11 grudnia 2014

Paw Królewski

Witajcie, 
pozwólcie,że w dzisiejszym poście przedstawię Wam przepięknego ptaka, którego można spotkać w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Mam tu na myśli Pawia królewskiego, i jak sama nazwa wskazuje, zamieszkuje m.in właśnie wyżej wymieniony park. 
Prawie wszystkie zamieszczone w tym poście zdjęcia (oprócz, podpisanych, zdjęć trzech odmian pawi) są mojego autorstwa.Paw królewski bywa też nazywany Pawiem indyjskim, ponieważ gatunek ten pochodzi z rejonów Indii, Pakistanu oraz Sri Lanki, gdzie zamieszkuje w lasach tropikalnych, tworząc często samoutrzymujące się populacje. Inne nazwy tego gatunku to: paw zwyczajny oraz paw niebieski, a to ze względu na kolor upierzenia samców, które przybiera właśnie niebieski odcień :) 

Paw królewski jest najpopularniejszym pawiem hodowlanym na świecie. 

Cechy wyglądu:


 • Samce pawia królewskiego, jak już wspomniałam, mają niebieskie (bardzo intensywnie niebieskie) upierzenie, z metalicznym połyskiem.
 •  Bardzo charakterystyczną cechą samców pawi jest ich długi ogon, którym przywabia samiczki. W tym celu przepięknie rozkłada swoje pióra ogonowe, niczym wachlarz, i dumnie pokazuje się zebranej publiczności, tak, jak na zdjęciu 
fot. amfiteatr w Łazienkach Królewskich

 • Samice natomiast nie mają tak pięknego upierzenia, są koloru szarego, a także ich ogony nie są takie imponujące. 
fot. samica pawia królewskiego

Paw indyjski został udomowiony bardzo wcześnie, znany był już w starożytnym Egipcie. 


Paw indyjski jest ptakiem wszystkożernym. Zjada zarówno nasiona, jak i owady, a także drobne kręgowce, w tym. np jadowite węże. W hodowli, ptaki te powinny mieć dostęp do świeżych, zielonych gałązek oraz owady do odżywiania się. 

Paw indyjski, na wolności, buduje swoje gniazda na drzewie. A samica wysiaduje jaja przez 28 dni. Paw indyjski wyprowadza do około 3 lęgów w danym roku, w każdym zniesieniu może znajdować się do 3-5 jaj (na wolności), natomiast w hodowli składa od 6 do 8 jaj. 


CIEKAWOSTKI O PAWIACH 
 • Paw królewski jest jednym z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych;
 • W czasach starożytnej Grecji były one uważane za ptaki boskie, poświęcone bogini Herze; Ptak ten symbolizował Słońce, wieczność, godność, dostojność, dumę, pychę, a także próżność. Niekiedy czczono pawia niczym legendarnego feniksa, więc oddawano mu cześć. 
 • Paw królewski jest także bardzo ceniony w Indiach - jest pogromcą węży i skorpionów;
 • W Polsce ptak ten jest chlubą pałaców i dworów oraz zabytkowych ogrodów czy parków. Pawie pióro jest także i w Polsce symbolem pychy i dumy, o czym jest mowa także w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego


ODMIANY HODOWLANE PAWIA INDYJSKIEGO/KRÓLEWSKIEGO 

 • Odmiana biała: obydwie płcie są całkowicie białe 
fot. gosciniec-paproc.pl 

 • Odmiana czarnoskrzydła: u tej odmiany samce mają czarne pokrywy skrzydłowe, natomiast samiczki są ubarwione podobnie do dzikiej formy pawi. Ta odmiana pawia królewskiego jest najbardziej ceniona przez hodowców. 
fot. pawie.pl 

 • Odmiana plamkowana: podobna do odmiany czarnoskrzydłej, z tym,że pokrywy skrzydłowe mają gęsto ułożone plamki na zewnętrznej stronie. 
fot. pawie.pl 

A oto więcej moich zdjęć pawia królewskiego z Łazienek Królewskich w Warszawie 


Jak widać, na załączonych obrazkach, pawie towarzyszyły również dzieciom, podczas koncertu półfinałowego Zaczarowanej Piosenki i dumnie prezentowały się na scenie:


1 komentarz:

 1. Uwielbiam podziwiać te ptaki choć ostatnio jeden paw w naszym krakowskim zoo chciał mnie pogonić. Chyba miał zły dzien. :) Ale piękne są fakt. Gdzieś mam zdjęcia musze je wygrzebać to wrzucę u siebie na blogu. Nasze zoo ostatnio wzbogaciło się o 3 młode żyrafki, cudne są. Pozdrawiam Aniu i dziękuję za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...