10 października 2014

Spacer po ZOO w Warszawie - część 1.

Miło mi zaprosić dziś wszystkich na wirtualny spacer po warszawskim zoo, w którym mam przyjemność pracować. Na początek przedstawię po krótce historię ogrodu zoologicznego.
Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, bo taka jest jego właściwa nazwa, jest zlokalizowany przy ulicy Ratuszowej 1/3, gdzie jest wejście główne. Jest jeszcze drugie wejście, od północnej strony - Mostu Gdańskiego. Warszawskie ZOO powstało w roku 1928 i było prowadzone przez Wenatanego Brudzińskiego, który założył ogród zoologiczny w Kijowie. Kolejnym dyrektorem zoo był Jan Żabiński. W czasie II wojny światowej ogród ten został bardzo zniszczony, a decyzja o jego odbudowie została podjęta w roku 1946. W lipcu 1948 roku ZOO zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Znajdowało się w nim 150 okazów zwierząt, otrzymanych głównie z darów osób prywatnych. W roku 1978 było już 2000 zwierząt należących do 380 gatunków. W roku 1997 powstało herpetarium, w którym znajdują się gady, zaś rok później otworzono ptaszarnię (w której odbywałam praktyki studenckie ;) ). 2 maja 2003r otworzono słoniarnię, a 14 stycznia 2006 - budynek dla bezkręgowców.

ROLA OGRODÓW ZOOLOGICZNYCH
Współczesne ogrody zoologiczne przyczyniają się do ratowania zagrożonych gatunków zwierząt. Robią to poprzez hodowlę zwierząt, edukację, prowadzenie badań naukowych oraz rekreację. Ogrody zoologiczne są pewnego rodzaju instytucjami, które aktywnie uczestniczą w działaniach ochronnych na rzecz zagrożonych gatunków zwierząt.

Warszawski ogród zoologiczny najczęściej zwiedzam,wchodząc od ulicy Ratuszowej. Zaraz przy wejściu znajduje się wybieg dla flamingów, które od razu poznamy po ich charakterystycznym różowym upierzeniu
Flamingi są ptakami, które żyją w Afryce, najliczniejsze skupiska tych ptaków można spotkać w Kenii nad Jeziorem Nakuru, które jest Parkiem Narodowym Jeziora Nakuru,  gdzie intensywnie żerują.  A oto zdjęcie tego jeziora z flamingami. 
Następnie skręcamy w prawo i widzimy ogromną klatkę a w niej olbrzymie skały, na których dojrzymy kondory. Są to duże ptaki padlinożerne, należące do rodziny kondorowatych. Zamieszkuje góry w północnej Kaliforni. Niestety zdjecia kondorów nie zrobiłam w zoo, ale przy najbliższej okazji zrobię i zamieszczę je tu w tym poście.
W sąsiedztwie kondorów z pewnością usłyszym skrzeczące odgłosy papug ;) Te ptaki drą się jak małe dzieci ;) nie da się ich uspokoić. Wśród  papug możemy zobaczyć, m.in papugi ary - zielone, czerwone, zielonoskrzydłe, araruany; kakadu - białe i żółtolice; żako, papużki nierozłączki, patagonki, papużki faliste i inne. Zdjęcia niektórych  papug. W warszawskim zoo trwa obecnie remont Akwarium. Chwilowo nie można zwiedzać, ale chciałam zaprezentować zdjęcia dawnego akwarium. Obok akwarium znajdują się małpy oraz lemury, które można poobserwować. Wśród nich są pawiany (tworzące liczną grupę na wybiegu), makaki, koczkodany. Nieco dalej znajduje się wybieg dla szympansów i goryli, ale o tym dalej. 


Nieco dalej możemy wstąpić do ptaszarni, gdzie znajdują się liczne gatunki, ptaków w tym największe gołębie świata - korońce plamoczube oraz hala wolnych lotów, gdzie na chwile możemy sie przenieść w tropikalny klimat i poobserwować egzotyczne ptaki z bliska.
Tuż obok ptaszarni znajduje się nowoczesny obiekt przeznaczony dla szympansów i goryli.Ciąg dalszy nastąpi jutro - zapraszam serdecznie ;)

1 komentarz:

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...