15 stycznia 2015

Spacer po ZOO w Poznaniu cz.1

Witajcie, 
Dzisiaj chciałabym zabrać Was na wirtualną podróż do Poznania - stolicy Wielkopolski, a konkretniej do poznańskiego ZOO, przy czym ogród zoologiczny w Poznaniu dzieli się na Stare ZOO i Nowe ZOO. Ja w zeszłym roku miałam przyjemność być razem z przyjaciółką w Nowym ZOO. Zrobiłam w nim bardzo dużo zdjęć i dziś podzielę się nimi tu na blogu. Zapraszam do czytania i przede wszystkim odwiedzania tego pięknego ogrodu, który wywarł na mnie ogromne wrażenie, o czym napiszę poniżej. 

Ogród Zoologiczny w Poznaniu jest drugim co do wielkości ogrodem zoologicznym w Polsce (zaraz po gdańskim ZOO) i mierzy 117 ha. Aby móc nacieszyć się pięknem tego ogrodu i mieszkającymi tam zwierzętami warto wybrać się tam na całodniową wycieczkę. Poznańskie ZOO znajduje się przy ulicy Krańcowej 81. Jeśli ktoś przyjeżdża do Poznania z innego miasta pociągiem, to do ZOO najlepiej dojechać tramwajem linii nr 8. Z przystanku "Most Dworcowy" trzeba dojechać do przystanku "Krańcowa". Potem trzeba iść jeszcze kawałek drogą ulicą Krańcową. Moja przyjaciółka opowiadała mi też,że do ZOO można też podjechać specjalną kolejką "Maltanką", ale my wybrałyśmy sie pieszo. Chociaż był deszczowy dzień :)


Zanim zaczniemy zwiedzać ZOO, warto kupić sobie w kasie ogrodu specjalny przewodnik z mapką ZOO, dzięki której wyznaczymy sobie trasę spaceru i nie zgubimy się, bowiem teren ogrodu jest bardzo duży, składa się też z kliku tzw. "przystanków", o których opowiem. 


Spacer po ZOO w Poznaniu najlepiej rozpocząć od PRZYSTANKU POCZĄTKOWEGO. W tym miejscu znajdują m.in. się takie obiekty, jak:

  • Wybieg dla foki szarej
  • Pawilon Zwierząt Nocnych 
  • Fauna Australii
  • Wybiegi dla zwierząt kopytnych - antylop, jeleni 

Wśród wymienionych obiektów bardzo ciekawym miejscem jest Pawilon Zwierząt Nocnych. Ten pawilon jest specjalnie przystosowany dla zwierząt prowadzących nocny tryb życia. Aby umożliwić zwiedzającym obserwowanie zwierząt nocnych, w tym pawilonie został odwrócony cykl dobowy - dzień stał się nocą, a noc - dniem. Kiedy oczy przyzwyczają się do panującego tam półmroku, można tam zaobserwować bardzo wiele ciekawych gatunków zwierząt - małpiatek, takich gatunków jak: Lemury katta i inne gatunki lemurów - lemury alaotańskie (odżywiających się bambusami, papirusem i trzcinami), oraz lemury czerwonobrzuche pochodzące z lasów deszczowych. Oprócz tego możemy tam zobaczyć takie zwierzęta, jak: leniwce dwupalczaste, surykatki, kowari (latające torbacze drapieżne) oraz nietoperze wampiryfot. Siki wietnamskie 

 fot. Dzioborożec abisyński

Idąc dalej w kierunku PRZYSTANKU "FLAMING" należy kierować się w prawą alejkę. 

W tym miejscu znajdują się takie obiekty, jak: 
  • Fauna Afryki
  • Wybieg Żyraf
  • Flamingi
  • Fauna Ameryki Południowej
  • Wybieg dla niedźwiedzi
Fauna Aryki jest to wybieg, który jest zamieszkany przez zebry oraz strusie afrykańskie (podobnie jak w warszawskim ZOO oba te gatunki są w jednym wybiegu). Obok nich mieści się wybieg dla żyraf. Niestety, podczas mojej wizyty w ZOO żyraf nie było :(. Warto też zwrócić uwagę na flamingi, które są pięknymi ptakami, a ich różowy kolor upierzenia pochodzi od dafni pobieranych przez te ptaki z wody ( w naturze rolę "barwnika" dla tych ptaków pełnią skorupiaki, którymi się odżywiają). 

fot. poznan.naszemiasto.pl 

Nieco dalej możemy podziwiać zwierzęta Ameryki Południowej. Wśród nich takie gatunki, jak: tapiry (na zdjęciu), mrówkojady olbrzymie, czy kapibary - największe gryzonie świata.

fot. tapir 

W pobliżu znajduje się też wybieg dla niedźwiedzi brunatnych. Ten wybieg jest jednocześnie azylem dla tych zwierząt. Znajdują się w nim 3 niedźwiedzie - 1 samiec i 2 samice. Największym z nich jest Borys - niedźwiedź ten przez 10 lat "pracował" w cyrku, zaś Misza i Wania (samice) mieszkały przez jakiś czas w moskiewskim wieżowcu (tak podaje przewodnik po poznańskim zoo). W październiku 2013 roku zostały przywiezione do poznańskiego zoo, jednak nie będą się mogły rozmnażać - zostały wykastrowane. Jednak będą mogły tu dożyć "spokojnej starości". 

fot. niedźwiedzie brunatne


. Na dalszy ciąg spaceru po poznańskim Nowym ZOO zapraszam jutro. Do zobaczenia! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...