18 października 2014

Spacery po Warszawie - Szlak Historyczny

Cześć, przedstawiam Wam na blogu mój nowy cykl artykułów, tym razem także na temat Warszawy, ponieważ mieszkam w tym mieście i jest mi ono bliskie sercu. Chciałabym pokazać wszystkim ciekawe miejsca do zwiedzania na weekendy. W wolne chwile, niezależnie od pogody i pory roku.
Warszawa jest pięknym i niezwykłym miastem. Wielu osobom kojarzy się z wielkim hałasem i korkami na ulicach, wiecznie śpieszącymi się do pracy czy do domu. Tak jest w tygodniu. Natomiast w weekendy Warszawa pustoszeje, szczególnie w centrum. Dlatego weekendy to najlepszy czas na zwiedzanie stolicy, szczególnie w długie weekendy np majowe.

Warszawę można zwiedzać w różny sposób i pod "różnym kątem", w zależności od upodobań i oczekiwań. Można zwiedzać Warszawę tak zwanymi "szlakami". Opiszę kilka z nich w tym poście, może ktoś się zainspiruje.

1) szlak historyczny - Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Archikatedra św. Jana, Powązki - Cmentarz, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Historyczne w Warszawie,

Jest to szlak dla tych, którzy interesują się historią, nie tylko Polski ale i Warszawy. Warszawa jako miasto była i jest ważnym miastem, w którym historia i różne wydarzenia odcisnęły swoje piętno. Szczególnie II wojna światowa miała wielki wpływ na miasto, wtedy wiele miejsc w Warszawie zostało zniszczonych. Warto, podczas weekendowej wycieczki do Warszawy odwiedzić miejsca, w których pokazana jest Warszawa i ważne wydarzenia dziejące się w niej. Miejsca szczególne dla stolicy.

Zamek Królewski 


jest to zamek o charakterze klasycystyczno-barokowym, znajdującym się przy placu Zamkowym, obok kolumny Zygmunta i Starówki. Zamek Królewski był siedzibą władców polskich po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Obecnie pełni funkcje reprezentacyjne. 
Zamek Królewski jest pomnikiem historii i kultury narodowej. Symbolem Warszawy i jednym z najważniejszych zabytków miasta. w roku 1980 Zamek Królewski wraz z sąsiadującą Starówką został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w roku 1994 wraz z Pałacem w Wilanowie i prowadzącym od niego do Zamku Królewskiego Traktem Królewskim został uznany za pomnik historii. 
Pod tym linkiem znajdziecie przydatne informacje na temat zwiedzania Zamku Królewskiego w Warszawie. 
http://www.zamek-krolewski.pl/

Pałac w Wilanowie

jest to pomnik historii Polski i Warszawy, w którym niegdyś mieszkali królowie. Jest to pałac o charakterze barokowym, wzniesiony specjalnie dla Jana III Sobieskiego i jego żony, Królowej Marysieńki w latach 1681-1696. Pałac ten wraz z otaczającym go parkiem tworzy zespół pałacowo-parkowy. Obecnie funkcjonuje jako miejsce spotkań, różnych wydarzeń kulturalnych i koncertów. Do najciekawszych wydarzeń odbywających się w tym pałacu są koncerty królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej. Do tego muzeum najłatwiej dojechać autobusami 180 i 116 (jadące przez całą trasę traktu królewskiego), kończące swoją trasę na przystanku "Wilanów". Stamtąd jest już blisko do Pałacu, trudno go dostrzec na pierwszy rzut oka, w przeciwieństwie do Zamku Królewskiego, jest otoczony murem, ale jest piękny.

Tutaj znajdziecie informacje na temat zwiedzania Pałacu w Wilanowie
http://www.wilanow-palac.pl/

Muzeum Powstania Warszawskiegojest to muzeum, w którym zobaczymy i dowiemy się wszystkiego na temat Powstania Warszawskiego. Muzeum to zostało otwarte w roku 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, czyli 31 lipca. Muzeum mieści się na Woli, na ulicy Przyokopowej. Placówka ta prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną, w całości poświęconą temu wydarzeniu. Jest to bardzo ważne, choć tragiczne wydarzenie dla stolicy. Miasto bardzo ucierpiało wówczas, wiele miejsc zostało zniszczonych, można w tym muzeum zobaczyć, jak wyglądała Warszawa w czasie II wojny światowej. Wszystkie ekspozycje przedstawiają codzienność żyjącej w niej ówcześnie ludności na tle wydarzeń historycznych związanych z powstaniem. W tym muzeum jest niezwykła atmosfera, słychać dźwięk bijącego serca, a co jakiś czas rozlega dźwięk przypominający wybuch bomby.
A tu jest link do strony tego muzeum i szczegóły na temat zwiedzania i ekspozycji
http://www.1944.pl/

Archikatedra św. Jana


 w jednym z poprzednich postów wspominałam już nieco na temat tej katedry. Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie, bo tak brzmi jej właściwa, pełna nazwa, mieści się na Starówce przy ulicy Świętojańskiej. Jest ona bardzo dobrze widoczna już z daleka. Kościół ten stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. W jej murach miało miejsce wiele ważnych wydarzeń historycznych np ksiądz Piotr Skarga wygłaszał w niej swoje kazania, król Władysław IV Waza zaprzysiągł pacta conventa. Ponadto w tym miejscu odbywały się także śluby władców Polski a także ich koronacje i pogrzeby. Tutaj także została zaprzysiężona Konstytucja 3 Maja. Do dnia dzisiejszego odbywają się tam ważne uroczystości państwowe. Ponadto w podziemiach tej katedry znajdują się groby ważnych Polaków: Król Stanisław August Poniatowski, Gabriel Narutowicz, Henryk Sienkiewicz czy niedawno kardynał Józef Glemp.
A tu jest strona internetowa Archikatedry
http://www.katedra.mkw.pl/

Cmentarz Powązkowski,

 zwany potocznie Powązkami. Jest to zabytkowy cmentarz Warszawy. Mieści się na ulicy Powązkowskiej, blisko Ronda Radosława, więc łatwo dojechać tramwajami z różnych stron miasta. Jest to najstarsza nekropolia w mieście. Założona w roku 1790 przez rodzinę Szymanowskich. Na Powązkach jest pochowano ponad milion osób, wśród nich wielu zasłużonych Polaków.
Pod tym linkiem można znaleźć listę osób pochowanych na tym cmentarzu, bo wszystkich nie sposób wymienić w tym poście
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pochowani_na_Cmentarzu_Pow%C4%85zkowskim_w_Warszawie

Grób Nieznanego Żołnierza

 (o tym miejscu chciałam zrobić oddzielny post jutro, wraz z dużą ilością zrobionych przeze mnie zdjeć i o otaczającym go Ogrodzie Saskim). Krótko tu tylko napiszę, że jest to kolejne ważne miejsce historyczne na mapie Warszawy. Grób Nieznanego Żołnierza jest niewielkim fragmentem, pamiątką po zniszczonym niegdyś Pałacu Saskim, w którym znajdują się prochy poległych żołnierzy, wlaczących w imię polskiego narodu w różnych walkach i bitwach, a którzy nie zostali zindetyfikowani. Tu odbywają się uroczystości z okazji rocznicy Dnia Niepodległości, Konstytucji 3 maja. Tutaj też, na Placu Piłsudskiego papież Jan Paweł II przemawiał do Rodaków, wypowiadając słynne słowa "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi". Ale więcej o tym miejscu w jutrzejszym poście. Zapraszam

Muzeum Historyczne w Warszawie, (Muzeum Warszawy)jest to muzeum gromadzące zbiory związane z historią Warszawy. Lokalizacja tego muzeum jest trochę nietypowa, ponieważ nie mieści się w jednym budynku, lecz w kilku, posiada także wiele oddziałów, stanowiących całość jako Muzeum Historyczne Warszawy. Jednak siedziba główna mieści się na Starówce. W tym muzeum i jego oddziałach mieszczących się na terenie stolicy, znajdują się eksponaty związane z archeologią, malarstwem, rzeźbą, grafiką, rzemiosłem artystycznym.Oprócz działalności ekspozycyjnej, muzeum może się pochwalić całkiem pokaźnym dorobkiem wydawniczym wydając publikacje dotyczące dziejów Warszawy. Muzeum Historyczne Warszawy ma 8 oddziałów, są to:
1. Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej na ulicy Piwnej 31/33
2. Muzeum Ordynariatu Polowego przy ulicy Długiej 13/15
3. Muzeum - Miejsce Pamięci Palmiry (na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, w Palmirach)
4. Muzeum Warszawskiej Pragi - na ul. 50/52
5. Muzeum Woli - na ul. Srebrnej 16
6. Ośrodek Dokumentacji i Badań "Korczakianum" ul. Jaktorowa 6
7. Muzeum Drukarstwa Warszawskiego na Rynku Starego Miasta 42
8. Centrum Interpretacji Zabytku

W sezonie letnim oddział Muzeum stanowi też Barbakan, gdzie odbywają sie wystawy (od 1 maja do 30 wrzesnia).
Oto strona internetowa Muzeum Historycznego w Warszawie
http://muzeumwarszawy.pl/

3 komentarze:

 1. Nigdy nie byłam w Warszawie, ale chciałabym tam pojechać :) Świetna notka! ♥
  http://my-life-is-no-ordinary.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. nie byłam jeszcze w Warszawie, a bardzo chciałabym pojechać :))
  jak będę to muszę odwiedzić te miejsca :D

  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilekroć jadę do Warszawy zawsze zapominam o Łazienkach i Pałacu Łazienkowskim, a bardzo bym chciał go w końcu zobaczyć. Choć przyznaje że moich ukochanym miastem w Polsce i tak do dziś pozostaje Wrocław. Stamtąd mam najpiękniejsze wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...