09 października 2014

Moje miasto, a w nim...część 2.

Dzisiaj ciąg dalszy spaceru po Warszawie. Tym razem wybierzemy się na Stare Miasto. Jest to najstarsza część Warszawy. Z Łazienek do Starówki można dojechać dwoma autobusami, z przystanku przy głównym wejściu, 116 i 180. Możemy również przejść się na długi spacer, co bardzo często robię, najlepiej z aparatem w ręku ;) A jest co fotografować, bowiem droga prowadząca od parku łazienkowskiego do Starego Miasta nazywa się Traktem Królewskim.

 Przy czym to tylko część trasy Traktu Królewskiego, która prowadzi aż do Wilanowa. Na tej trasie, obejmującej ulice (idąc od Łazienek) Aleje Ujazdowskie, ulicę Nowy Świat i Krakowskie przedmieście, na Placu Zamkowym kończąc. Natomiast od Łazienek do Wilanowa prowadzą ulice - Belwederska i Sobieskiego. Ale o tym innym razem. Tymczasem opowiem o północnej części Traktu.  Na tej trasie znajduje się wiele ważnych instytucji i obiektów Warszawy, m.in. siedziba polskiego Rządu, liczne ambasady ( Aleje Ujazdowskie), w pobliżu, na ulicy Wiejskiej znajduje się Sejm, a nieco wcześniej Park Ujazdowski. Idąc dalej mijamy Plac Trzech Krzyży, a następnie  wchodzimy na ulicę Nowy Świat, która jest jedną z najpiękniejszych ulic Warszawy, z licznymi kawiarniami i restauracjami. Następnie ulica ta przechodzi w Krakowskie Przedmieście. Idąc tą ulicą mijamy m.in. Kościół św. Krzyża, gdzie znajduje się serce Chopina, dwie ważne uczelnie - Uniwersytet Warszawski oraz Akademię Sztuk Pięknych. Nieco dalej z pewnością rozpoznamy Pałac Prezydencki, a także Kościół św. Anny,  a dalej wyłoni nam się czerwony kolor Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta ( III Wazy), króla Polski, który przeniósł stolicę naszego kraju z Krakowa do Warszawy. A dalej wkraczamy już na Stare Miasto.
Początki warszawskiej Starówki sięgają XIII wieku. Początkowo otoczony był wałem ziemnym, a z czasem wybudowano wokół niego mur obronny. Ciągnie się on wzdłuż (nieco zakrzywionej) ulicy Podwale. Najważniejszą częścią muru jest Barbakan. Dawniej Rynek na warszawskiej starówce był ważnym miejscem handlu. Swoje produkty sprzedawali tam kupcy z Polski i zza granicy. Niestety podczas II wojny światowej Starem Miasto zostało zrównane z ziemią. Ocalały tylko dwa budynki. Na szczęście po wojnie została odbudowana i dziś możemy się przespacerować po jej uliczkach. 
Ważne obiekty na terenie Starówki:
Zamek Królewski - dawna siedziba królów polskich. Znajduje się tuż przy wejściu do Starego Miasta od strony Krakowskiego Przedmieścia.
Katedra św. Jana - najważniejszy kościół na Starówce. Zbudowany w XIII/XIV wieku. W podziemiach kościoła znajdują się groby ważnych Polaków - Henryka Sienkiewicza, Gabriela Narutowicza, Stanisława Augusta Poniatowskiego czy Józef Glemp. 
Może już dosyć tego pisania. Teraz przedstawię moje zdjęcia zrobione na trasie Traktu Królewskiego i Starówce. Zapraszam serdecznie.
I. ZDJĘCIA ULICY NOWY ŚWIAT 
II. ZDJĘCIA ULICY KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE 

III. ZDJĘCIA PLACU ZAMKOWEGO 


IV. ZDJĘCIA STARÓWKI 2 komentarze:

  1. Byłam... Pamiętam. Super opowiadasz o swoim mieście. Może powinnaś przewodnikiem zostać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję. Myślałam o tym. I sądzę,że jest to możliwe ;) Musze najpierw ukończyć kurs. Chociaż dla znajomych nie Warszawiaków już jestem przewodnikiem. zapraszam na wycieczkę :) chętnie Cie pooprowadzam po moim mieście.

    OdpowiedzUsuń

Rozdział 14

RODZIAŁ 14 Tego dnia Marek bardziej niż wściekły. Szedł prędkim krokiem w stronę gabinetu dyrektora. - Panie Dyrektorze – zaczął - Słuch...