17 stycznia 2015

Spacer po poznańskim ZOO cz. 2

Witajcie, 
dzisiaj chciałabym kontynuować wycieczkę po poznańskim Nowym ZOO. Skończyliśmy ostatnio na "Przystanku - Flaming". Zatem jeśli obejrzymy już wszystkie zwierzęta na tym przystanku, to warto dalej pójść prosto (cały czas - jest to dość długi odcinek drogi) wzdłuż stawów i drzew. PRZYSTANEK SŁOŃ

Na tym przystanku znajdują się wybiegi dla takich zwierząt, jak:

 • Tygrysy syberyjskie
 • Słonie afrykańskie
 • Wielbłądy dwugarbne
 • Susły moręgowane
 • Wikunie
 • Bizony leśne
Na początek przyjrzyjmy się tygrysom. Tygrys syberyjski, jak już wspominałam w TYM POŚCIE, jest największym podgatunkiem tygrysa na świecie. Są też największymi przedstawicielami rodziny kotowatych. Tygrys jest drapieżnikiem, poluje na inne zwierzęta. Przy czym wykazują małą aktywność fizyczną - zarówno w naturze, jak i w warunkach ogrodów zoologicznych, tygrysy potrafią przespać do 20 godzin na dobę. Najlepiej w spokojnym, zacienionym miejscu. Ponadto tygrysy są świetnymi pływakami oraz potrafią się wspinać po drzewach. Niestety, tygrysy, z powodu niszczenia ich naturalnego środowiska życia, są zagrożone wyginięciem. 

fot. światkociaczkow.blogspot.com

Dalej zobaczymy piękny, ogromny, 2,5-hektarowy  wybieg dla słoni afrykańskich. Wybieg ten zamieszkują 4 słonie - 3 samice i 1 samiec. Słonie są największymi zwierzętami lądowymi na Ziemi, dlatego potrzebują dużych przestrzeni do życia. W warunkach ogrodów zoologicznych słonie afrykańskie żywią się sianem, zielonką i słomą. Ponadto swoją dietę wzbogacają o takie składniki, jak: lucerna, owoce, warzywa, gotowany ryż, płatki owsiane oraz siemię lniane. 

Następnie warto przyjrzeć się dwóm gatunkom wielbłądowatych - wielbłądowi dwugarbnemu i jego południowoamerykańskiej kuzynce - wikunii. Piaszczyste tereny wybiegu w poznańskim ZOO stwarzają dla nich warunki, podobne do tych, które mają w swoich naturalnych środowiskach. 
Jeśli chodzi o wielbłądy, to z pewnością wiecie,że najbardziej charakterystycznym elementem budowy ich ciała są garby. Jest to narząd, część ciała, w którym wielbłąd magazynuje TŁUSZCZ, a nie wodę, jak sie powszechnie sądzi. Ten tłuszcz służy im, w naturalnym środowisku, do przetrwania złej pogody (suchej) na pustyni oraz zapewnia odpowiednią ilość składników odżywczych, jeśli im ich brakuje. Wtedy to ten zgromadzony w garbie (garbach) tłuszcz jest przetwarzany w wodę, w wyniku pewnych reakcji chemicznych. 

Warto przyjrzeć się też sąsiednim bizonom leśnym. Są to duże zwierzęta, spokrewnione z żubrem. Te dumne i majestatyczne zwierzęta zamieszkują w naturze rzadkie, górskie lasy Kanady. W naturalnym środowisku pasą się w godzinach porannych i wieczornych, natomiast w dzień odpoczywają oraz przeżuwają zjedzony pokarm, ponieważ bizony należą do zwierząt przeżuwających (przeżuwaczy) - podobnie jak krowy czy owce. Ponadto, bizony poświęcają pewną część swojej dziennej aktywności na pielęgnację ciała. Lubią tarzać się w piasku i ocierać o ulubione drzewa. 

Jeśli wszystkie zwierzęta z "Przystanku Słoń" już obejrzymy, wtedy należy przejść kolejny, dość długi odcinek drogi, zataczając dwa największe stawy w ZOO aż dojdziemy do "Przystanku Pelikan".

Na PRZYSTANKU PELIKAN możemy zobaczyć takie miejsca/wybiegi  dla takich zwierząt, jak:
 • Makaki japońskie
 • Pelikany
 • Ptaki Wodne
 • Motylarnia
 • Insektarium
Na początek przyjrzyjmy się makakom. Są to japońskie małpy. Ten gatunek małp, jak większość przedstawicieli małp, lubi żyć w dużych grupach. Panuje wśród nich ściśle określona hierarchia, której przewodzi najsilniejszy samiec lub samica. W naturalnym środowisku makaki zamieszkują tereny górskie, w których temperatura spada do -30 stopni. 

Dalej jest wybieg dla pelikanów. W poznańskim ZOO możemy zobaczyć dwa gatunki pelikanów - pelikany różowe oraz pelikany kędzierzawe. Pelikany  mają bardzo charakterystyczne, długie dzioby, posiadające charakterystyczny fałd skórny, w którym odcedzają wodę. Taki dziób służy im do naganiania oraz połykania ryb. 

Moim ulubionym miejscem w poznańskim ZOO jest Motylarnia. Jest to specjalne pomieszczenie, w którym można podziwiać latające wśród egzotycznych roślin, kolorowe motyle tropikalne. W motylarni są rozstawione stoliki, na których rozłożone są owoce, na których siadają motyle i dają się łatwo pozować do zdjęć. Obok Motylarni znajduje się Insektarium, czyli pomieszczenie z owadami oraz innymi stawonogami - skorpionami, pająkami itd. 

Ostatnim przystankiem w ZOO jest PRZYSTANEK RYŚ. Jest to jednocześnie największy z przystanków w tym ZOO. Jest przy nim najwięcej wybiegów, m.in.:
 • Ptaki drapieżne
 • Żubry
 • Jelenie
 • Pawilon drobnych ssaków
 • Antylopy
 • Nosorożce
 • Wydry europejskie
 • i inne
Wśród ptaków drapieżnych oraz sów możemy zobaczyć takie ptaki, jak: kondor wielki (jeden z największych ptaków latających na Ziemi), orzeł przedni, bielik, karakara falklandzka, puchacz, włochatka, puszczyk mszarny, sowa śnieżna i sowa jarzębata. Dalej mamy wybieg dla żubrów. Jest to największy europejski ssak lądowy. Samce żubrów ważą nawet do 1000 kg. Główną ostoją żubra w Polsce jest Puszcza Białowieska, z którą jest najbardziej kojarzony. Jest to bowiem jedyny taki kompleks leśny o walorach pierwotnego lasu. Żubr jest przykładem udanego procesu reintrodukcji (przywrócenia naturze wymarłego gatunku). Gatunek ten został uratowany od zagłady pierwszej połowie XX wieku, dzięki osobnikom przebywającym w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach. 

Pawilon drobnych ssaków jest to pomieszczenie, w którym można zobaczyć małe ssaki z różnych kontynentów. Najliczniejszą grupą wśród nich są gryzonie. Możemy zobaczyć m.in.: badylarkę, mysz karłowatą, nornika wschodniego i inne gatunki. 


Nieco dalej warto zatrzymać się przy nosorożcach białych, zwanych też afrykańskimi. Jest to największy gatunek nosorożców na świecie. Najbardziej charakterystycznym elementem budowy ciała tych zwierząt jest róg, a w przypadku tego gatunku - dwa rogi. 
Nosorożcowe  ciekawostki z poznańskiego ZOO: 
 • Pierwszy młody nosorożec w poznańskim ZOO urodził się w 1999 roku;
 • Samica DIUNA mieszkająca w tym ZOO urodziła się w 1987 roku (więc jest moją rówieśniczką ;)) w RPA. Do Poznania przyjechała w 1997 roku. Urodziła dwójkę młodych. 
 • Nosorożec Kiwu urodził się w 1981 roku. Wcześniej mieszkał w ZOO w Erfurcie. Spędził tam 31 lat, a do Polski przyjechał w 2013 roku. 
Nosorożce uwielbiają - drzemki w zacienionym miejscu, kąpiele błotne oraz bieganie po świeżym śniegu (zimą). Oprócz zwierząt na wybiegach, możemy też spotkać swobodnie spacerujące gęsi - gęgawy i bernikle kanadyjskie. 

Na koniec pokażę Wam moje zdjęcia poznańskich bocianów ;)
1 komentarz:

 1. Ależ piękny interesujący post. Cudowne zdjęcia jak zawsze. Przepraszam że dawno nie wchodziłam tu 😉 poprawię się

  OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...