07 lutego 2015

Łabędzie

Witajcie, dzisiaj przygotowałam post dla miłośników ptaków. Opowiem dziś o jednych z moich ulubionych ptaków - o łabędziach. Zapraszam do lektury.

Łabędzie, podobnie jak kaczki i gęsi należą do wspólnego rzędu BLASZKODZIOBYCH ( Anseriformes) Ptaki z tego rzędu charakteryzują się barwnym upierzeniem (szczególnie samce kaczek).
Ich cechą charakterystyczną są też:
 • błona pławna (pływna) - spinająca wszystkie palce u nóg, która umożliwia im pływanie;
 • spłaszczony dziób - jest on haczykowato zakończony specjalnym wyrostkiem rogowym. Na powierzchni styku górnej i dolnej części dzioba znajduje się struktury (haczyki i grzebyki), które służą im do odcedzania planktonu i innych cząstek pokarmowych z wody, którymi się odżywiają;
 • długa szyja - ptaki z rzędu blaszkodziobych posiadają dość długą szyję, szczególnie gęsi i łabędzie. Wydłużona szyja umożliwia tym ptakom poszukiwanie pokarmu pod wodą.
 • gruczoł kuprowy - jest to charakterystyczny gruczoł, który jest szczególnie silnie rozwinięty właśnie u ptaków wodnych. Gruczoł ten znajduje się w skórze ptaków (u nasady sterówek). Wydzielina tego gruczołu jest rozprowadzana przez ptaka przy pomocy dzioba po piórach i służy do natłuszczania ich, tym samym zabezpieczając pióra przed zamoczeniem.
 • wodny tryb życia - ptaki z tego rzędu zamieszkują głównie zbiorniki wodne. Nie są znakomitymi lotnikami ( tak jak np. mewy), ale za to potrafią dobrze pływać i nurkować pod wodą.
ŁABĘDZIE

Łabędzie są największymi przedstawicielami rzędu blaszkodziobych. Łabędzie charakteryzują się bardzo długą szyją. Istnieje na świecie 6 gatunków łabędzi, wśród których aż 4 gatunki mają biały kolor upierzenia. Obydwie płcie tego samego gatunku łabędzi są tak samo ubarwione. Płeć można ustalić na podstawie wielkości ciała oraz specjalnych narośli na dziobie ( w przypadku łabędzia niemego). Pary zwykle trzymają się razem przez całe życie.

ŁABĘDŹ NIEMY

Łabędź niemy jest najliczniej występującym gatunkiem łabędzi w Polsce. Upierzenie łabędzia niemego jest całkowicie białe. Dziób i nogi są koloru czerwonego. Dodatkowo na dziobie samców znajduje się czarna narośl, która jest u nich szczególnie widoczna w okresie lęgowym.
Jak wskazuje nazwa, łabędzie nieme odzywają się bardzo rzadko, jedynie w sezonie lęgowym wydają gardłowe, gulgoczące i syczące odgłosy.

Łabędź niemy występuje w środkowej i wschodniej Azji oraz północnej i wschodniej Europie.

W Polsce gatunek ten jest bardzo pospolity. Możemy go spotkać na prawie każdym większym zbiorniku wodnym, także w miastach na większych jeziorach i stawach. Łabędź niemy zasiedla wody stojące i wolno płynące, bogate w pokarm i obficie zarośnięte wodnymi roślinami.Łabędzie nieme budują gniazdo w zacisznym miejscu na brzegu jeziora, w płytkiej zatoce lub na wyspie. Łabędzie gniazdo stanowi duża platforma z roślin wodnych.

Jaja składają od końca kwietnia do maja. Wyprowadzają 1 lęg w roku. W lęgu znajduje się 5-8 jaj. Wysiadywanie ich trwa 35-41 dni.

Młode osobniki są zagniazdownikami, czyli już po jednym dniu od wyklucia są w pełni samodzielne i potrafią pływać razem z rodzicami na wodzie. Jednak umiejętność latania nabywają dopiero po 120-150 dni od dnia opuszczenia gniazda. Młode osobniki są koloru szaro-brązowego.Łabędź niemy jest najcięższym ptakiem gniazdującym w Polsce. Jego waga wynosi 8-13 kg, ale spotykane są też osobniki o cięższej masie.
Długość ciała łabędzia (łącznie z szyją) wynosi 140-160 cm, a rozpiętość ich skrzydeł 200-240 cm.

Łabędź niemy jest bogato upierzony. Jego ciało pokrywa ponad 25 000 piór.

Łabędzie nieme potrafią żyć około 20 lat, a nawet dłużej. W Wielka Brytania zaobserwowano łabędzia, który nosił obrączkę przez 28 lat i 10 miesięcy. Jednak prawdziwym rekordzistą okazał się osobnik, którego zaobserwowano w Danii. Żył on na wolności ponad 39 lat.

POZOSTAŁE DWA GATUNKI POLSKICH ŁABĘDZI

ŁABĘDŹ KRZYKLIWY

Jest ptakiem lęgowym w północnej Europie i Azji. W Polsce dość licznie zimuje i przelatuje. Od 1973 roku także zaczął w Polsce zakładać gniazda - głównie w północno wschodniej części kraju. Jednak coraz liczniejsze stanowiska lęgowe mogą pojawiać się na dogodnych miejscach w różnych regionach. W Polsce łabędź krzykliwy zakłada gniazda w małych, zacisznych miejscach. Z dala od miejsc, w których przebywają ludzie.

fot. wikipedia.org 

Łabędź krzykliwy jest również biało upierzony i ma długą szyję, która, w przeciwieństwie do łabędzia niemego, jest prosta, a nie esowato zakrzywiona. Dziób łabędzia krzykliwego jest żółto - czarny (z przważającymi elementami żółtego koloru).

ŁABĘDŹ CZARNODZIOBY

W Polsce ptak ten jest regularnie spotykany w czasie przelotów. Szczególnie w północno-zachodniej części kraju. Jest dużo rzadszym ptakiem niż łabędź krzykliwy.

Łabędź czarnodzioby jest bardzo podobny do krzykliwego. Różni się kolorystyką dzioba - też jest on żółto-czarny, ale u niego (zgodnie z nazwą) dominuje czarny kolor dzioba.

fot. ekologia.pl 
Łabędź czarnodzioby jest rzadszy od swojego kuzyna. Ogólna liczebność populacji zimującej w Europie wynosi około 10 000 osobników.

Obydwa gatunki łabędzi są w Europie bardzo częstymi gośćmi w zimie. Europejskie wybrzeża są dla nich idealnym miejscem do spędzenia tych kilku zimowych miesięcy. W północno-zachodniej Europie zimuje ok. 25 000 łabędzi krzykliwych, taka sama ilość tych ptaków spędza zimę na terenach Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.


ŁABĘDŹ CZARNY

Łabędź czarny nie jest naszym rodzimym gatunkiem. Ich ojczyzną są antypody - Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Jednak człowiek sprawił, że ptak ten jest również spotykany w Europie.

Pierwszymi Europejczykami, którzy zaobserwowali ten gatunek na antypodach, byli holenderscy żeglarze, którzy odbywali swoje podróże w tamte rejony świata w XVII wieku.

Łabędź czarny ma prawie całkowicie czarne upierzenie, z białym pasem lotek na krawędzi skrzydeł. Ma także długą szyję i czerwony dziób oraz czerwone nogi. Samce są większe od samic i mają dłuższy, prosty dziób.
ŁABĘDZIE CZARNE W ZOO W WARSZAWIE
WYMIARY CIAŁA
Długość ciała - 110-140 cm
Rozpiętość skrzydeł - 161 - 205 cm

MASA CIAŁA
Samce 7 kg
Samice 4-5 kg

Łabędzie czarne żywią się pędami i liśćmi roślin wodnych.

Lęgi łabędzi czarnych odbywają się w różnych porach roku. Liczba składanych jaj wynosi 4-5 sztuk. Są zielonego koloru. Wysiadywanie jaj trwa zwykle około 35-40 dni. Po 150-170 dniach młode osobniki potrafią latać, a dojrzałość płciową osiągają w wieku 3 lat.

Do Europy pierwsze osobniki tego gatunku dotarły 100 lat później - w roku 1791 dzięki angielskim żeglarzom. Kilka dni później łabędzie czarne dotarły także do Francji. Łabędzia czarnego sprowadzono nie tylko do Europy, ale także na inne rejony świata. Do Afryki (RPA) po raz pierwszy sprowadzono osobniki tego gatunku w roku 1926. Żyjące swobodnie osobniki spotykane są także w Ameryce Północnej - w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (szczególnie na wschodnim wybrzeżu). Natomiast w Azji łabędź czarny występuje na terenach Chin oraz Japonii, gdzie występuje ponad 100 osobników.

CZARNE ŁABĘDZIE W POLSCE

Pierwsza krajowa obserwacja tego gatunku w naszym kraju miała miejsce w kwietniu 1990 roku w Kołobrzegu. Tej obserwacji dokonali Robert Kościów i Ireneusz Ratajczyk. Potem ptaki te obserwowano w wielu innych miejscach w Polsce - w okolicach Leszna, na Stawach Milickich, w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego, a także nad Zatoką Gdańską w Sopocie. W Polsce poza ogrodami zoologicznymi i prywatnymi hodowlami, tylko raz obserwowano parę lęgową łabędzia czarnego. Miało to miejsce koło Raciborza. Para tych ptaków założyła tam gniazdo na niewielkim stawie koło zabudowań.

Praca jednego z dzieci z ZOO w Warszawie/Ptaszarnia 

3 komentarze:

 1. Kocham patrzeć na łabędzie. Często nad Wisłą jej obserwuje, uważam żeby ich nie spłoszyć. Piękne są.

  OdpowiedzUsuń
 2. Łabędzie to piękne ptaszki, zarówno dorosłe, jak i młode :). Lubię je fotografować, kiedyś w parku w Grudziądzu sobie na luzaka pływały :D. Teraz zostały tylko kaczki :(. Choć bardzo je lubię, to jednak się ich boję! Zwłaszcza, kiedy syczą :D!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem o czym mówisz :) ja zajmuję się ptakami zawodowo - pracuję w Ptasim Azylu w warszawskim zoo i chociaż lubię zajmować się ptakami, nie boję się większości z nich, ale łabędzi (tych dorosłych - tak, boję się trochę, dlatego nie zajmuję się nimi, lecz koleżanka) ale młodych się nie boje. Dziś karmiłam liśćmi mlecza parę młodych łabędzi. Niedługo napiszę dłuższy post o mojej pracy w azylu :)

   Usuń

Jestem taka piękna

Jestem taka piękna - to tytuł jednej z ostatnich komedii, którą miałam okazję oglądać w kinie. Wybrałam się na niego jakiś czas temu. Reklam...