16 lutego 2015

Spacery po Warszawie - Powiśle i Mariensztat

Witajcie, w dzisiejszym poście chciałabym zabrać was na wirtualny spacer po jednej z najstarszych części Warszawy, jakim jest Powiśle.

fot. Pomnik Syrenki 

Powiśle jest obecnie jednym z osiedli Warszawy, wchodzącym w skład dzielnicy Śródmieście. Osiedle to znajduje się po prawej stronie Wisły i dosłownie graniczy z Królową Polskich Rzek :)

Powiśle było niegdyś dzielnicą zamieszkiwaną głównie przez rzemieślników, rybaków i bednarzy, była kojarzona z biedą i nędzą. Dziś już tak nie jest i zachęcam wszystkich do spacerów po Powiślu, a jest co oglądać. Poniżej przedstawię kilka ważnych miejsc i obiektów znajdujących się w tej części Warszawy. Warto dodać, że osiedle Powiśle składa się 3 głównych części: Powiśla Właściwego, Mariensztatu oraz Solca. W dzisiejszym poście opowiem o Mariensztacie i Powiślu Właściwym, zaś o Solcu opowiem Wam innym razem, gdy wybiorę się tam z aparatem i zrobię zdjęcia.

ULICA TAMKA

Jest to jedna z najstarszych ulic w Warszawie. Biegnie ona głębokim kanionem zabudowanym kamienicami sprzed 1939 roku. Jest też na tej ulicy kilka bloków pochodzących z lat 60.

fot. ulica Tamka - widok z kładki 

Ulica Tamka najefektowniej prezentuje się z kładki, która znajduje się nad nią.Nazwa tej ulicy pochodzi od tam, które były budowane w pobliżu Wisły już w XV wieku. Dawni mieszkańcy Tamki to głównie rzemieślnicy i robotnicy z zakładów przemysłowych na Powiślu.

Przy ulicy Tamka na ceglanym bastionie znajduje się zamek Gnińskich - Ostrogskich. Został zbudowany w 1681 roku. Został zaprojektowany przez najwybitniejszego architekta warszawskiego XVII wieku - Tylmana z Gameren. Dziś w tym zamku znajduje się Muzeum Fryderyka Chopina.

fot. Muzeum Fryderyka Chopina 

ZŁOTA KACZKA

Z ulicą Tamka wiąże się bardzo znana warszawska legenda, która opowiada o pięknej dziewczynie, która została zaczarowana w ptaka - złotą kaczkę właśnie. Kaczka ta pływała po jeziorze w lochach zamku Ostrogskich. Kobietę - kaczkę mógł odczarować tylko ten, kto wyda w ciągu całego dnia cały worek pieniędzy wyłącznie na przyjemności i ani grosza nie odda żebrakowi. Jednak pewien młodzieniec był bliski celu. Wydał prawie wszystkie pieniądze na przyjemności, jednak ostatni grosz oddał nędzarzowi i wszystko przepadło. Dziewczyna już na zawsze była złotą kaczką.

fot. pomnik złotej kaczki

SYRENKA WARSZAWSKA

Idąc ulicą Tamka do końca (w stronę Wisły) zobaczymy dużą ulicę - Wybrzeże Kościuszkowskie. W tym miejscu można podziwiać  przepiękną panoramę Warszawy i na Wisłę. Nad samą Wisłą znajduje się jeden z dwóch warszawskich pomników Syrenki Warszawskiej (drugi znajduje się na rynku Starego Miasta). Syrenka Warszawska jest jednym z najważniejszych symboli Warszawy. Pomnik ten przedstawia pół-kobietę, pół-rybę z tarczą i mieczem. Ten nadwiślański pomnik Syrenki jest autorstwa Ludwiki Nitschowej. Pomnik ten ma twarz poetki Krystyny Krahelskiej, która zginęła w pierwszym dniu Powstania 

fot. Syrenka nad Wisłą 

Warszawskiego. Pomnik ten został ustawiony w 1939 roku i nigdy nie był oficjalnie odsłonięty, ponieważ uroczystościom tym przeszkodziła II wojna światowa. W latach 70. Syrenka została odcięta od Powiśla i nie było do niej swobodnego dostępu. Jednak po wyremontowaniu pomnika można dziś podejść do Syrenki z bliska zrobić jej zdjęcie na tle Wisły i mostu Świętokrzyskiego.MOST ŚWIĘTORZKYSKI

Most Świętokrzyski został otwarty w 2000 roku. Wcześniej przez ponad 15 lat u wylotu ulicy Tamki znajdował się Most Syreny. Zbudowano go w związku z remontem Mostu Poniatowskiego i oddano go do użytku 22 lipca 1985 roku. Miał to być most tymczasowy, ale nie rozebrano go po skończonym remoncie sąsiedniego mostu.

fot. most świętokrzyski 

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Jest to najnowocześniejsze w Warszawie centrum nauki popularyzujące nauki. Więcej o CNK możecie przeczytać pod linkiem www.kopernik.org.pl 

fot. Centrum Nauki Kopernik - widok z dachu BUW-u BIBLIOTEKA UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, znajdującej się przy ulicy Dobrej 56/66 został zaprojektowany przez Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego. Otwarto go w 1999 roku.

fot. Biblioteka UW 

Fasadę Biblioteki tworzą karty z kilku otwartych ksiąg wykonanych z betonu i zielonej miedzi.

 fot. ściana BUW-u 


Wnętrze biblioteki przypomina ulicę, która jest przykryta szklanym dachem.

Latem największą atrakcją BUW-u jest ogród, który znajduje się częściowo na dachu budynku.

fot. ogród na dachu Biblioteki UW

Biblioteka uniwersytecka to nie tylko miejsce przeznaczone do nauki, ale też i rozrywki. W podziemiach biblioteki znajduje się centrum rozrywki z kręgielnią hulakula, a także plac zabaw oraz ścianka wspinaczkowa. W bibliotece często odbywają się różne imprezy kulturalne, np. wystawy.


Zaraz za budynkiem biblioteki znajduje się ulica Karowa, która stanowi granicę oddzielającą Powiśle Właściwe od Mariensztatu.

MARIENSZTAT

Mariensztat jest to pierwsze (najstarsze) osiedle mieszkaniowe zbudowane po wojnie w Warszawie.
PIOSENKA - MAŁE MIESZKANKO NA MARIENSZTACIE


Jego nazwa pochodzi od imienia właścicielki tego osiedla - Marii Potockiej, zaś "stadt" - oznacza po niemiecku "miasto". Mariensztat był dawniej główną ulicą jurydyki, czyli prywatnego miasteczka założonego w XVIII wieku przez Eustachego i Marię Potockich.

fot. Mariensztat 
Mariensztat powstał w miejscu dawnych ruin, ale jego obecna zabudowa w tylko niewielkim stopniu przypomina przedwojenną architekturę. Niskie kamieniczki nawiązujące do architektury XVIII wieku w rzeczywistości są blokami o niewielkich mieszkaniach.

Mariensztat jest bardzo urokliwą częścią Warszawy, z dużą ilością zieleni i skwerów. Pozostaje trochę w cieniu Krakowskiego Przedmieścia, ale warto się zaszyć i w takie zakątki Warszawy.

RYNEK MARIENSZTACKI

Rynek Mariensztacki został ukształtowany w 1865 roku, zaś jego obecny kształt został uformowany po wojnie. Jego zabudowa przypomina XVII- wieczne miasteczko z rynkiem otoczonym z trzech stron kamieniczkami.
fot. Rynek Mariensztacki 

Rynek Mariensztacki jest ozdobiony małą fontanną. W latach 40. i 50. rynek ten był miejscem zabaw ludowych i potańcówek. Był też plenerem w wielu filmach, wśród nich słynna komedia "Przygoda na Mariensztacie" Leonarda Bruczkowskiego z 1953 roku.

DOM ŁAZIEBNY MAJEWSKIEGO

Dom łaziebny Majewskiego znajduje się przy ul. Bednarskiej 2/4. Powstał w 1835 roku z inicjatywy rodziny Stanisława Majewskiego, właściciela handlu na rogu ulic Bednarskiej i Sowiej. W budynku mieściła się ogromna łaźnia parowa na kilkanaście osób. Woda do kąpieli pochodziła z Wisły, która była oczyszczana w filtrach.


fot. Dom łaziebny Majewskiego


Po wojnie zrekonstruowano fasadę budynku. Przez wiele lat działał w nim warszawski ośrodek kształcenia ideologicznego PZPR. Na początku lat 90.  mieściło się w tym budynku słynne liceum społeczne, a obecnie znajduje się tam wydział orientalistyki UW.

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA POZOSTAŁYCH MOICH ZDJĘĆ Z POWIŚLA I MARIENSZTATU (oraz do odwiedzenia tej części Warszawy).

ULICA TAMKA 

NAD WISŁĄ 

OGRODY BUW-u

MARIENSZTAT 
2 komentarze:

Jestem taka piękna

Jestem taka piękna - to tytuł jednej z ostatnich komedii, którą miałam okazję oglądać w kinie. Wybrałam się na niego jakiś czas temu. Reklam...