15 października 2014

8 sposobów na samotność

Dziś chciałam odpocząć trochę od spacerów po zoo...nie jestem dziś w nastroju....przez cały dzień myślałam dzisiaj o czymś, co martwi mnie od wielu lat. Czuję się po prostu samotna, czy jak to się dziś modnie nazywa - jestem singielką. Niestety nie spotkałam jeszcze do tej pory swojej drugiej połówki, szukam wciąż miłości...miłości, uczucia, które podobno jest najpiękniejszym uczuciem na świecie. Ciekawa jestem co to znaczy ? Jak to uczucie wygląda ? Co się z nami dzieje ? Niestety nie znam odpowiedzi na te pytania. Nie mam szczęścia w miłości. Dawniej przypisywałam to sobie tym,że byłam bardzo nieśmiałą nastolatką, skrytą i uciekałam od ludzi, miałam kompleksy i nie potrafiłam dostrzec w sobie wartości. Jednak z biegiem lat zmieniłam myślenie o sobie, staram się być otwarta na ludzi, poszukuję ludzi, z którymi mogłabym się porozumieć, pogadać. Mam takich ludzi. Ale brakuje mi chłopaka, przyjaciela, kogoś, kto byłby ze mną, z kim mogłabym się spotykać, cieszyć się wspólnymi chwilami i być po prostu kochaną :) Czy chcę zbyt wiele ?
Wierzę jednak, że może kiedyś spotkam kogoś takiego. Mam nadzieję i żyję z tą nadzieją. Jednak dziś opadły mi skrzydła.
Mimo to staram się walczyć ze smutkiem. Odkryłam,że życie singielki nie musi być wcale nudne i smutne. Można robić wiele interesujących rzeczy. W pojedynkę lub z grupą przyjaciół.

1 SPOSÓB - ZNALEŹĆ/ POŚWIĘCIĆ SIĘ SWOIM PASJOM

Ważne jest, aby każdy z nas miał jakąś dziedzinę, którą się interesuje. Dla jednych jest to sport, dla innych podróże, a dla jeszcze innych np wyszywanie/haftowanie. Coś co pozwala nam odprężyć się a jednocześnie zrobić coś pożytecznego dla siebie. Poświęcając się pasji nie myślimy o samotności. Możemy np przy okazji dołączyć do forum/grupy na Facebooku, którzy dzielą podobne pasje do nas i w ten sposób znaleźć grono osób, z którymi będziemy mogli się dzielić tym, co lubimy.


2 SPOSÓB - KURSY/ZAJĘCIA GRUPOWE

Jeśli ktoś nie wie, co zrobić z wolnym czasem, który spędza samotnie, to może się zapisać na jakiś kurs np tańca albo języka obcego albo pilota wycieczek. Wiem,że większość kursów sporo kosztuje. Można np oszczędzać a za jakiś czas zapisać się i dzięki takim zajęciom poznamy nowych ludzi i zajmiemy czas nowym zajęciem. Oprócz kursów są jeszcze zajęcia np na siłowni, fitness. Jeśli ktoś nie ma zbyt dużo pieniędzy, można znaleźć różne bezpłatne zajęcia. Np polecam wycieczki ornitologiczne. Nic nie kosztują, a dostarczają satysfakcji. Można poszukać w Internecie różnych grup lokalnych Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków czy innej organizacji przyrodniczej i czekać, aż ogłoszą taką wycieczkę i sie wybrać. Polecam.


3. SPOSÓB - SPACERY

Jeśli ktoś jest  z natury indywidualistą i nie chce/nie potrzebuje zajęć grupowych ani pasji związanych z przebywaniem w większym gronie ludzi, to może się wybrać na spacer. Spacery dla większości ludzi są stratą czasu. Niby nic nie robimy, a tylko włóczymy się bez celu po mieście. Ale właśnie takie spacery są bardzo cenne. Mają wiele zalet. Po pierwsze, zapewniamy sobie pewien rodzaj ruchu, można do tego zabrać kijki do nordic walking, które pomagają w chodzeniu tym, którzy nie lubią długich wędrówek bo się szybko męczą. Do tego można zabrać ze sobą aparat fotograficzny, a nóż zdarzy się coś ciekawego, co można uwiecznić ;) Po trzecie spacery są znakomitą terapią na różne problemy psychologiczne. Często podczas takich samotnych spacerów myślę nad różnymi sprawami i staram się jakoś je rozwiązać, znaleźć sens tego, co robię. Z nikim nie muszę się naradzać. Po czwarte, jeśli mamy psa, możemy spacerować z psem i bawić się z nim. Każda pora roku jest dobra na spacer. Nie trzeba długo chodzić, nawet półgodzinny spacer dużo daje. Organizm jest dotleniony i wracając do domu czujemy przypływ nowych sił.

4. SPOSÓB - CZYTANIE KSIĄŻEK/SŁUCHANIE MUZYKI/OGLĄDANIE FILMÓW

Podałam trzy różne zajęcia, czynności w jednym punkcie, ale tak właściwie mają jeden wspólny mianownik. Pomagają nam oderwać się od smutnych myśli i codziennych spraw. Czytając, słuchając lub oglądając coś wytężamy zmysły maksymalnie na daną książkę/piosenkę/film. W ten sposób nie tylko przyjemnie spędzamy czas ale też otwieramy się na sztukę i literaturę - dziedziny artystyczne, które mają na celu przynieść człowiekowi pewnego rodzaju doznania. Najczęściej rozrywkowe, choć wiem,że różne bywają filmy i różne książki. Generalnie jednak robimy to dla przyjemności. Dla jednych czytanie kryminałów może być fascynujące, dla innych słuchanie ciężkiej metalowej muzyki albo oglądanie horrorów. A inni wolą ballady albo romantyczne książki. Każdy ma swój własny gust i szuka innych wrażeń dla siebie. Ważne też aby oglądając film czy słuchając muzyki, przeżyć też coś dzięki temu. Wewnętrznie. Staramy się skupić na słowach mówionych przez aktorów albo śpiewanych przez wokalistę. Jest to dobra metoda na pokonanie samotności.

5. SPOSÓB - JEDZENIE

Jest takie powiedzenie....przez żołądek do serca. Trudno się z tym nie zgodzić. Te słowa kojarzą nam się z tym, że przygotowujemy potrawę dla ukochanej osoby po to, aby wyznać jej miłość :) Taki prezent własnoręcznej roboty. A jak wiadomo własnoręczne prezenty są najbardziej cenione. Ale co zrobić, gdy brakuje ukochanego ?  Te słowa mogą dotyczyć także nas samych. Gdy cierpimy na samotność i dopada nas przygnębienie, to czujemy w sercu pustkę i smutek. A wiadomo nie od dziś, że jedzenie, a zwłaszcza słodkie jedzenie, poprawia nasz nastrój. Zwiększa się ilość hormonów szczęścia a wtedy i serce lepiej pracuje. Gdy mamy wolną chwilę, możemy sobie coś ugotować, upiec - ciasteczka, ciasta, coś co bardzo lubimy. Czemu my nie możemy sobie sprawić czasem odrobiny przyjemności ? W Internecie jest pełno przepisów, które możemy wykorzystać. Można zamiast słodkich pyszności, przyrządzić smaczną sałatkę warzywną albo owocową. Warto wiedzieć, że regularne spożywanie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca. Czyli jednak przez żołądek do serca. Swojego również ;)

6. SPOSÓB - POMAGANIE INNYM

Gdy czujemy się samotni, wówczas myślimy sobie o tym, jaka spotkała nas tragedia, nikt nas nie chce, nie potrzebuje, po co żyć, kiedy nie ma z kim dzielić tego życia ? Ale, gdy się nad tym głębiej zastanowimy, to pomyślimy o tym, że nie jesteśmy w tak złym położeniu. Są na świecie i w Polsce ludzie, którzy mają jeszcze większe cierpienia, ludzie chorują, umierają a potem dzieci zostają bez matki lub ojca i zostają sierotami (znów przypomniała mi się Anna Przybylska) co ich dzieci muszą czuć albo jej mąż ? Oni są teraz najbardziej samotni. Dużo ludzi ma różne problemy. Warto pomagać takim ludziom. A można to robić w różny sposób. Są różne fundacje, które pomagają dzieciom i dorosłym, są hospicja, domy dziecka, spokojnej starości. To są smutne miejsca, ludzie tam czekają na najgorsze. Szpitale. Ale tacy ludzie również potrzebują ciepła. Ludzkiego ciepła, życzliwości. Przytulenia, usłyszenia "kocham Cię". Jeśli ktoś nie chce pomagać w ramach fundacji, można pomagać indywidualnie. Można coś ciekawego zorganizować. Można też pomagać nie tylko obcym ludziom potrzebującym, możemy zacząć od ludzi, którzy nas otaczają. Możemy zapytać, jak się ktoś czuje, czy potrzebuje nas, naszego towarzystwa, rozmowy. Od lat podziwiam pewną kobietę, znaną aktorkę, która poświęciła swoje życie pomagając niepełnosprawnym. Organizuje im koncerty i pomaga na wiele sposobów. Wybudowała "Dolinę Słońca". Ale często powtarza bardzo ważne zdanie, które lubię powtarzać, że najważniejszy jest uśmiech. Samym uśmiechem też możemy pomagać. Uśmiech to rzecz, czynność, która nic nie kosztuje, a jest bardzo cenna dla kogoś, kogo tym uśmiechem obdarowujemy. :) Uśmiechajmy się częściej do ludzi. Oprócz ludzi możemy pomagać też zwierzętom. Nasi czworonożni przyjaciele też potrzebują pomocy. Ile psów i kotów jest porzucanych przez swoich właścicieli. często zwierzęta potrafią kochać nas bardziej od innych ludzi. Dlatego, gdy nie mamy ukochanej osoby, postarajmy się dać naszą miłość psu albo kotu. Zabierzmy je ze schroniska, dajmy im nowy dom. A jeśli nie możemy tego zrobić, to możemy pomagać w schronisku. Ja np ze zwierząt najbardziej lubię ptaki. Dlatego bardzo lubię pomagać im w Ptasim Azylu w warszawskim ZOO. Przywożone są tam chore i ranne ptaki. Szkoda mi ich bardzo. Dlatego pomagam im na miarę możliwości opiekować się nimi po to, by wkrótce mogły znowu być na wolności i latać.

7. SPOSÓB - SPOTKANIA Z PRZYJACIÓŁMI

Może i nie mamy ukochanej osoby, ale może mamy przyjaciół ? Nawet jedną osobę, z którą możemy dzielić życie. Czasem może to być mama, czasem ktoś spoza rodziny. Ważne,abyśmy mogli mieć kogoś, komu możemy się zwierzyć w trudnych chwilach, a czasami też i pośmiać sie, pójść razem do kina, na koncert. Wiadomo, każdy z nas ma swoje obowiązki, ale warto też znaleźć trochę czasu na takie spotkania z przyjaciółmi. Dzięki temu poczujemy się potrzebni. Wiemy,że mamy kogoś, na kim możemy polegać i nie czujemy się samotni.


8. SPOSÓB - SEN

Wielu samotnych ludzi z pewnością zarywa noce, albo nie może spać po prostu. Rozmyśla o swoich problemach, albo czyta książkę zbyt długo, choć, jak wspomniałam, czytanie jest równie ważne. Ale sen także jest ważny. Już nawet krótka popołudniowa drzemka nam pomaga. Sen jest nam potrzebny. Czujemy się odprężeni, dzięki temu mamy sprawniejszy umysł, lepsze krążenie, po obudzeniu sie czujemy się lepiej. Najlepiej powinniśmy spać około 8 godzin dziennie. Po takim wypoczynku organizm jest odpowiednio zregenerowany i mamy znów dużo siły na kolejny dzień.


To wszystkie sposoby, które przychodzą mi do głowy, aby pomóc sobie z napadami samotności i smutku. A może ktoś ma jeszcze inne, sprawdzone sposoby ? Jeśli tak, to proszę się podzielić tym w komentarzu ;) Zapraszam.

7 komentarzy:

 1. Jak dla mnie wyczerpałaś temat. :) Jeszcze do tego dodałabym słuchanie muzyki, która jest dla mnie lekiem na całe zło, bez niej nie mogłabym żyć. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyjemnie czyta się Twoje posty. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuje Bardzo. Ciesze sie, że lubisz czytać moje słowa. Dzięki Tobie wiem, że to, co robię ma sens.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko czytam - brak czasu, ale ten temat mnie zaintrygował. Super artykuł! :-) Ania ma zdolności pisarskie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję Heidi. Staram się pisać tu na różnorodne tematy, takie, które mogłyby zaciekawić czytelników. Lubie pisać a blog jest takim miejscem, w którym mogę uzewnętrznić swoje myśli.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ania, bardzo ładnie piszę i sensownie. Podoba mi się. Ja też dodałabym słuchanie muzyki. Ona bardzo pomaga w życiu, odstresowuje pozwala poznac nam inny kepszy świat.

  OdpowiedzUsuń
 7. Napisałam o słuchaniu muzyki. Przeczytajcie uważnie :-)

  OdpowiedzUsuń

Wielkanocny spacer po Warszawie

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt chciałabym złożyć Wam spokojnych, słonecznych, ciepłych i wiosennych świąt. Niech będzie to dla Was czas ...