13 października 2014

Spacer po ZOO część 3

Dzisiaj chciałabym ponownie zaprosić wszystkich do kontynuowania wspólnego spaceru, na razie wirtualnego, po warszawskim ZOO. Zachęcam jednak wszystkich do wybrania się do tego ogrodu i zobaczenia na własne oczy tych wszystkich pięknych zwierząt.

Na początek kolejnego odcinka opowiem o Herpetarium. Jest to budynek znajdujący się pomiędzy wybiegiem dla wikunii a budynkiem przeznaczonym dla bezkręgowców, jednak nieco oddalony od głównej alejki ZOO. Budynek ten został otworzony i oddany do użytku w 1997 roku. Herpetarium jest podzielone na 2 części - część wewnętrzną i część zewnętrzną. W części wewnętrznej znajdują się gabloty, przeszklone, w której znajdują się m.in różne gatunki żółwi, jaszczurek np warany, kameleony i inne, a także węże, a wśród nich np pytona. Oprócz gadów są też gablotki z płazami - żabami, np drzewołazy.
Natomiast na zewnątrz znajdują się "wybiegi" dla żółwi czerwonolicych oraz dla krokodyli.
Niestety zdjęć gadów jeszcze nie posiadam, ale wkrótce zrobię i uzupełnię post o te zdjęcia.

Wracając się na główną ścieżkę, dotrzemy do, wspomnianego wcześniej budynku dla zwierząt bezkręgowych.
 Budynek ten został oddany do użytku w roku 2006. Znajdują się w nim liczne gatunki tropikalnych pająków - ptaszników i tarantulla ;), ponadto możemy zobaczyć skorpiona i modliszkę. A także gablotki z karaczanami i innymi egzotycznymi owadami. A także takiego kraba ;)

Nieco dalej, tuż obok bezkręgowców znajduje się duży, przeszklony wybieg dla jaguarów. Jaguary są to zwierzęta z rodziny kotowatych, zamieszkujące tereny kontynentów amerykańskich, występują zarówno w Północnej jak i w Południowej. Najczęściej występują na terenie południowego zachodu Stanów Zjednoczonych, w Meksyku, aż do południowych krańców Argentyny i Paragwaju.
Jaguar jest trzecim do wielkości przedstawicielem kotowatych. Jaguary zamieszkują lasy deszczowe, gęsto porośnięte drzewami. Ten gatunek kota jest ściśle związany z wodą.

Jaguar jest kotem cętkowanym, czyli podobnie jak pantera i gepard, posiada na swoim futrze charakterystyczne plamki, inne niż jego krewniacy, charakterystyczne tylko dla tego gatunku. Kot przedstawiony na zdjęciu ma futro w kolorze brązowawej żółci i jest to podstawowa forma kolorystyczna jego futra. Natomiast u tego gatunku występuje, podobnie jak u pantery, melanistyczna forma, w związku z czym jaguar jest  czarny. Tak jak na zdjeciach poniżej.
Idąc nieco dalej zobaczymy "budkę", w której zamieszkuje sobie mrówkojad.
Mrówkojad jest to dość ciekawe zwierzę, występujące w Ameryce Południowej. Jest to ssak charakteryzujący się długim nosem :) i wydłużoną głową. Ponadto posiada długi język, który jest pokryty lepką wydzieliną. Te specyficzne cechy budowy głowy są związane z jego sposobem odżywiania się. A odżywia się, jak sama nazwa mówi, mrówkami. Ale nie tylko. Także termitami oraz pszczołami. Ten lepki język pozwala mu wydobyć najsmaczniejsze mrówki z drzewa. Ponadto, gatunek ten, posiada łapy zakończone ostrymi pazurkami, którymi pomaga sobie w wygrzebywaniu obiadu, czyli mrówek i innych owadów z kory drzew i innych zakamarków.

Niedaleko mrówkojada, po przeciwnej stronie, z pewnością dostrzeżemy długonogie i dłuuuugoszyje żyrafy.
Żyrafa jest zwierzęciem zamieszkującym sawanny afrykańskie. Jest najwyższym zwierzęciem świata, ponieważ ma bardzo długie nogi i bardzo długą szyję. Co ciekawe, zbadano,że żyrafa posiada w kręgosłupie, w odcinku szyjnym, tyle samo kręgów (7). Przy czym kręgi żyrafy są o wiele większe i ich długość wynosi 28 cm każdy. W sumie szyja żyrafy potrafi osiągnąć długość 2 metrów.
W pobliżu wybiegu dla żyraf, znajduje się kilka klatek z małymi ssakami naczelnymi oraz mały wybieg dla surykatek.
Wśród tych pierwszych dostrzeżemy takie gatunki, jak
Tamaryna białoczuba
Pigmejka
Te zwierzęta należą do podrodziny pazurkowców, czyli małp z rodziny naczelnych. Wszystkie gatunki tej grupy małp mieszkają w Ameryce Południowej. Są małe i mają ostre pazurki. Łatwo wspinają sie po drzewach, a w zoo po kratkach klatek. Są zwinne i przy tym bardzo zabawne.

Natomiast surykatki są to małe ssaki należące do rodziny mangustowatych. Zamieszkuje Afrykę a małym dzieciom z pewnością skojarzy się z postacią Timona z Króla Lwa :)


Idąc dalej alejką zobaczymy wielki skalny wybieg dla kotów - lwów i tygrysów. A jeśli zdarzy się okazja, jak wczoraj, to usłyszymy ryk lwa albo tygrysa ;). Przerażający dźwięk ale warto usłyszeć ;)
Opowiem po krótce o tych dwóch gatunkach.
Obydwa gatunki zwierząt, podobnie jak jaguar, należą do rodziny kotowatych. Jest to jedna z moich ulubionych grup zwierząt. Mimo iż są drapieżnikami, podziwiam w nich ich piękno, ich zwierzęca dumę, umiejętność polowania, szczególnie u samic i wiele innych cech.


Lew jest jak wiadomo królem zwierząt. Nie bez powodu nosi lwią grzywę, będącą trochę taką "lwią koroną". Lwia grzywa jest nie tylko elementem dymorfizmu płciowego samców, jest także oznaką stanu zdrowia zwierzęcia. Im bujniejsza, tym sprawniejszy jest i silniejszy osobnik.   Grzywę mają tylko samce. Lew kojarzy się nam z Afryką, z safari, z filmem Król Lew. Ale warto wiedzieć,że lwy żyją nie tylko w Afryce. Wyróżnia się bowiem dwa gatunki lwów. Oprócz lwa afrykańskiego, istnieje też gatunek o nazwie lew azjatycki, zwany także lwem perskim. Sierść lwów perskich jest znacznie ciemniejsza od afrykańskich, jest brązowego koloru, biała od strony brzusznej. Ten gatunek jest mniejszy od swych afykańskich krewnych i grzywa jest też ciemniejsza. Młode osobniki posiadają cętki, które wraz z wiekiem zanikają.

Natomiast tygrys, którego wyróżniamy kilka gatunków, zamieszkuje tylko Azję, głównie południowo-wschodnie rejony - Indie, Chiny, Wietnam, Tajlandia. A także Rosję.  Zajmuje różne siedliska m.in. tropikalne lasy, po południowe zbocza Himalajów czy syberyjską tajgę.
Tygrys jest największym przedstawicielem rodziny kotowatych a tym samym jest jednym z największych drapieżników lądowych. Ich masa może przekraczać 300 kg. Największym gatunkiem jest tygrys syberyjski , a najmniejszym jest tygrys sumatrzański. Charakterystyczną cechą tygrysa, odróżniającą go od większości kotowatych (posiadających cętki), jest pomarańczowe futro wzbogacone o prążki.
Na tym skończę na dziś. Jutro zapraszam na 4 część wycieczki po ZOO. Do zobaczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...