29 stycznia 2015

Kilka słów o kwiatach

Dzisiaj chciałam napisać kilka słów na temat kwiatów.

fot. tapetus.pl 

 Ja bardzo lubię kwiaty, szczególnie fotografować, czym również podzielę się na tym blogu. Kwiaty są jednym z najpiękniejszych elementów natury. Któż z nas nie lubi kwiatów? No może alergicy są takimi osobami. Ale kwiaty są piękne i mają też swoje miejsce w naszej kulturze i zwyczajach. Kwiaty można podarować komuś w prezencie, np mamie na imieniny albo dziewczynie na Walentynki. Kwiaty również pięknie ozdabiają nasz dom, są nam potrzebne. 

fot. slideplayer.pl


Budowa Kwiatów

W budowie kwiatów można wyróżnić następujące struktury:
a) DZIAŁKA KIELICHA - jest to najbardziej zewnętrzny element budowy kwiatu - osłaniający jego pozostałe elementy przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Działki kielicha są zazwyczaj małej wielkości i są zielonego koloru, ze względu na obecność w ich komórkach (a konkretniej w chloroplastach - zwanych inaczej ciałkami zieleni) zielonego barwnika - chlorofilu. Liczba działek kielicha kwiatu oraz forma są jednymi z najważniejszych cech umożliwiających identyfikowanie poszczególnych gatunków kwiatów/roślin.

b) PŁATKI KORONY - są najbardziej charakterystycznym elementem budowy kwiatów. Są zazwyczaj dużej wielkości i przyciągają do siebie wzrok ludzi, a przede wszystkim owadów zapylających kwiaty. Płatki korony są pięknie ubarwione i ich kształt decyduje w dużej mierze o wyglądzie całej rośliny. Często ludzie hodują rośliny przede wszystkim dla ich pięknych kwiatów, a piękno kwiatów zależy od wyglądu płatków korony.

c) PRĘCIKI - są odpowiedzialne za produkcję ziaren pyłku (co bywa zmorą alergików). Pręciki wytwarzają je w ogromnych ilościach. Liczba pręcików i zabarwienie ziaren pyłku mogą być także pomocne przy rozróżnianiu gatunku.

d) SŁUPKI - znajdują się w środkowej części kwiatu. Powstają w wyniku zrośnięcia się owocolistków. W budowie słupka możemy wyróżnić charakterystyczną dolną (rozszerzoną) część tego organu. Ta część nazywana jest zalążnią, która się wydłuża i tworzy szyjkę słupka zakończoną lepkim znamieniem.

BARWY KWIATÓW

Bogactwo kolorów kwiatów przyciąga owady, których zadaniem jest zapylanie kwiatów. Atrakcyjność kwiatów jest ważna dla tych owadów - dzięki temu chętniej skusi się na zapylenie danego kwiatu. Najistotniejszą cechą, która umożliwia właściwe określenie danej rośliny jest właśnie kolor kwiatów. Kwiaty mają przenajróżniejsze barwy - od czerwonego, po żółte, fioletowe, różowe, białe a nawet niebieskie, przy czym kwiaty koloru czerwonego występują w naturze najrzadziej. Do kwiatów czerwonych zaliczamy takie gatunki, jak: mak polny, koniczyna łąkowa czy czerwone tulipany, a także róże. Do kwiatów żółtych należą m.in. żonkile, mniszek lekarski, nawłoć kanadyjska, kaczeńce czy słoneczniki. Do kwiatów niebieskich zaliczamy dobrze nam znane z polskich łąk - chabry bławatki oraz cykorie podróżnik, natomiast do białych np. koniczynę białą, konwalię majową czy lilię wodną.
Warto wiedzieć, że kwiaty można   podzielić na kwiaty pojedyncze i kwiaty złożone (kwiatostany).

a) Kwiat pojedynczy - na jednej łodydze wyrasta jeden kwiat. Do takich kwiatów możemy zaliczyć np. lilie, róże ogrodowe, mak polny, żonkile itd.

b) Kwiat złożony (kwiatostan) - jest to taka struktura, w której łodyga w pewnym miejscu rozwidla się (rozdziela) na kilka bądź kilkanaście mniejszych łodyżek, z każdej z nich wyrasta kwiat. Do kwiatów złożonych należą np. kwiaty bzu czarnego, kasztanowca, a także wszystkie rośliny z rodziny astrowatych - rumianek, stokrotka, mniszek lekarski, czy też słonecznik.
Na pierwszy rzut oka kwiaty roślin z rodziny astrowatych wydają nam się pojedynczymi. Tylko pozornie. Jednak gdy przyjrzymy się im z bliska, zobaczymy, że to jest jednak kwiatostan. Kwiatostan astrowatych jest nazywany koszyczkiem. Koszyczek ten jest osadzony na szerokim szczycie pędu - płaskim lub wypukłym (zwanym osadnikiem). Powstają gęste kwiatostany, przypominające właśnie pojedynczy kwiat, które są otoczone okrywą listków. Kielich kwiatowy jest zredukowany i występuje zazwyczaj w postaci włosków. Występują dwa rodzaje kwiatów w tego typu kwiatostanie - kwiaty języczkowe (mające koronę o symetrii grzbiecistej) oraz kwiaty rurkowate (o symetrii promienistej)


RODZAJE KWIATOSTANÓW

SZTUKA UKŁADANIA KWIATÓW
Istnieją dwa rodzaje układania kwiatów - tzw. zachodni sposób układania kwiatów oraz wschodni (japoński), znany powszechnie pod nazwą Ikebana. 

ZACHODNI SPOSÓB UKŁADANIA KWIATÓW
Polega na układaniu bukietów kwiatów z dużej ich ilości. Im więcej kwiatów, tym piękniejszy bukiet. Ważne są tutaj też kolory kwiatów - musi być kolorowo, barwnie, bogato - aby bukiet był najpiękniejszy. 

fot. eurobon.pl 


IKEBANA - jest to japońska sztuka układania kwiatów, która skupia się na specjalnym, unikatowym sposobie układania kwiatów. W tym sposobie nie chodzi o ilość kwiatów, ale o harmonię. Ikebana skupia się na specjalnym, unikatowym sposobie układania kwiatów - ważne jest tu utworzenie z nich idealnej kompozycji. Im mniej kwiatów, tym lepiej. Tu szczególnie istotne jest połączenie przy pomocy kwiatów - harmonii, koloru, jakości i rytmu. Japończycy lubią linearne aspekty kwiatowych kompozycji. Więcej ciekawostek o japońskiej sztuce układania kwiatów znajdziecie pod tym linkiem IKEBANA

fot. japancalligraphy.eu

KURSY UKŁADANIA KWIATÓW

IKEBANA

Przydatne linki - dla zainteresowanych

FLORYSTYKA KURSY

MOJE ZDJĘCIA KWIATÓW1 komentarz:

  1. Ja też kocham kwiaty. Rośliny są niesamowicie ciekawe. Również robię zdjęcia ponieważ mają niesamowite koloru i urok. Zdjęcia są obłędne jak zawsze.

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...