02 kwietnia 2015

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu cz.1

Witajcie Drodzy Czytelnicy

W dzisiejszym poście chciałabym Was zabrać na kolejną wirtualną wycieczkę po ogrodzie zoologicznym, a będzie to tym razem Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Postanowiłam sobie, że zwiedzę wszystkie ZOO w Polsce (to już jest trzecie - po warszawskim i poznańskim) i będę robić takie wirtualne wycieczki dla Was tu na moim blogu. W pierwszy wiosenny weekend miałam przyjemność być w Toruniu, więc nie mogłam sobie odmówić spaceru po tym ogrodzie, który chcę Wam dzisiaj zaprezentować.Ogród Zoobotaniczny jest położony w centrum Torunia, przy ulicy Bydgoskiej 3. Bardzo łatwo można do niego dotrzeć, jest położone blisko Zespołu Staromiejskiego Torunia. Dla tych, którzy przyjeżdżają pociągiem (ze stacji Toruń Główny) informuję, że do ogrodu można dojechać najpierw autobusami 22 i 27 z przystanku przy dworcu Toruń Główny przy ulicy Kujawskiej, należy podjechać 2 przystanki do Placu Rapackiego i dalej przejść pieszo ulicą F. Chopina a potem ulicą Bydgoską (można zrobić sobie taki spacer) lub przejechać się 1 przystanek tramwajem 3 lub 5.

PLAN OGRODU ZOOBOTANICZNEGO W TORUNIU Historia powstania toruńskiego ogrodu zoobotanicznego sięga XVII wieku, a kluczową rolę w jego tworzeniu odegrał Dr Johann Gottlieb Schultz. Był on lekarzem oraz botanikiem i po nabyciu majątku znajdują się na terenie obecnego ogrodu w 1797 roku. Następnie przekształcił go w ogród botaniczny, zaś pierwsze zwierzęta zaczęto sprowadzać do niego dopiero w latach 60-tych XX wieku dzięki staraniom Arnberta Sadeckiego, który był miłośnikiem zwierząt. Wtedy ogród ten połączono w jeden o charakterze zoobotanicznym, w którym obok różnych gatunków roślin znajdują się też klatki i wybiegi ze zwierzętami. Więcej o historii tego ogrodu można poczytać (....pod tym linkiem....). Ja tymczasem chciałabym się skupić na zwierzętach.Spacer po toruńskim ogrodzie zoobotanicznym rozpoczynamy od ustawionych w jeden rząd klatek z ptakami. W tych rzędach znajdują się klatki z ptakami z rzędu grzebiących. Wśród nich możemy zaobserwować m.in. pawia królewskiego. To mnie trochę zaskoczyło, bowiem pawie w warszawskim zoo oraz w Łazienkach Królewskich spacerują sobie swobodnie po alejkach w tych parkach, będąc ich ozdobą i atrakcją, a tu siedzą zamknięte w klatce. Niemniej jednak, kto nie widział nigdy tych pięknych ptaków, to może przyjrzeć się im właśnie tu w Toruniu.

Oprócz pawi, w sąsiednich wolierach znajduje się kilka gatunków bażantów - wśród nich (moim zdaniem) dwa najpiękniejsze gatunki bażantów - bażant królewski i bażant złocisty. Obydwa gatunki ptaków pochodzą z Azji, a konkretniej - z Chin. Zarówno bażant złocisty, jak i królewski są przepięknie, bogato, kolorowo upierzone (szczególnie samce).
Bardzo ciekawym gatunkiem ptaka żyjącym w toruńskim zoo jest uszak siwy. Gatunek ten pochodzi z Chin, gdzie zamieszkuje lasy iglaste. Ptak ten ma upierzenie szarego koloru (przy czym samiec i samica wyglądają dosyć podobnie), natomiast głowa posiada tzw. "uszy", czyli białe piórka, które wychodzą z podbródka i ciągną się aż do uszu. Głowa ptaka jest czerwonego koloru.
Bardzo ciekawym ptakiem, znajdującym się w omawianych wolierach, jest Tragopan Temmincka. Ten ptak również pochodzi z Azji, głównie zamieszkuje tereny Himalajów i Tybet. Ciekawym zjawiskiem u tych ptaków (w porównaniu z innymi ptakami z rzędu grzebiących, które gnieżdżą się na ziemi) jest to, że tragopany zakładają swoje gniazda na drzewie. Tragopany (samce) są kolorowo upierzone, z przeważającym czerwonym kolorem piór. Dodatkowo ptak ten posiada tzw. śliniak, czyli pewnego rodzaju worek skórny, znajdujący się w okolicy dzioba, który nadyma się i służy mu do przypodobania się samicy. Na tej samej zasadzie pawie królewskie (samce) rozkładają swoje ogony.


Oprócz ptaków grzebiących, w jednej wolierze znajduje się również jeden gatunek ptaka z rzędu blaszkodziobych, mianowicie kaczka mandarynka. Mandarynka jest kaczką, która również pochodzi z Azji. Samce mandarynek są bardzo charakterystyczne - ich lotki drugorzędowe są znacznie wydłużone i tworzą tzw. grzebienie. Samiczki są znacznie skromniej upierzone.

Gdy skończymy obserwować ptaki, warto przejść się w prawą stronę, gdzie znajdują się dwa wspaniałe gatunki zwierząt - ryś euroazjatycki oraz niedźwiedź himalajski.Ryś euroazjatycki jest to gatunek ssaka z rzędu kotowatych. Gatunek ten, jak sama nazwa wskazuje, występuje na dwóch kontynentach - w Europie i w Azji. Warto dodać, że w Europie ryś jest największym przedstawicielem kotowatych kotowatych oraz jest jednym z największych drapieżników na tym kontynencie. W Polsce gatunek ten jest objęty ochroną. Ryś euroazjatycki mierzy około 100-150 cm długości, a wysokość w kłębie - 50-75 cm. Sierść rysia ma kolor beżowy lub lekko rdzawy, przy czym jego spód jest białego koloru. Bardzo charakterystycznym elementem morfologii ciała rysia są szpiczasto zakończone uszy, które są dodatkowo zakończone czarnymi pędzelkami.Niedźwiedź himalajski jest jednym z przedstawicieli rodziny niedźwiedziowatych zamieszkujący toruński ogród zoobotaniczny. Niedźwiedź ten pochodzi z Azji. Jego futro jest koloru czarnego, a dodatkowo posiadają białą plamę na piersi (zarówno samce, jak i samice posiadają taką plamę). Gatunek ten jest zwierzęciem wszystkożernym i osiąga rozmiary do około 180 kg, przy czym samiec jest większy od samicy. Warto wiedzieć, że młode osobniki rodzą się nagie i ślepe. Przez pierwsze dwa lata takie też pozostają, są więc uzależnione od opieki matki.
Następnym obiektem, które warto odwiedzić w toruńskim zoo jest ptaszarnia, która znajduje się w alejce pomiędzy stawem a biurem tego ogrodu.

Ptaszarnia ta została otwarta w 2002 roku. Jest to niewielkie pomieszczenie, w którym znajdują się nie tylko ptaki ale także egzotyczne rośliny, a nawet rybki w zbiorniku wodnym. W ptaszarni można podziwiać wiele różnych gatunków ptaków pochodzących z egzotycznych krajów.Gdy tylko przekroczymy próg ptaszarni, z pewnością usłyszymy donośny głos białej papugi. Jest to kakadu białoczuba. To endemiczny gatunek papugi, zamieszkujący tereny Indonezji. Ptak ten osiąga rozmiary ciała ok. 46 cm. Charakteryzuje się białym upierzeniem oraz białym czubem na głowie.Oprócz kakadu w ptaszarni możemy spotkać także dwa inne gatunki papug. Jednym z nich jest Dama niebieskobrzucha.

 Papugi te należą do niezwykle kolorowo upierzonych ptaków. Pochodzą one z Nowej Gwiniei.
 Innym gatunkiem papugi jest Ara oliwkowa.

Będąc w ptaszarni warto zwrócić uwagę także na: tukana tęczodziobego, Toko czarnoskrzydłego, Szpaka balijskieo (jest to jeden z najbardziej zagrożonych gatunków ptaków na świecie, zamieszkujący wyspę Bali) oraz wiele innych gatunków ptaków. 
Bardzo ciekawymi i pięknymi ptakami są gołąbki diamentowe. Bardzo ciekawym miejscem do zwiedzania w tym ogrodzie jest także Herpetarium.   

Znajdują się tam interesujące gatunki gadów m,in. jaszczurki i węże. Z jaszczurek możemy podziwiać pięknego warana mangrowego, którego naturalnym środowiskiem życia są nadbrzeżne lasy namorzynowe Mikronezji oraz Północnej Australii.Szczególnym zainteresowaniem w herpetarium cieszy się kameleon, który słynie ze swojej zdolności do zmiany koloru skóry. Kameleon jemeński (bo taki gatunek zamieszkuje toruńskie zoo) pochodzi z Arabii Saudyjskiej i Jemenu. Jest to jeden z największych gatunków kameleonów - osiągają 50 cm długości (samce). Kameleon żywi się bezkręgowcami, na które poluje przy pomocy swojego długiego języka, który wyrzuca ze swojej paszczy, wtedy, kiedy w jego pobliżu znajduje się owad.
Wielkim zainteresowaniem cieszą się również węże, szczególnie dusiciele, a tych w tym herpetarium nie brakuje. Dusiciele są grupą węży niejadowitych, ale to nie oznacza, że są bezpieczne dla człowieka. Potrafią udusić na śmierć. Ich ciało jest specjalnie przystosowane do tego sposobu zabijania. Węże te posiadają szczątkowy pas miednicowy, bardzo silnie zredukowane kończyny tylne oraz dobrze rozwinięte płuca. Czaszka posiada dużą ruchomość, szczęki są bardzo silne, a to umożliwia szerokie otwieranie paszczy. Współcześnie żyje około 60 gatunków dusicieli, najwięcej - w Australii. Zabijanie ofiar przez dusiciele polega na oplataniu ciała węża wokół ciała ofiary, w wyniku czego zatrzymuje się u niej krążenie krwi. Węże dusiciele, oprócz silnych mięśni ciała, posiadają też silną głowę, która również bierze udział w akcie zabijania, a potem także połykania. Dusiciele słyną z tego,że potrafią połknąć nawet bardzo duże ofiary (jak przykładowy słoń w "Małym Księciu"). Węże trawią je w zaledwie kilka godzin "po spożyciu" dzięki bardzo silnie działającym sokom trawiennym (żołądkowym). Poza terenem herpetarium można też podziwiać 3 gatunki żółwi - greckiego, stepowego i czerwonolicego. 

Na dalszą część postu o Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu zapraszam w kolejnym poście na tym blogu.   

1 komentarz:

  1. Uwielbiam zwiedzać Zoo. Do tej pory udało mi się tylko zwiedzić krakowskie i w Chorzowie. Fajny ten kameleon. Kiedyś chciałam mieć takiego strasznie. Ale niestety za droga impreza. zapraszam do ogrodu botanicznego w krakowie.

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...