29 marca 2015

Co warto zwiedzić w Toruniu część 2

Zapraszam dziś na dalszy ciąg opowieści o zabytkach Torunia

7. Ruiny Zamku Krzyżackiego

Zamek Krzyżacki został założony w 1236 roku przez Zakon Krzyżacki. Zamek ten był siedzibą komtura i jednego z najważniejszych konwentów w państwie krzyżackim. Zamek ten został zburzony podczas powstania mieszczan przeciwko Krzyżakom w 1454 roku. W latach 1958-1966 przeprowadzono na terenie zamku badania archeologiczne, w wyniku których odkopano ruiny zamku spod gruzu, a także uporządkowano i zakonserwowano. Zwiedzając ruiny dawnej krzyżackiej warowni można zobaczyć także dziedziniec zamkowy, podziemia oraz tzw. gdanisko, czyli dawną rycerską toaletę zamkową.


8. Mury obronne

Zespół Staromiejski w Toruniu jest otoczony murem obronnym, ciągnącym się wzdłuż Bulwaru Filadelfijskiego i Wisły. Mur obronny jest "wzbogacony" o kilka ważnych bram oraz wieżę...zwaną Krzywą Wieżą.

9. Krzywa Wieża

Krzywa Wieża jest to gotycka baszta obronna zbudowana w XIV wieku. Z murami obronnymi łączył ją ganek strażniczy, który przechodził przez otwory w jej bocznych ścianach. W XVIII wieku wieża straciła swoje obronne znaczenie. Wybudowano wówczas ścianę od strony miasta. Wieża jest odchylona od pionu o około 140 cm, a jest to spowodowane przesunięciem gliniastego podłoża.

10. Brama Mostowa

Brama ta została wzniesiona w 1432 roku przez budowniczego Hansa Gotlanda. Był on cenionym mistrzem murarskim, który brał też udział w budowie katedry toruńskiej. Nazwa tej bramy pochodzi od drewnianego mostu, który dawniej znajdował się na wprost bramy i łączył dwa brzegi Wisły.

fot. torun.pl 


11. Brama Żeglarska

Brama Żeglarska została zbudowana w XIV wieku. Jej nazwa pochodzi od nazwy ulicy, u której wylotu znajduje się ta brama. Prowadzi ona na nadbrzeże wiślane - do portu. Brama Żeglarska pełniła także funkcję reprezentacyjną - witano tutaj polskich królów, którzy przybywali tutaj do Torunia. Warto dodać, że dawniej mury obronne Torunia posiadały aż 9 bram obronnych, z czego do dziś zachowały się tylko 3 z nich. 12. Brama Klasztorna

Jest to najbardziej okazała brama miejska w Toruniu. Została zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim. Przez wiele lat brama ta stanowiła bardzo ważny punkt broniący dostępu do miasta od strony Wisły. Jej nazwa pochodzi od klasztoru sióstr benedyktynek, który dawniej znajdował się w jej pobliżu.13. Spichlerze

Toruń już od czasów średniowiecza stanowił ważny ośrodek handlowy (głównie handlu zbożem). Do jego przechowywania służyły spichlerze. Jednym z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce jest gotycki spichlerz przy ul. Piekary. Został on zbudowany w XIV wieku. Spichlerz ten charakteryzuje się schodkowatym dachem, który jest typowy dla architektury gotyckiej. Po drugiej stronie ulicy powstał w XVII wieku i posiada charakterystyczne okienka, które są obramowane w kształcie białych worków.
14. Żywe Muzeum Piernika

Muzeum Piernika jest interaktywną formą muzealną, która pozwala ludziom poznać na własne oczy (i nie tylko) jak powstaje najsłodszy symbol Torunia - PIERNIK. Odwiedzający mają możliwość wzięcia aktywnego udziału w wypieku pierników według najlepszych toruńskich receptur, które pochodzą sprzed 500 lat. Muzeum jest codziennie od godziny 10-18 ( w miesiącach styczeń-marzec) oraz w godzinach 9-18 (w miesiącach kwiecień-grudzień). Bilet normalny kosztuje 12 zł i ulgowy 9,50 zł.
Więcej na temat tego muzeum możecie znaleźć pod linkiem podanym poniżej. 

15. Planetarium

Planetarium mieści się w budynku dawnej gazowni. W planetarium prezentowane są seanse dotyczące wiedzy o astronomii i wszechświecie. W tym budynku znajdują się także - orbitarium i geodium. Orbitarium jest przeznaczone dla dzieci, które są ciekawe, jak wygląda kosmos. Umieszczono tu zestaw modeli, dzięki którym można poznać zjawiska, które mają miejsce w kosmosie. Natomiast geodium jest to interaktywna wystawa, która jest poświęcona Ziemi jako planecie i różnym zjawiskom w niej występującym.16. Ogród Zoobotaniczny

Ogród ten został założony ponad 200 lat temu i pierwotnie był ogrodem botanicznym tylko. Od 1965 roku zaczęto sprowadzać tu zwierzęta. Obecnie ogród zajmuje obszar 8ha i znajduje się tam około 50 gatunków zwierząt, m,in. żubry, rysie, niedźwiedzie himalajskie, surykatki i wiele wiele innych gatunków. Więcej o ogrodzie zoobotanicznym planuję napisać w kolejnym (oddzielnym) poście na tym blogu. Zapraszam serdecznie.  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...