20 listopada 2014

Spacer po Parku Skaryszewskim

Dzisiaj na moim blogu chcę zabrać Was, moi drodzy czytelnicy, do kolejnego pięknego zielonego miejsca w Warszawie, a mianowicie do Parku Skaryszewskiego. Przy czym ten park, jak i pozostałe parki w Warszawie, są nie tylko zielone. Przybierają również inne barwy np zimą jest biało...jesienią żółto i czerwono..a także brązowo...a wiosną jest kolorowo bo kwitną wszystkie kwiaty i ptaki zaczynają śpiewać. Także cała gama barw będzie nam towarzyszyć, w zależności od pory roku.


Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego jest położony w prawobrzeżnej części Warszawy, czyli po drugiej (prawej) stronie Wisły, patrząc z punktu widzenia mieszkańców lewobrzeżnej Warszawy. Jest to dzielnica Praga Południe, niedaleko słynnej Saskiej Kępy. Park ten jest położony między Aleją Zieleniecką, Aleją Waszyngtona oraz ulicą Międzynarodową. Park Skaryszewski od strony Alei Zielenieckiej sąsiaduje z pięknym Stadionem Narodowym.


Park Skaryszewski został założony w latach 1905-1922 przez Franciszka Szaniora. Zaprojektowano go jako ośrodek parkowy z myślą o rekreacji i wypoczynku mieszkańców Warszawy.


W pierwszym etapie powstawania parku utworzono cztery stawy połączone z Jeziorkiem Kamionkowym. Ponadto usypano wzniesienia we wschodniej części parku oraz podniesiono teren wokół stawów. 


W dalszym etapie posadzono parkową roślinność - drzewa i krzewy. Przyroda Parku Skaryszewskiego składa się z ponad 280 gatunków drzew i krzewów, takie jak: klony złociste, dęby czerwone, modrzewie, świerki, buki, wiązy, jałowce, forsycje, a także dzikie ozdobne jabłonie. 

CIEKAWOSTKI NA TEMAT PARKU SKARYSZEWSKIEGO 

  • Park w 2009 r. uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie. 
  • W 2006 roku w Parku zadomowiły się bobry. Ogrom zniszczeń, które poczyniły w roku 2008 doprowadził do zabezpieczenia drzew i wywiezienia zwierząt do ZOO.
  • Jednym z pomników Parku Skaryszewskiego jest Kamień będący symbolem pamięci ku czci lotników brytyjskich, na którego uroczyste odsłonięcie przybyła sama Premier Wielkiej Brytanii Magaret Thather 4 listopada 1988 roku, zaś w roku 1996 była tam też sama Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Więcej o tym pomniku możecie poczytać pod tym linkiem ( POMNIK LOTNIKÓW BRYTYJSKICH
Jeśli ktoś interesuje się ornitologią, to w tym parku również ma taką możliwość. Można tam zaobserwować bardzo wiele gatunków, takich jak liczne gatunki kaczek, i nie tylko krzyżówki, ale też mandarynki, karolinki, nurogęsi, mewy - śmieszki i srebrzyste, łabędzie nieme, kormorany, a wśród ptaków drzewnych m.in. 5 gatunków dzięciołów, mysikróliki, kosy, raniuszki, kwiczoły i wiele innych. Polecam Wam serdecznie blog, który sama obserwuję. Autorka bloga jest miłośniczką ptaków, codziennie chodzi na spacery do tego parku z psem i przy okazji obserwuje ptaki, a swoimi obserwacjami dzieli się z czytelnikami na blogu. MIASTO I PTAKI - BLOG O PTAKACH PARKU SKARYSZEWSKIEGO

A TERAZ ZAPREZENTUJĘ WAM RESZTĘ MOICH ZDJĘĆ Z TEGO PIĘKNEGO PARKU 
1 komentarz:

  1. Aniu, przyznaje się bez bicia. Nie miałam pojęcia, że są takie miejsca w Warszawie. Piękne zakątki pokazujesz na swoich zdjęciach. W ogóle powinnaś założyć fotoblog osobno i zamieszczać tam zdjęcia. Masz rękę i oko do zdjęć. Rób jak najwięcej zdjęć proszę cię. Cudowne są. Kwiaty drzewa widoki.

    OdpowiedzUsuń

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...