17 października 2014

Spacer po ZOO cz.5

Kochani, dziś po małej przerwie, zapraszam na piąty, ostatni już, odcinek naszego pięknego spaceru po warszawskim ZOO.

 Tym razem opowiem krótko o żubrach i bizonach, które można zaobserwować w naszym ogrodzie zoologicznym. Obydwa gatunki są w oddzielnych wybiegach, choć są bardzo spokrewnione ze sobą.
Żubr jest jednym z najbardziej znanych polskich zwierząt. Najbardziej kojarzy się nam z Puszczą Białowieską, gdzie występuje najliczniej w Polsce. Oprócz tego rejonu, gatunek ten żyje także w Puszczy Boreckiej, Puszczy Knyszyńskiej i kilku innych miejscach. Żubr zamieszkuje przede wszystkim lasy mieszane charakteryzujące się występowaniem podmokłych polan na terenie Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainie i Rosji.

Żubr według systematyki należy do rodziny krętorogich oraz rzędu parzystokopytnych. Wygląd żubra jest powszechnie znany, jest to zwierzę dość dużej wielkości (średnia masa ciała samca wynosi ok. 700 kg, a samicy ok. 460 kg). Ciało żubra jest nieproporcjonalne, posiada dużą głowę i duży, masywny kłąb (przednia część tułowia żubra). Z głowy, po obu stronach, wyrastają parzyste rogi. Sierść żubra jest koloru brązowego, jak czekolada ;)

Żubry są roślinożercami, ich głównym składnikiem diety są rośliny zielne i trawy.

Bardzo podobnym gatunkiem, blisko spokrewnionym z żubrem jest bizon, który jest charakterystycznym zwierzęciem amerykańskich stepów (prerii).

Długość ciała bizona mierzy od 210-350 cm, a masa jego ciała potrafi osiągnąć nawet do 1350 kg. Wygląd ciała bizona jest zbliżona do żubra, tzn ma gęstą, brązową sierść, dużą głowę i kłąb. Z głowy wyrastają mu również parzyste rogi.

Niedaleko bizonów i żubrów, przechodząc na drugą stronę alejki i cofając się nieco, zobaczymy dość dużą klatkę, w której dawniej znajdowały się pantery (zwykłe) a teraz zamieszkują ją pantery śnieżne.

Pantera śnieżna jest to gatunek dużego zwierzęcia, podobnie jak lew, tygrys i jaguar, z rodziny kotowatych. Kot ten, w naturalnych warunkach, występuje na terenie środkowej Azji. Gatunek ten nazywany jest również IRBISEM i najczęściej można go spotkać w rejonie Himalajów i Wyżyny Tybetańskiej, a także innych rejonach środkowych kontynentu azjatyckiego. Irbis jest dobrze przystosowany do warunków panujących w wysokich górach, jego ciało pokrywa gęsta, cętkowana sierść, dzięki temu jest jemu ciepło. Pantera śnieżna charakteryzuje się dość długim ogonem i krótkimi łapami.
Irbis jako drapieżnik odżywia się innymi zwierzętami, na które poluje - ssaki, ptaki i inne drobne kręgowce występujące w tamtym rejonie świata. Pantera śnieżna jest gatunkiem coraz mniej licznym, obecnie jest ich około 4500 - 7000 sztuk. Głównymi zagrożeniami dla tego kota jest lokalny handel tymi futrami oraz wykorzystywanie ich kości w chińskiej medycynie.

Niedaleko pantery śnieżnej znajduje się Baśniowe Zoo, czyli plac zabaw dla dzieci, połączony z kilkoma "wybiegami" dla zwierząt domowych tj osłów, kóz, owiec, świń i kur domowych. Tam dzieci bez przeszkód mogą pogłaskać tamte zwierzaki.


Wracając się do głównej ścieżki i idąc dalej (w kierunku ulicy Ratuszowej) widzimy kilka "wybiegów' poprzedzielanych barierkami i ścieżkami, możemy zobaczyć m.in. różne gatunki ptaków wodnych, np pelikany z wielkimi dziobami, którymi czyszczą sobie piórka.

Nieco dalej zobaczymy wyspę lemurów - znanych dzieciom jako król Julian ;) Lemury są najbardziej charakterystycznymi mieszkańcami wyspy Madagaskar.

 i jego łódź ;)
Idąc dalej zobaczymy także, z daleka, "chodzące na rękach" małpy zwane gibonami na swojej wyspie. Poruszanie się małp na drzewach przy pomocy rąk a w mniejszym stopniu nóg nazywane jest brachiacją.  Te małpy zamieszkują południowo-wschodnią Azję, głównie Chiny, Półwysep Malajski i wyspę Sumatrę. Jest to jeden z najmniejszych gatunków małp człekokształtnych.

Na kolejnym wybiegu spotkamy pingwiny przylądkowe. Jest to jedyny gatunek pingwinów zamieszkujący tereny Afryki, w jej południowych rejonach - od Namibii aż po Mozambik.

Tuż za pingiwnkami jest kolejny już w naszym zoo wybieg dla osiołków

Przejdźmy się teraz na drugą stronę alejki i zobaczymy tam między innymi
- wybieg dla bocianów
- wybieg dla wilków grzywiastych
- wybieg dla fok
- wybieg dla niedźwiedzi polarnych (białych)
O tych gatunkach zwierząt z przyjemnością jeszcze opowiem wszystkim na tym blogu,a na dzisiaj to już koniec spaceru po ZOO

Na zakończenie dołączam zdjęcie mapki, która może wszystkim pomóc w odnalezieniu właściwych zwierząt w ZOO.

1 komentarz:

  1. Kurcze ten Lemur mi się najbardziej podoba. Super zwierzak.

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...