05 października 2014

Dzisiaj wybrałam się na spacer ornitologiczny z okazji Europejskich Dni Ptaków. EDP jest to międzynarodowe święto przyrodnicze, odbywające się w pierwszy weekend października, czyli już się kończy tegoroczne. Ma na celu przybliżenie ludziom świata ptaków, ponadto odbywa się w trakcie wyjątkowego zjawiska przyrodniczego - jesienniej migracji ptaków. Z tej okazji organizowane są wycieczki przyrodnicze a także liczne wykłady poświęcone ptakom i inne atrakcje.
W tym roku wybrałam się na wycieczkę do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Wycieczkę prowadziła znana autorka bloga o ptakach tego parku Pani Magda Dziadosz ( www.miastoiptaki.pl ) W wycieczce uczestniczyło ponad 40 osób, w różnym wieku i dzieci i młodzież i starsi ludzie :) Grupa była bardzo zaciekawiona, uzbrojeni w lornetki i aparaty fotograficzne, przemierzaliśmy park wzdłuż i wszerz po to, by poobserwować skrzydlatych przyjaciół. A było na co popatrzeć. Oprócz wszędobylskich gołębi i wron, udało nam się dostrzec kilka kwiczołów, pełzacza, kowalika, mewy - śmieszki i srebrzyste, kaczki - krzyżówki, mandarynki, nawet jedna karolinka, a także parę nurogęsi, a nawet udało się nam wypatrzeć samca świstuna w szacie spoczynkowej. Ponadto zaobserwowaliśmy także żółwia amerykańskiego, wylegującego na konarze drzewa przewróconego nad stawem. Pani Magda opowiadała nam też o działalności bobrów na terenie parku, o budkach lęgowych, o bocianach czarnych, które bywają widywane na terenie tego parku latem, a także o zimorodkach, które wcale nie rodzą się zimą ;) Wycieczka minęła bardzo szybko, a szkoda, bo bardzo mi się podobała. Nie moge się doczekać kolejnych ptasich spacerów po Warszawie, które będę tu relacjonować.


1 komentarz:

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...