27 października 2014

Spacery po Warszawie - Ogród Saski

Cześć Kochani,
dzisiaj chciałam Was zabrać na kolejny spacer po Warszawie, do miejsca, w którym dziś byłam z moją przyjaciółką, a mianowicie do Ogrodu Saskiego w Warszawie.


Ogród Saski jest położony w dzielnicy Śródmieście, w pobliżu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Marszałkowskiej. Łatwo do niego dojechać i warto się zatrzymać na chwilę w tym miejscu.
Ogród Saski ma powierzchnię 15, 49 ha. Jest stosunkowo niewielkim parkiem, ale jest jednocześnie ważnym miejscem historycznym w stolicy.


Historia Ogrodu Saskiego sięga przełomu wieku XVII i XVIII, w którym to czasie król August II Mocny założył ten ogród. Ogród Saski jest położony na tzw. Osi Saskiej, czyli specjalnej drogi, prowadzącej ówcześnie do stojącego niegdyś Pałacu Saskiego. Pałac Saski znajdował się na terenie obecnego Placu Piłsudskiego, który bezpośrednio sąsiaduje z Ogrodem Saskim. Pałac Saski istniał do roku 1944. W roku 1944 pałac ten został zniszczony, a pozostał po nim jedynie fragment budowli w postaci Grobu Nieznanego Żołnierza.

Grób Nieznanego Żołnierza istnieje od 2 listopada 1925 roku, pod kolumnadą ówczesnego Pałacu Saskiego. Wtedy złożono do niego zwłoki bezimiennego żołnierza. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza płonie wieczny znicz a służbę przy nim pełni warta honorowa Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. W ważne święta państwowe odbywają się tu uroczystości mające upamiętnić ważne wydarzenia z udziałem władz państwowych.

Ogród Saski to oprócz miejsc historycznych, jest miejscem odpoczynku od gwarnej Warszawy, położony w centrum park jest miejscem spacerów, idealnym miejscem dla fotografów, pięknie zdobiony kwiatami trawniki, zwane dywanami kwiatowymi :) Tam pięknie jest o każdej porze roku. Zapraszam teraz do obejrzenia moich zdjeć z Ogrodu Saskiego i Placu Piłsudskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...