27 grudnia 2014

Gdzie jest Nemo? czyli podróż przez ocean

Witajcie, 
dzisiaj przygotowałam dla Was post inspirując się filmem, który oglądałam wczoraj w TV. Mam na myśli "Gdzie jest Nemo?". Jest to jedna z moich ulubionych bajek z dzieciństwa i zawsze lubię ją sobie przypominać. Jest to piękna opowieść o wielkiej miłości ojca i syna, opowiedziana na przykładzie ryb błazenków żyjących w rafach koralowych. W tym filmie możemy poznać jak wygląda życie podwodnych zwierząt i niestety, hasło "ryby to przyjaciele a nie żarcie" nie istnieje w świecie zwierząt, tym bardziej w przypadku rekinów żarłaczy, o czym opowiadałam W TYM POŚCIE

Dodam tylko,że zdjęcia mojego autorstwa nie są podpisane, a pozostałe mają oczywiście podpisane źródło. 
Dziś chciałam Wam przybliżyć świat podwodnych zwierząt oraz pokazać Wam zdjęcia, zrobione przeze mnie w Akwarium w ZOO w Warszawie, które obecnie jest remontowane, ale w przyszłym roku zachęcam do odwiedzenia go :) A jest na co popatrzeć. 


RAFA KORALOWA

Rafa koralowa jest to pewnego rodzaju skała o charakterze organicznym, to znaczy,że "została zbudowana" przez organizmy żywe. Tymi organizmami są KORALOWCE. A właściwie z ich szkieletów, które razem połączone, stanowią taką właśnie skałę. Skała ta jest pewnego rodzaju ekosystemem. Podwodnym ekosystemem, czyli miejscem do życia dla organizmów żywych - roślin, zwierząt i mikroorganizmów. 
Rafy koralowe powstają w tych morzach i oceanach (w tych rejonach), w których temperatura wody przekracza 18 stopni Celsjusza, na głębokości około 50 metrów pod powierzchnią wody. 

KORALOWCE 

Jest to grupa zwierząt podmorskich należąca do typu PARZYDEŁKOWCÓW. Do parzydełkowców należą także MEDUZY I JAMOCHŁONY (o meduzach opowiem za chwilkę).Koralowce są bardzo prostymi organizmami - nie mają głowy ani narządów zmysłów, a także układu krwionośnego, ale za to posiadają czułki. Koralowce są bardzo ograniczone ruchowo, ponieważ są przytwierdzone do dna morza, w ten sposób tworzą wieloosobnikową kolonię. Koralowce rozmnażają się w sposób bezpłciowy - przez pączkowanie. Ten typ rozmnażania się zwierząt polega na tym,że na osobniku dorosłym tworzy się pewna struktura, tzw. pączek, który stopniowo rośnie a potem odrywa się od osobnika macierzystego i powstaje samodzielny organizm. Jednak w przypadku organizmów kolonijnych, szczególnie takich, jak koralowce, trudno o samodzielne życie po oderwaniu się od macierzystego koralowca. Wszystkie koralowce tworzą właśnie strukturę zwaną rafą koralową. 
RYBY RAF KORALOWYCH

Ryby raf koralowych są chyba najpiękniejszym stworzeniami na Ziemi, a przynajmniej w tym podwodnym świecie. Są bogato ubarwione, zielone, żółte, pomarańczowe, niebieskie, czerwone - cała gama kolorystyczna, w różnych odcieniach. Szacuje się,że w rafach koralowych żyje około 25 tysięcy gatunków ryb. Wśród nich są np przepiękne CHETONIKI (zwane też motylami raf), NEFRYTKI, czy ulubieńce dzieci, czyli BŁAZENKI. 
Opócz małych rybek raf koralowych, w tropikalnych oceanach żyją także inne, bardzo ciekawe gatunki ryb, które nie są bezpieczne. 

SKRZYDLICA

fot. photoblog.pl

Jest to drapieżna ryba z rodziny SKORPENOWATYCH. Występuje w wodach Oceanu Indyjskiego (wschodniej części) oraz zachodniej części Oceanu Spokojnego. Ciało tej ryby jest silnie spłaszczone bocznie, a jej charakterystycznym elementem są bardzo długie i bardzo niebezpieczne kolce. Są to kolce jadowe, których skrzydlica nie zawaha się użyć, gdy wyczuje zagrożenie, także w postaci człowieka. 

MURENA 

fot. tripadvisior.com 

Murena również jest rybą drapieżną. Należy do rodziny PROMIENIOPŁETWYCH i jej ciało jest również spłaszczone bocznie, ale nie tak silnie jak skrzydlica, czy wspomniane wcześniej chetoniki. Natomiast ryba ta jest silnie ścieśniona, jej ciało wygląda jakby składało się z kilku warstw "skóry". Charakterystyczną cechą muren jest brak płetw brzusznych, a pozostałe płetwy są silnie zredukowane. Ma duży otwór gębowy, całkiem sporo zębów, którymi rozrywają ciała ofiar. Ofiarami muren są głównie skorupiaki i inne ryby. 

PŁASZCZKI 


fot. twojepc.pl 

Płaszczki jest to grupa ryb należąca do gromady ryb CHRZĘSTNOSZKIELETOWYCH (do tej gromady należą także rekiny). Płaszczki są rybami, których ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Grzbiet płaszczek jest zazwyczaj brązowy lub czarny. Oczy oraz otwory skrzelowe u płaszczek są umiejscowione na grzbietowej stronie tych ryb. Brakuje u nich płetwy odbytowej. Bardzo charakterystycznym elementem budowy ciała płaszczek jest ich charakterystyczny kolec, który u pewnych gatunków jest dodatkowo zaopatrzony w jad. Natomiast płaszczki należące do DRĘTEW posiadają elektroreceptory wytwarzające prąd elektryczny (podobnie jak węgorze elektryczne) i potrafią nimi zabić człowieka i inne ofiary w wyniku porażenia. 

INNE ZWIERZĘTA RAF KORALOWYCH 

MEDUZY 

rys. meduza.blox.pl 

Meduzy są grupą, a właściwie pewnego rodzaju formą organizmów - PARZYDEŁKOWCÓW. Meduzy mają parasolowaty kształt ciała. Ciało meduz jest przezroczyste i pięknie wyglądają, niestety są bardzo niebezpieczne dla człowieka ze względu na obecność parzydełek i ich ciele. Otwór gębowy meduz znajduje się w spodniej stronie ciała. Najczęściej spotykaną meduzą w Morzu Bałtyckim jest CHEŁBIA MODRA, która jest także wyposażona w broń w postaci parzydełek, także trzeba uważać podczas kąpieli morskich. 

JEŻOWCE


fot. mowimyjak.pl 

Jeżowce są również bardzo ciekawymi zwierzętami, o bardzo ograniczonym, specyficznym układzie narządów wewnętrznych i trybie życia. Jeżowce należą do typu SZKARŁUPNI a ich ciało jest pokryte dookoła kolcami, niczym jeż albo kolczatka :D Ale jeżowce mają kolce dookoła całego ciała, tworząc bardzo nieprzyjemną w dotyku kulkę, z której można przyrządzić smaczną potrawę, o czym pisali  Karolina i Wojtek na swoim blogu TUTAJ. Dodatkowo, u nasady kolców znajdują się gruczoły jadowe, których jeżowiec nie zawaha się użyć w przypadku zagrożenia (jako,że za bardzo poruszać się nie może, aby uciec). 

ROZGWIAZDY 

fot. twojefototapety.pl 

Rozgwiazdy są również grupą zwierząt należących do szkarłupni. Ich ciało ma kształt gwiaździsty, "pięcioramienny". Rozgwiazdy są drapieżnikami, polują na jeżowce i małże, a niektóre z nich także na morskie ślimaki. Rozgwiazdy poruszają się bardzo po woli, z prędkością 5-15 cm/minutę. Nie zawsze łatwo je zauważyć, gdyż ukrywają się w zakamarkach skał rafy koralowej. 

MAŁŻE 

fot. dobrytarot.pl 
Małże należą do typu MIĘCZAKÓW, podobnie jak ślimaki oraz głowonogi. Małże są również mało ruchliwymi zwierzętami, posiadającym silnie spłaszczone ciało o charakterze grzbieto-brzusznym. Dodatkowo, ciało małż jest chronione przez dwuklapową muszlę. Ciało małży składa się z tułowia i nogi. Małże żyją we wszystkich rodzajach wód, także wód lądowych. Wyróżnamy wiele gatunków małż - takich jak ostrygi, omułki, a także skójki i szczeżuję pospolitą. Niektóre małże mają także zdolność do wytwarzania pereł. Perły powstają wskutek otoczenia jakiejś drobnej cząsteczki, która przedostała się do wnętrza małży, a następnie została otoczona tzw. substancją perłową. I tak tworzy się perła. 


1 komentarz:

  1. Mi też się szalenie podoba ta bajka. Jest naprawdę fantastyczna. Uśmiałam się niesamowicie. Moje córki je uwielbiają. Bardzo ciekawe stworzenia zamieszkują Rafę Koralową. Piękne i zarazem niebezpieczne, ale czym byłby świat i bez takich istot, prawda?

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...