24 kwietnia 2015

Praga - czyli po prawej stronie Wisły

Witajcie, dziś przygotowałam dla Was post o prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy, czyli Pradze. Przy czym w tym poście skupię się bardziej na Pradze Północ, natomiast innym razem opowiem również o tej południowej stronie warszawskiej Pragi.
 Jak już wspomniałam, Praga jest jedną z warszawskich dzielnic, położona po prawej stronie Wisły. Nazwa dzielnicy pochodzi od słowa "prażyć" i odnosi się do wypalania, prażenia. Tereny Pragi ówcześnie były porośnięte lasami, które wypalono (wyprażono) pod zasiewy.

HISTORIA PRAGI

Praga do roku 1791 stanowiła oddzielne (od Warszawy - na lewym brzegu) miasto.  Prawa miejskie Pradze nadał król Władysław IV Waza dnia 10 lutego 1648. Warto wiedzieć, że w tamtych czasach centrum Pragi znajdowało się w okolicach dzisiejszego ZOO i Parku Praskiego. W tym miejscu znajdował się również praski ratusz, po którym jedyną pamiątką jest nazwa ulicy Ratuszowej. Jedynym zabytkiem, który pozostał po tamtych czasach jest Kaplica Najświętszej Matki Bożej Loretańskiej.

Praga była wielokrotnie niszczona, m.in. w czasie Potopu Szwedzkiego, Powstania Listopadowego, czy II Wojny Światowej, podczas której Praga nie została zniszczona w tak dużym stopniu, jak lewobrzeżna część Warszawy. Powstanie Warszawskie trwało tu krótko, a już jesienią 1944 roku powstały tam siedziby tymczasowych władz. W tamtym okresie wybudowano dwa ważne obiekty warszawskiej Pragi, tj. Fabrykę Samochodów Osobowych oraz Stadion Dziesięciolecia (obecnie Stadion Narodowy).

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

Praga jest podzielona na dwie części - Pragę Północ oraz Pragę Południe. Granicę między nimi wyznaczają tory linii kolejowej.

Praga Północ składa się z kilku części - Starej Pragi, Nowej Pragi, Szmulowizny oraz Pelcowizny.

Praga Południe natomiast dzieli się na - Kamionek, Saską Kępę, Grochów, Gocław, Gocławek i Olszynkę Grochowską.


W tym poście, tak jak wspomniałam, opowiem o Pradze Północ, zaś o południowej części opowiem innym razem.

PRAGA PÓŁNOC

Ważne miejsca na Pradze

Na terenie Pragi Północ znajduje się wiele ważnych obiektów i warto je odwiedzić. Praga jest też bardzo interesującym miejscem dla fotografów. Szczególnie dla tych, którzy lubią fotografować architekturę miast, zwłaszcza tą dawną, przedwojenną lub powojenną. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 


ZABYTKI PRASKIE

1. BAZYLIKA KATEDRALNA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA I ŚW. FLORIANA

Bazylika ta jest nazywana potocznie Kościołem św. Floriana i znajduje się przy ulicy Floriańskiej 3. Kościół ten widać już z daleka, będąc przy lewym brzegu Wisły (np. na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej), można ją dostrzec, zwłaszcza jej dwie strzeliste wieże.Kościół ten znajduje się na przeciwko Parku Praskiego. Łatwo do niego dojechać autobusami (np. 160, 190, 527) a także tramwajami (20,13, 23, 26).  Kościół ten pełni funkcję bazyliki oraz diecezji warszawsko-praskiej. Świątynia została zbudowana w latach 1887-1904 wg projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Kościół ten został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, zaś odbudowano ją w 1972 roku. Kościół ten stanowi wzór polskiej architektury sakralnej, na której wzorowało się wielu innych projektantów innych kościołów. Więcej o historii tego kościoła można poczytać (http://katedra-floriana.waw.pl/).

2. CERKIEW METROPOLITALNA ŚWIĘTEJ RÓWNEJ MARII MAGDALENY

Jest to świątynia prawosławna, znajdująca się przy al. Solidarności 52. Świątynia została zbudowana w latach 1867-1869 dla ludności rosyjskiej, która wówczas licznie zamieszkiwała tereny warszawskiej Pragi. Więcej o cerkwi można poczytać pod tym linkiem (http://katedra.org.pl/). 

3. KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ LORETAŃSKIEJ

Kościół położony jest przy ulicy Ratuszowej 5. Jest to najstarszy kościół położony na terenie Pragi. Powstanie kościoła jest związane z zakonem bernardynów, którzy przybyli tam w roku 1617. W tym samym roku, w obecności króla Zygmunta III Wazy, biskup płocki Henryk Firlej poświęcił kamień węgielny pod kościół i klasztor. Kościół został zbudowany w latach 1628-1638. W roku 1645 została dobudowana kaplica Loretańska, w której umieszczono figurę Matki Bożej Loretańskiej. Więcej informacji znajdziecie pod linkiem...http://www.mbloretanska.republika.pl/historia.html

Oprócz zabytków sakralnych na Pradze Północ ważnym elementem architektury tej dzielnicy jest zespół starych kamienic praskich, położonych na ulicach - Inżynierskiej, Jagiellońskiej, Ząbkowskiej, Targowej czy Wileńskiej. Te kamienice są symbolem Pragi, warto przyjść tam z aparatem fotograficznym, by je uwiecznić :). Bardzo ważnym, jak dla mnie najważniejszym :), obiektem (miejscem) w tej dzielnicy Warszawy jest Miejski Ogród Zoologiczny, położony przy ul. Ratuszowej 1/3. Został on założony w 1928 roku, a jego powierzchnia wynosi 32 ha. Więcej o warszawskim zoo pisałam ( Moje posty o warszawskim ZOO - część 1część 2część 3część 4część 5). 


Ważnym miejscem na mapie warszawskiej Pragi jest też, położony po sąsiedzku z ogrodem zoologicznym, jest Park Praski. 
Park Praski jest najstarszym parkiem publicznym Warszawy. Początkowo nazywany Aleksandrowskim lub Aleksandryjskim, po 1916r. przemianowany został na Praski. Powstał w latach 1865-1871, według projektu Jana Dobrowolskiego, na prawym brzegu Wisły, na piaskowych madach rzecznych i podmokłych terenach wykorzystywanych jako łąki i pastwiska. Park o powierzchni 30 ha usytuowany był pomiędzy dzisiejszymi
W latach 20-tych XX w. północną część parku, aż do ulicy Ratuszowej, wydzielono pod nowo zakładany Ogród Zoologiczny. W latach 50. układ komunikacyjny parku został przeprojektowany przez  S. Bolka. Po 1951 r. park został powiększony o teren leżący pomiędzy dzisiejszą ul. Jagiellońską a Łukasińskiego, a autorką projektu tej części była A. Scholtz.
Podstawowym elementem kompozycyjnym części zachodniej parku jest  aleja obwodnicowa przecięta dwiema alejami głównymi. Dominującym elementem części wschodniej jest ul. Łukasińskiego będąca obecnie ciągiem spacerowym parku. Wśród drzew przeważają topole, klony, lipy, wiązy i jesiony a także kasztanowce i robinie białe, a z drzew iglastych świerki, daglezje oraz modrzewie. Park posiada plac zabaw, muszlę koncertową i szereg rzeźb ogrodowych (najbardziej charakterystyczna jest metalowa żyrafa). W bezpośrednim sąsiedztwie parku, przy Al. Solidarności znajduje się wybieg dla niedźwiedzi administrowany przez ZOO.


Będąc na Pradze Północ warto też odwiedzić: 

  1. Kino Praha (http://www.kinopraha.pl/)
  2. Teatr Baj (http://www.teatrbaj.pl/m/)
  3. Muzeum Pragi (http://www.muzeumpragi.pl/)


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy post Aniu, jak zawsze i fajne zdjęcia. Warszawskiej Pargi nie znałam, nawet tam nie byłam w tamtych stronach toteż dobrze było przeczytać o tej dzielnicy. Katedra przepiękna. Chyba mam słabość do Katedr :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Jestem taka piękna

Jestem taka piękna - to tytuł jednej z ostatnich komedii, którą miałam okazję oglądać w kinie. Wybrałam się na niego jakiś czas temu. Reklam...