18 maja 2015

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Witajcie, dzisiaj chciałabym pozostać jeszcze na chwilę (na moim blogu) w Toruniu, ponieważ chciałabym Wam opowiedzieć krótko o najsłynniejszym mieszkańcu Torunia - Mikołaju Koperniku, a właściwie jego domu. Niewątpliwie Toruń od setek lat słynie z dwóch rzeczy - Piernika i Kopernika. :)
"Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię - polskie wydało go plemię" - to słynne powiedzenie przypomina nam o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze, o tym, że Mikołaj Kopernik był bardzo ważnym człowiekiem dla świata nauki (szczególnie astronomii). To on odkrył, że to nie Słońce krąży wokół Ziemi (jak się pozornie wydaje), lecz Ziemia krąży wokół Słońca. A drugie, to, że tym wybitnym uczonym jest właśnie nasz rodak - Polak. Mamy być z kogo dumni.
Dlatego więc, będąc w Toruniu, nie wypada nie wstąpić do Domu Mikołaja Kopernika.


Dom Mikołaja Kopernika znajduje się w zespole kamienic na Starym Mieście, przy ulicy Kopernika 15/17. To prawdopodobnie w tym miejscu dnia 19 lutego 1473 roku przyszedł na świat Mikołaj Kopernik.
Historia tej kamienicy sięga czasów średniowiecza, która w XV wieku należała do rodziny Koperników. Dom ten w czasach średniowiecza pełnił dwie funkcje - mieszkalną oraz pełnił rolę magazynu.


Oglądając z zewnątrz kamienice, na pierwszy rzut oka ukazuje nam się wspaniały, ostrołukowy, gotycki portal, przez który możemy wejść do środka.


Do dzisiaj w tym domu zachowały się oryginalne elementy konstrukcji i wyposażenia, np. strop z pierwszej połowy XV wieku pokryty nowoczesną polichromią, a także kącik kuchenny.
OBECNIE DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU funkcjonuje jako oddział MUZEUM OKRĘGOWEGO W TORUNIU

W tym Domu/muzeum można podziwiać eksponaty w ramach stałej wystawy pt. "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło".


Ekspozycja muzeum składa się z czterech części:

 • Pierwsza część wystawy ukazuje, jak wyglądał XV-wieczny Toruń. Oprócz tego, pierwsza część jest też poświęcona rodzinie astronoma.

 • Druga część pokazuje okres nauki astronoma.
 • Trzecia część jest poświęcona astronomii - gwiazdozbiorom i mapom nieba, które opracował Mikołaj Kopernik.

 • Czwarta część wystawy dokumentuje wszechstronną działalność Kopernika - inną niż astronomia.
GODZINY OTWARCIA MUZEUM
 • Od 01.10-30.04 Godz. 10-16
 • Od 01.05-30.09 Godz. 10-18
MUZEUM JEST CZYNNE OD WTORKU DO NIEDZIELI

CENNIK BILETÓW
 • Bilet normalny - 11 zł
 • Bilet ulgowy - 8 zł
ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA POZOSTAŁYCH ZDJĘĆ, KTÓRE ZROBIŁAM W TYM MUZEUM


2 komentarze:

 1. Będę pamiętać żeby zajrzeć do tego muzeum jak będę w Toruniu. Kolejna fascynująca podróż w twoim życiu Aniu. Bardzo fajnie że mamy podobne pasje. Ja też kocham zwiedzanie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Echhh... Toruń, mam nadzieję, że wkrótce też się tam wybiorę.

  OdpowiedzUsuń

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...