22 października 2014

Made in Japan cz. 3

Dziś zapraszam na dalszy ciąg opowieści o Japonii. Tym razem napiszę kilka słów o historii  a na końcu podam kilka ciekawych książek i adresów stron (blogów), na których można poczytać więcej na temat Japonii, jej kultury i historii.

Historia państwa japońskiego sięga czasów prehistorycznych i wiąże się z izolacją terytorialną Japonii. Na początku do Japonii zaczęły napływać ludy z Korei oraz Syberii. W roku 57 naszej ery chiński cesarz pochodzący z dynastii Han został królem Japonii. Wtedy państwo to nazywało się Królestwo Yamato, czy czciciele słońca. To królestwo przetrwało do roku 710.

Pomiędzy VII a IX wiekiem bardzo silny wpływ miały Chiny na gospodarkę i kulturę państwa japońskiego, co przejawiało się m.in. w rzemiośle, wykształceniu pisma, religii i rozwoju nauk.

W roku 538 został wprowadzony w Japonii Buddyzm, jako główna religia japońska, zaś drugą ważną religią w tym kraju jest  - shinto (shintoinizm). Shintoinizm jest to religia politeistyczna, oparta na mitologii japońskiej. Słowo "shinto" można przetłumaczyć jako "Droga bogów".
świątynia shinto 
Wierzenia shinto nie posiadają żadnego wspólnego kanonu ani też żadnej świętej księgi, na której opierałyby się zasady wiary. Podstawą religii Shinto są Kami (bogowie = siły duchowe czuwające nad domowym ogniskiem i zapewniają szczęœcie całej okolicy), które kryją się w drzewach, górach, morzu i wietrze. Może być także Kami konkretnej rzeki lub też każdego, dowolnego przedmiotu. Starożytni oddawali cześć tym siłom i żyli w harmonii z naturą.
W miarę rozwoju shintoizmu, kami poszerzyły się o przodków, bohaterów i ludzi obdarzonych szacunkiem. Główną rolę przejęli najważniejsi bogowie panteonu japońskiego: Amaterasu - bogini słońca, i Susanoo - bóg burzy.
Początkowo cześć kami oddawano pod gołym niebem. Później zaczęto budować świątynie. W niektórych domach są "półeczki bogów" - ołtarze, na których stawia się ofiary dla bóstw.
Dogmatem shintoizmu było boskie pochodzenie rodziny cesarskiej. W XIX wieku shintoizm został podniesiony do rangi religii państwowej i był nią jeszcze w okresie II wojny światowej.

Tymczasem wróćmy do opowieści o historii Japonii.

Pierwszą stolicą Japonii było miasto Nara. Nara jest położona na wyspie Honsiu, niedaleko Kioto. Ciekawostką tego miasta jest to, że w parkach miejskich w Nara można spotkać daniele biegające swobodnie i wymuszające jedzenie na turystach :) Więcej o danielach w Nara można poczytać w książce Anny Świątek "Japonia w sześciu smakach". 

daniele łakomczuchy ;)
Kolejny okres w historii Japonii był czasem, w którym doszło do osłabienia ekonomicznego. Ponadto doszło do osłabienia władzy w Japonii, do czego doprowadzili samurajowie, którzy sprzeciwiali się ówczesnej władzy w Japonii. Samurajowie - czyli wojownicy japońscy, byli to ludzie, którzy pełnili rolę ochronną dla władzy (gwardziści).
samuraj z mieczem
 W XII w rozpoczął się długi okres rządów feudalnych sprawowanych przez następujące o sobie rody samurajów, który można podzielić na pięć okresów:
1. Okres Kamakura (1185-1333)
2. Okres Muromachi (1333-1576)
3. Okres Momoyama (1576-1600)
4. Okres Edo (1600-1867)
5. Okres Meiji (1868-1912)
Wpływy Japonii wzrosły jeszcze bardziej po wygranych wojnach: japońsko-chińskiej (1894-95) oraz rosyjsko-japońskiej (1904-05). Zdobycze terytorialne podniosły ją do rangi mocarstwa. 
Podczas I wojny światowej Japonia stanęła po stronie aliantów, ale raczej nie angażowała się w działania wojenne. 

W 1940 r. Japonia podpisała pakt z Niemcami i Włochami, a 7 grudnia 1941 roku włączyła się w II wojnę światową atakiem na Pearl Harbor.

 Pierwotnie Japończycy odnosili sukcesy przesuwając fronty aż po Indie i krańce Australii. Amerykanie rozpoczęli kontratak dopiero bitwą o Midway i zwrócili cały impet przeciwko Japonii, która w krótkim czasie była zmuszona do odwrotu na wszystkich frontach. 

Gdy na Hiroszimę i Nagasaki zostały zrzucone bomby atomowe, 2 września 1945 cesarz Hirohito ogłosił bezwarunkową kapitulację. Do 1952 r. Japonia znajdowała się pod okupacją amerykańską, która miała na celu zdemilitaryzowanie kraju i pozbawienie cesarza władzy. 

W okresie powojennym rozpoczął się gwałtowny wzrost gospodarczy kraju. Szybko rozwijające się dziedziny gospodarki: elektronika, automatyka, przemysł samochodowy, komputerowy, bankowość oraz ekspansywność handlu zagranicznego sprawiły, że Japonia stała się jednym z najbardziej rozwiniętych krajów świata.


LITERATURA O JAPONII. 

I. Literatura opisująca dziele Polaków, którzy spędzili jakiś czas w Japonii i opisują wrażenia po pobycie w tym kraju. 

1. Marin Bruczkowski "Bezsenność w Tokio" 

2. Joanna Bator "Japoński wachlarz"

3. Anna Świątek "Japonia w sześciu smakach"

4. Paweł Musiałowski "Japonia oczami fana"

II. Książki o gejszach

1. Arthur Golden "Wyznania gejszy"

2. Mineko Iwasaki "Gejsza z Gion" 

3. Kiyoko Aihara "Gejsza. Żywa tradycja"

III. Literatura japońska 

1. Przede wszystkim książki Harukiego Murakamiego. Jest to obecnie najpopularniejszy autor i pisarz japoński. Napisał wiele książek, np "Norwegian Wood", "Kronika Ptaka Nakręcacza", "Przygoda z Owcą" i wiele innych. Przedstawia w nich ludzi mieszkających w Tokio. Powieści Murakamiego są podobne do siebie, cechują się bohaterami, którzy często są samotni, nie potrafią podołać życiowym obowiązkom. Murakami opowiada w swoich książkach o życiu i przemijaniu widzianym oczami współczesnych Japończyków. Często rzeczywistości w jego książkach się zacierają, nagle wchodzimy do różnych tajemniczych miejsc. Warto poczytać. 

IV. Książki ogólnie o Japonii

1. Ruth Benedict "Chryzantema i miecz. Wzory kultury japońskiej"
2. Alex Kerr "Japonia utracona"
3. Jolanta Tubielewicz "Mitologia Japonii"
4. Lesley Downer "Ostatnia Konkubina"
5. Gail Tsukiyama "Ulica tysiąca kwiatów"
6. Will Ferguson "W drodze na Hokkaido" 

Polecam również poczytać blog Pawła Musiałowskiego o Japonii

A także blog Azjatycki Cukier, gdzie autorka dużo pisze na tematy azjatyckie, w tym też o Japonii2 komentarze:

  1. Ciekawy temat :) wiele informacji :)
    Naprawdę dobra robota :)
    Zapraszam :) http://thediize.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie też się bardzo podoba ten post. Ciekawy i na temat. Nic dodać nic ująć. Daria : do Ciebie też chętnie zaglądnę. Zbieram adresy ciekawych blogów. Pozdrawiam Was.

    OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...