01 listopada 2014

Zwiedzamy polskie miasta - Lublin

Witajcie, wpadłam na pomysł,że na moim blogu będę opisywać Wam różne piękne polskie miasta, które warto odwiedzić. Ja jestem z Warszawy, co zapewne wiecie na podstawie niektórych postów, w których opisywałam moje miasto i to, co warto w nim zwiedzić. Będę kontynuowała moje opowieści o Warszawie, tymczasem chciałabym przybliżyć innym i sobie również informacje na temat innych pięknych zakątków Polski.
Zamek Lubelski 

Dziś przedstawię Wam Lublin. Ten post przygotowałam nie tylko ja, ale także przy wsparciu moich dwóch koleżanek, które od jakiegoś czasu wybrały Lublin na miejsce zamieszkania i opowiedzą też, co warto zwiedzić w Lublinie, z ich punktu widzenia, jako mieszkanek.

Przewodniki kieszonkowe po Lublinie i Lubelszczyźnie - kupione w lubelskim empiku w Plazie ;)

Ja sama byłam w Lublinie kilka razy, m.in. na koncertach - Bajmu na Placu Litewskim (sylwestrowy) a także Roberta Janowskiego w Filharmonii Lubelskiej. W trakcie zwiedzania miasta zrobiłam zdjęcia, które zilustrują Wam, jak wygląda Lublin.
Galeria Handlowa Lublin Plaza 

Lublin jest miastem położonym we wschodniej części kraju. Leży w województwie lubelskim, którego jest stolicą. Lublin jest największym i najbardziej zaludnionym miastem wschodniej części Polski. Lublin jest szczególnym miastem, ponieważ ma bogatą historię, ponad 700-letnią. Nie bez powodu Lublin jest nazywany MIASTEM INSPIRACJI. Bowiem Lublin jest magicznym miastem, z bogatą i piękną architekturą, licznymi zabytkami i niezwykłym klimatem.


Pierwsze ślady osadnictwa z terenu dzisiejszego miasta Lublina pochodzą z V-VI wieku. Prawa miejskie Lublin uzyskał dzięki królowi Władysławowi Łokietkowi. Nazwa miasta Lublin pochodzi od słowa LUBLA  i jest to nazwa osobowa, utworzona od imienia Lubomir (poprzez dodanie końcówki LA - będącego staropolskim zdrobnieniem tego imienia). Do tego dodano przyrostek - IN i tak powstał LUBLIN :)
Starówka Lubelska 
Król Kazimierz Wielki zadecydował,żeby miasto zostało otoczone murami obronnymi wraz z kilkoma bramami - Krakowską, Grodzką i Basztą Półokrągłą.

Kamieniczki na Starym Mieście w Lublinie 
W roku 1575 miał miejsce pożar Lublina, w wyniku którego spłonęła większa część dawnego miasta. Po tym wydarzeniu mieszkańcy Lublina postanowili odbudować miasto tak, aby przywrócić mu dawną świetność. A nawet nadać miastu nowy klimat w postaci renesansowego stylu w architekturze miasta.

Lublin jest jednym z najstarszych polskich miast, można w nim znaleźć zabytki z różnych epok historycznych i architektonicznych. Największym ośrodkiem zabytkowym Lublina jest Stare Miasto i otaczająca je architektura, wraz z Zamkiem Królewskim.
Kamieniczki Lublina 

Najważniejszym wydarzeniem historycznym, mającym miejsce właśnie w Lublinie było zawarcie Unii polski-litewskiej w roku 1569.


Miasto Lublin jest pięknym miejscem, który jest dużym ośrodkiem akademickim. Znajduje się tam kilka ważnych uczelni, m.in. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski) a także UMCS (Uniwersytet im. Marii Skłodowskiej-Curie). Uczelnie lubelskie przyciągają młodych ludzi do studiowania w nich, m.in. poprzez bogatą ofertę kierunków i zapewniając rozwój naukowy. Na uczelniach w Lublinie studiuje blisko 100 tysięcy studentów.
Lublin - zielonym miastem Polski ;)

Lublin jest wyjątkowym miastem również pod względem kulturalnym i artystycznym. Wiele znanych osób było i jest związanych z Lubliniem. Beata Kozidrak i Bajm, Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko wraz z Budką Suflera, Urszula, zespół Bracia - są muzyczną wizytówką miasta. Oprócz nich, w Lublinie urodzili się także m.in Stanisław Mikulski, Bohdan Łazuka, Piotr Szczepanik, Janusz Józefowicz i inni. Więcej informacji o znanych ludziach z Lublina znajdziecie pod tym linkiem

Kamienica w Lublinie przy ul. Grodzkiej 36 a, w której śpiewa Beata Kozidrak w piosence o tym samym tytule ;)



A teraz kilka słów na temat Lublina opowiedzą moje dwie koleżanki z Lublina: Ania Jabłońska i Heidi Schinderei :) zapraszam do poczytania
Plac Litewski 

ANIA JABŁOŃSKA

Lublin poznaję trzeci rok. To piękne miasto. Stolica województwa lubelskiego od zawsze kojarzy mi się z Beatą Kozidrak i Bajmem. W ostatnich latach wzbogaciłam nieco obraz tego miejsca. 
Głównymi atrakcjami miasta są: niezwykła lubelska Starówka, Brama Krakowska, Plac po Farze, Zamek Królewski. Warto też zajrzeć do „Piwnicy pod fortuną” – muzeum, czy hiszpańskiej restauracji Carmen na Starym Mieście – miejsce z duszą. To miasto posiada także trasę turystyczną, która biegnie pod zabudową Starego Miasta. Lubelskie Podziemia – bo tak nazywa się wspomniana przeze mnie trasa - liczą około 300 metrów. Swym pięknem urzeka Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz inne okazałe kościoły.
Z Lublinem związani byli wielcy ludzie – św. Jan Paweł II, kardynał Stefan Wyszyński i błogosławiony Jerzy Popiełuszko, tacy artyści jak: Jan Kochanowski, Wincenty Pol, Józef Kraszewski, Józef Czechowicz. Warto poznać Lublin podążając ich śladami.  
Polecam również wybrać się do Parku Saskiego, Skansenu i Ogrodu Botanicznego.
Muszę wspomnieć jeszcze o historycznie ważnym miejscu jakim jest Państwowe Muzeum na Majdanku.  Moim faworytem jest Zalew Zembrzycki z licznymi atrakcjami, czekającymi na przybyłych. 
Osobom, które pierwszy raz wybierają się do Lublina proponuję zwiedzić  Starówkę, Archikatedrę i Wieżę Trynitarską, Zamek Królewski z Kaplicą św. Trójcy. Przy ładnej pogodzie dołączyłabym Ogród Saski, aby odpocząć. Dla wprawionych turystów polecam Szlak Znanych Lublinian. Zapraszam także do Muzeum na KULu, które jest  poświęcone historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Janowi Pawłowi II. W  muzeum znajdują się pamiątki z wizyt Ojca Świętego na uniwersytecie. 
Reasumując warto odwiedzić Lublin! 



HEIDI SCHINDEREI 


W Lublinie mieszkam od około 5 lat. Swoje miasto lubię przede wszystkim za to że znalazłam tu swoją miłość. Ulubione miejsce to miejsce w którym mieszkamy i stare miasto bo jest naprawdę bardzo wyjątkowe magiczne i urokliwe. 
Komuś kto pierwszy raz wybiera się do Lublina na pewno poleciłabym zwiedzić zamek królewski, spojrzeć na kamienice na placu zamkowym, obejrzeć stare miasto, wszystkie bramy (grodzką, trynitarska i krakowską), zobaczyć panoramę z wieży trynitarskiej.Warto zobaczyć też na pewno nasz ogród botaniczny o odpowiedniej porze roku oraz zalew. Nad zalew na pewno warto przejechać się rowerem po ścieżkach rowerowych wzdłuż Bystrzycy. No i na pewno skansen warty jest obejrzenia. Teraz powstają nowe części skansenu, no i świetne są barany, kozy i drób tam chodzący. Acha, można też się przejść deptakiem - fajny jest, tylko trzeba uważać żeby nie zgubić swoich fleków.
Kiedy jest mgliście warto odwiedzić też nieużytki przy Rusałce i przejść się wąwozami lubelskimi oraz ulicą Węglinek (z tym że tylko teraz bo niedługo wzdłóż niej zbudują trasę to pewnie już nie będzie taka urokliwa jak teraz).



Lublin, oprócz bogatej historii i kulturze z przeszłości, jest też miastem, które wspaniale się rozwija. Jest miastem o wyjątkowej dynamice inwestycji. Lublin umacnia swoją pozycję jako miasto, buduje nowe drogi dojazdowe do miasta oraz obwodnicę, wybudowano lotnisko, a także unowocześniają transport w mieście. Jeśli mowa o transporcie, to warto wiedzieć,że Lublin jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym możemy się przejechać trolejbusem.



Warto zwiedzić Lublin i poczuć niezwykły klimat tego miasta :)



1 komentarz:

  1. Piękne zdjęcia. Bardzo ciekawe miejsce. Mam tam 2 koleżanki, co znaczy że będę musiała się tam wybrać.

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...