11 października 2014

Parki Warszawy - Park Arkadia

Witam, wspomniałam wczoraj o tym,że dziś będzie dalszy ciąg spaceru po warszawskim zoo. Ten spacer pozwolę sobie dokończyć jutro z dwóch powodów - po 1. Muszę zrobić więcej zdjęć zwierzętom w ZOO i pewnym obiektom, a zrobię to jutro jak będę w Ogrodzie Zoologicznym. po 2. dziś odwiedziłam pewien park warszawski i chciałam dziś krótko opowiedzieć o nim. Tym samym chciałam zaprosić wszystkich do nowego cyklu, również w ramach poznawania Warszawy, pt. "Parki Warszawy". Odwiedziliśmy już Park Łazienki Królewskie. A dziś zapraszam do Parku Arkadia.
 Park Arkadia znajduje się w południowej części Warszawy, w dzielnicy Mokotów. Pomiędzy ulicami - Puławską, Żywnego, Piaseczyńską i Idzikowskiego. Powierzchnia tego parku wynosi 11 ha. Jest to park o charakterze miejskim założono w latach 1968-1970 na podstawie projektu Longina Majdeckiego.

 W pobliżu parku znajduje się Królikania. Królikarnia - na zdjęciu poniżej, jest to pałac klasycystyczny. Jego nazwa pochodzi od tego,że w dawnych czasach znajdował się tam zwierzyniec, z którego polowano na króliki. Obydwie części parku są ze sobą połączone systemem dróg i schodów.
Park Arkadia składa się z dwóch części - Części Górnej, położonej na skarpie i Części Dolnej, w której znajdują się parkowe stawy.
Historia założenia parku sięga aż do roku 1680, kiedy to Stanisław Herakliusz Lubomirski zbudował tu, otoczony ogrodem pałac, który nazwał go Arkadią. Od roku 1790 tereny te znajdowały się w rękach króla Augusta II Sasa, który wykupił je ze względu na źródła, które miały zasilać w wodę  kanały znajdujące się w Łazienkach Królewskich. Jednak pałacyk i założenia ogrodowe nie przetrwały naszych czasów.
 Park Arkadia jest obiektem chronionym i nazywa się Zespołem Przyrodniczo -Krajobrazowym "Parku Arkadia". Ochroną jest objęty teren o wyjątkowo cennych walorach przyrodniczych i krajobrazowych miasta Warszawy. Został ustanowiony na mocy uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy w dniu 10 lipca 2008 roku.
 Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy "Park Arkadia" powołano  także ze względu na urozmaiconą rzeźbę terenu o wyjątkowo pięknych walorach widokowych. Jest historycznie powiązany z sąsiadującym obiektem - Królikarnią. Obszar ochronny obejmuje część  skarpy warszawskiej, której wyjątkową cechą jest to,że nie została zniszczona przez człowieka.
 FLORA I FAUNA PARKU ARKADIA
Teren tego parku cechuje wysoka różnorodność biologiczna. Oprócz zieleni pochodzącej z nasadzeń, występują tam też rośliny, które wyrosły w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka.
 Na skarpie głównymi elementami drzewostanu są: klon zwyczajny, klon jesionolistny i wiąz pospolity. Natomiast na podskarpiu występują olsy - z dominującą olszą czarną, co jest wyjątkowe jeśli chodzi o roślinność Warszawy.
 Skarpa na terenie Parku Arkadia jest siedliskiem oraz częścią korytarza migracyjnego wielu gatunków zwierząt.
 Wśród gatunków ptaków, które tam występują, oprócz pospolitych ptaków, tj, wrony, gołębie, kaczki krzyżówki czy mewy, możemy spotkać także różne gatunki dzięciołów - średniego, dużego, zielonego i dzięciołka. Z ptaków śpiewających możemy usłyszeć - jak śpiewają (wiosną) i zaobserwować m.in. rudzika, słowika szarego, kowalika, pełzacza leśnego, wilgę oraz grubodzioba, a także wszędobylskie sikory - modraszki i bogatki. Najciekawszym jednak gatunkiem, którego udało mi się zaobserwować zimą zeszłego roku, jest puszczyk zwyczajny. O puszczyku i innych sowach zaplanowałam oddzielny post na tym blogu, za jakiś czas. A tym czasem zapraszam do obejrzenia pozostałych zdjęć w Parku Arkadia oraz do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w stolicy.2 komentarze:

  1. Kocham parki, powinno być ich jak najwięcej. W parku można odpocząć pozbierać myśli poczuć że się żyje. W Krakowie jest też sporo fajnych parków, ale i tak zdecydowanie za mało, więcej jest wielkich sklepów, hipermarketów. Na ich miejscu mogłoby powstac wiele milszych miejsc ale cóz. Piękne zdjęcia zrobiłas. Najbardziej podoba mi sie to z kaczkami w cieniu drzew.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, ja też kocham parki. Mamy ich kilka w Warszawie. To moje ulubione miejsca w Warszawie. Tam można poczuć spokój, odpocząć trochę od gwaru wielkiego miasta. Bardzo bym chciała zwiedzić parki w innych miastach. Może i kiedyś w Krakowie :) Szczególnie jesień jest piękna w parkach

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...