym domu zachowały się oryginalne elementy konstrukcji i wyposażenia, np. strop z pierwszej połowy XV wieku pokryty nowoczesną polichromią, a także kącik kuchenny.
OBECNIE DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU funkcjonuje jako oddział MUZEUM OKRĘGOWEGO W TORUNIU

W tym Domu/muzeum można podziwiać eksponaty w ramach stałej wystawy pt. "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło".


Ekspozycja muzeum składa się z czterech części:

 • Pierwsza część wystawy ukazuje, jak wyglądał XV-wieczny Toruń. Oprócz tego, pierwsza część jest też poświęcona rodzinie astronoma.

 • Druga część pokazuje okres nauki astronoma.
 • Trzecia część jest poświęcona astronomii - gwiazdozbiorom i mapom nieba, które opracował Mikołaj Kopernik.

 • Czwarta część wystawy dokumentuje wszechstronną działalność Kopernika - inną niż astronomia.
GODZINY OTWARCIA MUZEUM
 • Od 01.10-30.04 Godz. 10-16
 • Od 01.05-30.09 Godz. 10-18
MUZEUM JEST CZYNNE OD WTORKU DO NIEDZIELI

CENNIK BILETÓW
 • Bilet normalny - 11 zł
 • Bilet ulgowy - 8 zł
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA POZOSTAŁYCH ZDJĘĆ, KTÓRE ZROBIŁAM W TYM MUZEUM


2 komentarze:

 1. Będę pamiętać żeby zajrzeć do tego muzeum jak będę w Toruniu. Kolejna fascynująca podróż w twoim życiu Aniu. Bardzo fajnie że mamy podobne pasje. Ja też kocham zwiedzanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Echhh... Toruń, mam nadzieję, że wkrótce też się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń

Mój pierwszy spacer w roli przewodnika, czyli jak pokonałam lęk społeczny

Witam wszystkich bardzo serdecznie i z przyjemnością zasiadam do pisania posta na blogu :) Chciałabym Wam opowiedzieć o wczorajszym, bardzo...