28 listopada 2014

3 książki podróżnicze, które warto przeczytać

Witajcie,
wczoraj zrobiłam sobie małą przerwę w pisaniu bloga. Czasem człowiek potrzebuje chwilę odpocząć, by zainspirować się czymś do dalszego pisania. Pomysłów mi oczywiście nie brakuje, ale nie zawsze mam czas i chęci do dłuższego pisania, czasem już nie mam sił po prostu z różnych powodów.

Dziś chciałam Wam polecić 3 książki o tematyce podróżniczej, które bardzo mnie urzekły i zaciekawiły. Bardzo lubię czytać tego typu książki, o wyprawach ludzi do dalekich zakątków naszej planety. Trzeba mieć wielką odwagę by np chcieć samemu przemierzać puszczę Amazońską, afrykańską Saharę i inne miejsca na Ziemi. Podziwiam tych ludzi, a oni oprócz podróży, piszą także książki, będące relacją z tych wypraw. Dzięki temu przybliżają nam te rejony świata, do których my nie możemy dotrzeć, a o których warto wiedzieć.

Oto trzy moje ulubione książki, trzech różnych polskich podróżników, którzy napisali świetne relacje ze swoich wypraw.


  • KAZIMIERZ NOWAK - ROWEREM I PIESZO PRZEZ CZARNY LĄD. LISTY Z PODRÓŻY AFRYKAŃSKICH Z LAT 1931-1936
fot. lubimyczytac.pl

Bardzo piękna opowieść, prawdziwa opowieść, o prawdziwym bohaterze, choć skromnym i mało znanym ogólnie  a szkoda. Bo Kazimierz Nowak był niezwykłym i niezłomnym człowiekiem. Kto z nas odważyłby się na podróż przez Afrykę na rowerze? Przez całą Afrykę? Wyobrażacie to sobie? I to w dodatku dwukrotnie!  Kto z nas potrafiłby wytrzymać 5 lat na gorących pustyniach i tropikalnych puszczach? Kto poświęciłby się, swoje życie, rodzinę, Ojczyznę dla zdobycia obcego, dzikiego kontynentu? Tylko pan Nowak się odważył. Musiał zmagać się z przeciwnościami,jakie napotykał na Czarnym Lądzie. Dzięki temu poznał życie mieszkańców Afryki, tych dzikich i tych, którzy skolonizowali Afrykę. Było to jego marzeniem, spełniło się, tylko dzięki uporowi, wytrwałości i zdrowiu. Nawet jeśli chorował tam, to i tak musiał mieć odporny organizm, dzięki czemu cało dotarł końca podróży. Jestem pod wrażeniem autora i chociaż też marzę o Afryce, to jednak na rowerze bym się nie zdecydowała. Ale książkę zdecydowanie polecam, nie tylko miłośnikom Afryki i dzikiej cywilizacji, ale także tym, który mają śmiałe, odważne marzenia a boją się podjąć ryzyko. K. Nowak też przecież wiele ryzykował. W Afryce na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo. Warto dążyć do swoich marzeń! Chociażby były one możliwe do spełnienia na końcu świata.

  • WOJCIECH CEJROWSKI - RIO ANAKONDA
fot. lubimyczytac.pl 


Fascynująca opowieść Wojciecha Cejrowskiego (lub jak kto woli - Antonio ;)) o jego własnej wyprawie na Dzikie Ziemie, czyli do dzikich plemion Indian, właściwie jednego plemienia - Carapana. Po trudach tułaczki, w końcu udaje mu się spotkań szamana Angelino, który opowiada Antonio (Cejrowskiemu) o tym jak to jest być szamanem, skąd bierze swoją moc i do czego ma służyć. Opowiada mu o Indianach, o tym jak bardzo nie chcą, by znalazła ich cywilizacja, bo chcą na zawsze pozostać dziko żyjącym plemieniem. W indiańskich wioskach nie jest wcale tak bezpiecznie, jak nam się wydaje. W tej książce można zapoznać się z życiem i obyczajami ludzi, których nie dotknęła jeszcze ręka cywilizacji. I dobrze. Czy wszyscy ludzie muszą żyć "w zachodni sposób?" Dobrze,że istnieją na świecie jeszcze tacy ludzie jak Indianie, czy australijscy Aborygeni, czy dzikie plemiona Afrykańczyków, którzy wciąż żyją niczym pierwotni ludzie, nasi przodkowie. Warto poznać, w jaki sposób żyją indiańskie plemiona w Ameryce Południowej, co myślą, o cywilizowanych ludziach i jakie są zwyczaje Indian. Polecam przeczytać właśnie w tej książce.

  • JAROSŁAW KRET - MOJE INDIE
fot. lubimyczytac.pl 

Fantastyczna książka mojego ulubionego prezentera, napisana w bardzo zabawny sposób, co bardzo lubię u pana Kreta ;) Podoba mi się opowieść o Indiach widzianych oczami Jarka :) jak sam siebie nazywa  Wprowadza nas w zakamarki indyjskich miast, razem podróżujemy pociągiem, motorikszą, obserwujemy święte krowy wałęsające się na ulicach Delhi czy Mumbaju...jesteśmy towarzyszami różnych indyjskich świąt, poznajemy religie Indusów. Bardzo bogaty kulturowo kolorowy kraj, jakim są Indie zdają się być rajem na Ziemi dla pana Kreta :) Bardzo fajnie napisana książka, humorystycznym językiem, który bardzo lubię u pana Jarka :) Doskonała dla tych, którzy chcą co nieco dowiedzieć się na temat zwyczajów panujących w Indiach.


"Indie mają już swojego Białego Tygrysa..Białego słonia, białego szczura...mają też już Białego Kreta :)"A Wy, jakie macie ulubione książki podróżnicze ? Podzielcie się tytułami, jeśli możecie. Piszcie w komentarzach. 

2 komentarze:

  1. Kobieta na krańcu świata

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak ja też uwielbiam książki podróżnicze. Martyne Wojtka i Beatę. Maja fascynujące życie.

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...