27 marca 2015

Toruń, czyli co warto zwiedzić w tym mieście

Witajcie, dziś przygotowałam dla Was post na temat najważniejszych zabytków Torunia, które warto odwiedzić, będąc w tym mieście. Ja byłam w miniony weekend w Toruniu a i to nie udało mi się wszystkiego zobaczyć za jednym razem. Ale już dziś wiem,że jeszcze kiedyś tam wrócę...bo warto wracać do takich pięknych miast, jakim jest Toruń. Zakochałam się w nim już od pierwszego wejrzenia. Jest to przepiękne stare miasto, w którym czuć klimat średniowiecza, w którym to okresie Toruń miał swoje początki a zarazem przeżywał największy rozwój. Zapraszam do poczytania. Toruń jest jednym z najstarszych, a jednocześnie jednym z najbogatszych w zabytki miast Polski. Nie bez powodu Toruń bywa czasem nazywany "Krakowem północy".

Toruń jest położony w województwie kujawsko-pomorskim nad rzeką Wisłą. Toruń został założony w 1233 roku na prawym brzegu Wisły, na pograniczu Kujaw i Ziemi Chełmińskiej. Najważniejszą rolę w powstawaniu miasta Torunia odegrali Krzyżacy, którzy na terenach Polski tworzyli swoje państwo. Dla nich Toruń stał się ważnym punktem wyjścia do podboju plemion pruskich.

Pierwsza wzmianka o Toruniu znajduje się w dokumencie lokacyjnym z dnia 28 grudnia 1233 roku wydanym przez Hermana von Salza (mistrza krzyżackiego). W ramach tworzącego się państwa krzyżackiego, Toruń przeżywał okres największego rozwoju w XV wieku. Dzięki temu Toruń stał się jednym z najważniejszych w tej części Europy centrum handlowym w tej części Europy.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na rozwój miasta było (i tak jest do dzisiaj) położenie nad Wisłą. Rzeka ta pełniła wówczas rolę głównego szlaku komunikacyjnego, umożliwiającego komunikację miasta z wybrzeżem Morza Bałtyckiego.

W połowie XV wieku Toruń przeszedł pod panowanie króla Polskiego. Natomiast w XVI wieku Toruń stracił swoje znaczenie, swoją europejską rangę centrum gospodarczego na rzecz Gdańska. Nadal jednak miasto pozostało ważnym ośrodkiem renesansowego życia kulturalnego w Polsce i Europie.

W okresie wojen szwedzkich, w XVII i XVIII wieku Toruń, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, uległ poważnym zniszczeniom. W mieście narastały spory religijne, z powodów których doszło w 1724 doszło do tzw. Tumultu Toruńskiego. Miasto podupadało i w wyniku II rozbioru Polski (1793) dostał się pod panowanie pruskie.

Po wojnach napoleońskich Toruń stał się systematycznie rozbudowywaną twierdzą, strzegącą granicy Prus z Rosją. Sytuacja zmieniła się, kiedy to w 1920 roku Toruń stał się stolicą wielkiego województwa pomorskiego w odrodzonej Polsce.

Stare Miasto w Toruniu, wraz z Nowym Miastem (założonym w 1264 roku) oraz zamkiem krzyżackim stanowi jeden z najlepiej zachowanych zespołów osadniczych w Europie północnej. Zespół staromiejski w Toruniu został w 1997 roku w całości wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI TORUNIA, CZYLI CO WARTO ZWIEDZIĆ?

1. Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski wraz ze stojącym obok pomnikiem Mikołaja Kopernika stanowią centralny (najważniejszy) punkt na mapie Zespołu Staromiejskiego w Toruniu. Obecny budynek ratusza powstał w XIV wieku. W roku 1393, gdy rada miejska uzyskała przywilej na budowę nowego ratusza, a całość powiązano ze sobą, w wyniku czego powstała budowla o kształcie czworoboku. Ratusz łączył funkcje administracyjne, sądowe, reprezentacyjne i użytkowe. Ratusz pełnił ważną role dla miasta. Stanowił miejsce spotkań o charakterze dyplomatycznym z udziałem królów. W latach 1602 - 1604 nastąpiła przebudowa ratusza. Podwyższono budynek o trzecią kondygnację, dodano też narożne wieżyczki oraz szczyty na osiach fasad, a wnętrza zostały bogato wyposażone. W latach 1722-1737 ratusz został  odbudowany po zniszczeniach spowodowanych przez Szwedów w 1703 roku. Obecnie ratusz jest siedzibą Muzeum Okręgowego. Ważnym i charakterystycznym elementem budowy ratusza jest wieża. Na wierzchołek tej wieży prowadzą schody liczące 175 stopni. Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na wspaniały Toruń. Na wieży znajdują dwa dzwony z XVIII wieku - godzinny i kwadransowy - są one częścią zegara wbudowanego w wieżę. Pokazuje on czas na cztery strony świata początkowo wieża ratuszowa była zwieńczona szpiczastym szczytem ze złotą koroną, który spłonął w 1703 roku podczas oblężenia szwedzkiego.2. Dwór Artusa

Dwór Artusa jest to charakterystyczny budynek znajdujący się na Rynku Staromiejskim w Toruniu na przeciwko Ratusza. W tym budynku skupiało się życie kulturalne torunian. Miały tu miejsce ważne wydarzenia. Historia Dworu Artusa sięga roku 1389. Nazwa tego miejsca nawiązuje do króla Artura i jego rycerzy okrągłego stołu. Dwór był siedzibą bractwa św. Jerzego. Jego szeregi zasilili najzamożniejsi mieszczanie, dla których Dwór Artusa stanowił miejsce spotkań. Miało tu miejsce także ważne wydarzenie - zawarcie II pokoju toruńskiego w 1466 roku kończącego 13-letnią wojnę z zakonem krzyżackim. Pierwotny budynek Dworu Artusa nie dotrwał do czasów współczesnych, został rozebrany w 1802 roku ze względu na zły stan techniczny. Obecny okazały neorenesansowy budynek został zbudowany pod koniec XIX wieku na miejsce dawnego Dworu Artusa. Obecnie w tym budynku znajduje się Centrum Kultury.

3. Kościół św. Ducha

Kościół św. Ducha jest to późnobarokowa budowla, która powstała w XVIII wieku. Wieża tego kościoła została dobudowana w latach 1893-1899. Początkowo pełnił funkcję zboru ewangelickiego, zaś w roku 1945 został przejęty przez ojców jezuitów. Kościół znajduje się na zachodniej pierzei Rynku Staromiejskiego. Kościół ten jest świątynią Duszpasterstwa Akademickiego gromadzącego studentów oraz kadrę naukową toruńskich uczelni i szkół wyższych.

4. Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół Najświętszej Marii Panny jest to kościół gotycki o 27-metrowych nawach o jednakowej wysokości, krytych gwiaździstym sklepieniem. Kościół ten został zbudowany w kilku etapach jako kościół franciszkanów, którzy przybyli do Torunia w 1239 roku.

ul. Marii Panny - po prawej stronie widzimy mury otaczające
 Kościół Najświętszej Marii Panny 

 Zgodnie z regułą franciszkanów, nakazującą żyć w skromności, kościół ten nie posiada wieży. W połowie XVI wieku kościół został przejęty przez luteranów. W kościele tym znajdują się cenne malowidła gotyckie, dębowe stalle z początku XV wieku, liczne epitafia, prospekt organowy z amboną oraz późnobarokowy ołtarz główny. W kościele tym znajduje się także grobowiec Anny Wazówny - siostry króla Zygmunta III Wazy.

5. Katedra św. Janów

Katedra św. Janów jest to najstarszy kościół w Toruniu, który znajduje się na ulicy Żeglarskiej (w pobliżu Ratusza Staromiejskiego). Katedra ta dominuje nad miastem, jest najbardziej charakterystycznym elementem panoramy Torunia widocznej znad Wisły. Budowę tego kościoła rozpoczęto w 1206 roku. Swój obecny kształt uzyskał w XV wieku. Jest to wysoka, trójnawowa budowla z charakterystyczną monumentalną wieżą. Na tej wieży znajduje się drugi co do wielkości dzwon w Polsce, odlany w 1500 roku. Wnętrze katedry jest bardzo bogato wyposażone. 


Znajduje się tam m.in. gotycka chrzcielnica, w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik, a także poświęcone mu epitafium, ufundowane przez toruńskiego mieszczanina Melchiora Pirnesiusa oraz najstarszy, pochodzący z XVIII wieku pomnik tego wybitnego polskiego astronoma. Oprócz tego w kościele tym znajduje się monumentalne malowidło ścienne, przedstawiające ukrzyżowanie Chrystusa na Drzewie Życia a w głębi, za ołtarzem - malowidła św. Janów - Chrzciciela oraz Ewangelisty - patronów kościoła. Warto zwrócić uwagę na białą figurę przedstawiającą Madonnę. Jest to kopia, której oryginał zaginął w 1944 roku oraz znajdujące się nad nią barokowe organy.

Katedra św. Janów góruje nad Toruniem 

6. Dom Mikołaja Kopernika 

Dom Mikołaja Kopernika znajduje się na ul. Kopernika 17. W tym domu dnia 19 lutego 1473 roku przyszedł na świat najwybitniejszy polski astronom - Mikołaj Kopernik. 


Główną część muzeum stanowi wystawa pt. "Mikołaj Kopernik - życie i dzieło". Ekspozycja ta przedstawia postać wielkiego astronoma - wystawa wprowadza nas w atmosferę epoki Kopernika - przedstawia XV - wieczny Toruń, rodzinę astronoma, okres jego studiów i lata jego działalności we Fromborku. W starannie odtworzonych wnętrzach XV-wiecznej kamienicy odtworzono kulturę mieszczańską w Toruniu za czasów Mikołaja Kopernika. Warto zwrócić uwagę na powiększoną kopię rysunku Układu Słonecznego z rękopisu "De revolutionibus" służąca jako tło modelu Układu Słonecznego, tzw. toruński portret Mikołaja Kopernika (z XVI wieku), miedzioryty Albrechta Durera oraz "Kronika świata" Hartmanna Schedla z drzeworytem przedstawiającym układ geocentryczny. 

WYSTAWA W MUZEUM KOPERNIKA


Na drugą część opowieści o toruńskich zabytkach zapraszam jutro. 

3 komentarze:

 1. Przez Toruń niestety tylko przejeżdżałam w drodze do Sopotu. Ale piękny jest naprawdę. Może kiedyś się uda tam wylądować. Piękne zdjęcia Aniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. W Toruniu byłem tylko przejazdem, ale za to znam dobrze miasto partnerskie Torunia - Getyngę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też wcześniej bywałam w Toruniu tylko przejazdem - najczęściej miałam w nim przesiadkę do Gniezna, gdzie mam znajomą :) ale w tym roku postanowiłam na dłużej zatrzymać się w tym pięknym mieście.

   Usuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...